#המשווה – צרכנות חכמה

השוואה בין בתי השקעות

אין ספק שניהול תיק השקעות באחד מבתי ההשקעות הגדולים והמקצועיים בארץ, הוא מהדרכים להשקיע ולקבל תשואות גבוהות (בממוצע, כמובן). אמנם, כמו בעבר גם היום, האפשרות לנהל תיק השקעות באחד מבתי ההשקעות הגדולים ידרוש מכם סכום השקעה של שש ספרות (מייד ניראה כי הסכום המינימאלי בבתי ההשקעות בעשירייה הפותחת בישראל אינו יורד מ – 300,000 ₪), אולם התשואה עשויה להיות שווה את זה, עם אלטרנטיבות נוספות להשקעה בסכומים כאלה עם חסרונות בולטים (כמו צריכה גבוהה של משאבים יקרים כמו זמן מצד המשקיע או פגיעה בנזילות הכספים המושקעים). בעולם של ריביות נמוכות כל כך, מדד מזדחל ומעט מאוד אפשרויות להרוויח תשואות גבוהות בלי לוותר על נזילות הכספים שלכם – כנראה שניהול תיק השקעות היא אלטרנטיבה שחשוב לשקול.

מאיזה סכום כדאי לשקול ניהול תיק השקעות? מה יציעו לכם בבתי ההשקעות השונים, ואיך בוחרים את בית ההשקעות שיתאים לכם ביותר? כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים אפיק השקעה משמעותי חדש – לפניכם!

המשווה בודקת עבורכם!

ניהול תיק השקעות נסמך על היכולות של מנהל ההשקעות הוצב לטיפול בתיק שלכם לקרוא את התנאים המשתנים של השוק ולהתאים את תמהיל ההשקעות בתיק שלכם בהתאם. במילים אחרות: מנהלים מקצועיים יותר בדרך כלל ירוויחו תשואות גבוהות יותר עבור הלקוחות שלהם, בהינתן יד חופשית לחלוטין להשקעות. זה, כמובן, בדרך כלל לא המצב, מכיוון שכל משקיע מעוניין (ובצדק!) לבחור משתנים מהותיים בנוגע ל”חופש היצירתי” של מנהל ההשקעות בניהול התיק, כמו למשל – שיעורי ההשקעות הספקולטיביות שממנו נגזר גם הסיכוי להרוויח וגם הסיכוי להפסיד כספים בתיק.

מנהל השקעות מקצועי, שמבין אתכם ושיש לו את הידע והיכולת לנהל עבורכם את תיק ההשקעות שלכם הוא לא המשתנה היחיד בבחירת בית ההשקעות שתעבדו עימו. בישראל יותר מ – 150 חברות המציעות שירותי ניהול תיקי השקעות בתנאים שונים, עם עמלות שונות ושיטות עבודה מגוונות. אנחנו סקרנו רק את בתי ההשקעות הגדולים בארץ, מפני שאני מאמינה שיש יתרון בעבודה מול בית השקעות שיש לו גב כלכלי, ניסיון עתיר, ואולי הכי חשוב: מחלקת מחקר שפועלת על בסיס יומי לניתוח תנאי השוק המשתנים ולהתאמת תמהיל ההשקעות.

הנה השוואה בסיסית רלוונטית בנוגע לתנאים ראשוניים לניהול תיקי השקעות בבתי ההשקעות הגדולים בארץ, את בתי ההשקעות בחרתי על פי דירוג דאן אנד בראדסטריט לבתי השקעות בשנת 2022:

אל תבחרו בית השקעות על פי דמי ניהול בלבד

משקיעים רבים מתייחסים לגובה העמלות הנגבות בבתי ההשקעות השונים כמשתנה בסיסי לבחירת בית השקעות מתאים – זו שגיאה, ואני אמליץ לכם שלא לבסס את הבחירה בבית השקעות רק על פי גובה העמלות הניגבות בניהול תיק השקעות. העמלות הניגבות בניהול תיק השקעות עשויות להיות:

 • דמי ניהול / עמלות משמורת
 • עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך
 • עמלות המרה בין מטבעות
 • עמלות הנגזרות מתשלומי דמי אחזקה לניירות ערך

דמי הניהול יהיו אחוז קבוע מגובה הסכום בתיק המנוהל, בדרך כלל בין 0.5% – 2% משווי התיק, בשנה. בתי השקעות בעלי רקורד של רווחים יגבו בדרך כלל עמלות גבוהות יותר עבור דמי ניהול (לפעמים בצדק), וככל שסכום ההשקעה שלכם הוא גבוה יותר, תתבקשו כנראה לשלם אחוז נמוך יותר של דמי ניהול שנתיים. ביחד עם זאת, חשוב לזכור כי דמי הניהול הם סכום שנקבע מראש לניהול התיק, ואם אתם משקיעים 300,000 ₪ בניהול תיק, אפשר לשער שתעדיפו לשלם 2% לשנה (500 ₪ בחודש) על תשואה ממוצעת בשנה של 10% (שמייד ניראה שהיא תשואה אפשרית לחלוטין), אשר מרוויחה לכם 30,000 ₪ בשנה, לרווח חודשי נקי של כ – 2,000 ₪; מאשר לשלם 0.5% דמי ניהול בשנה לניהול תיק השקעות שהתשואות שלו שליליות.

 

מהם המשתנים המשמעותיים הנוספים שיעזרו לכם לאתר את בית ההשקעות שלכם?

אם אתם משקיעים בערך 300,000 ₪ בתיק השקעות מנוהל, ההבדל בין 5% תשואה לבין 15% תשואה בשנה שווה לכם 30,000 ₪ בשנה – וזו הסיבה, שכדאי לבחור את בית ההשקעות, תמהיל ההשקעות ומנהל ההשקעות שאתם מאמינים שיוביל אתכם לתשואות גבוהות. הנה כמה נקודות שחשוב לשקול, בטרם תבחרו את בית ההשקעות שלכם:

#1 – גודל בית ההשקעות וסך הכספים המנוהלים בו

מתוך יותר ממאחה וחמישים בתי השקעות בארץ ומעל 5,000 מנהלי השקעות מוסמכים שפועלים בארץ, תוכלו למצוא באמת כל מאפיין של ארגון שאתם מעדיפים. תוכלו למצוא מנהלי השקעות עצמאיים שמציעים שירות של ניהול תיקי השקעות מסלון הבית שלהם; בתי השקעות בוטיקיים שמנהלים מספר מצומצם של תיקים של לקוחות נבחרים; ובתי השקעות שמנהלים מיליארדים של שקלים בתיקי השקעות של אלפי לקוחות. כאן, בסקירה הזו, אמליץ לכם לבחור דווקא בבתי השקעות גדולים יותר.

החסרונות בעבודה מול בתי השקעה גדולים ויציבים נובעים כולם, כמו שאני מבינה את זה, מגודל החברה. המשקיעים בדרך כלל לא מקבלים יחס בוטיקי ואישי, מנהלי תיק ההשקעות לא תמיד זמינים ולא תמיד אפשר להתאים ב – 100% את ניהול התיק להעדפותיו של כל משקיע.אבל מאידך – בבתי ההשקעות הגדולים חטיבת אנליסטים סופר מקצועית, שהניתוחים שלה נמדדים ונבחנים בכל יום מחדש, ושאלה יקבעו את הפעולות בתיק ההשקעות שלכם; הגב הכלכלי והניסיון בתחום ניהול תיקי ההשקעות משחקים גם הם לטובתכם המשקיעים; והבחירה במנהלי השקעות עם רקורד שיחמיא לחברה – כל אלה, הופכים בעיני את הבחירה באחד מעשרת בתי ההשקעות המובילים בארץ, לנבונה.

#2 – המוניטין של בית ההשקעות

יש בתי השקעות שהמוניטין שלהם הוא משפחתי ויציב, יש כאלה שמקפידים על דמי ניהול נמוכים, יש בתי השקעות שהמוניטין שלהם נועז והרפתקני, ועוד.  לפני שאתם בוחרים את בית ההשקעות שלכם – בדקו מה עשה בית ההשקעות בחמש השנים האחרונות. מה היו החדשות האחרונות בהן מוזכר שם בית ההשקעות והאם החדשות מציגות אותו באור חיובי? מה היו התשואות שהשיג בית ההשקעות בקרנות שהוא מנהל? והאם בסה”כ ניראה כי היקף התיקים המנוהלים בבית השקעות זה גדל, או דווקא הצטמק בשנים האחרונות?

טיפ: אף פעם אל תשפטו בתי השקעות על תשואות בתקופה קצרה. בדקו לכל הפחות שנה אחורה, ורצוי אפילו יותר, בין שלוש לחמש שנים אחורה. לפעמים, משקיעים חכמים לוקחים סיכונים בטווח הקצר, ואפילו סופגים קצת הפסדים, על מנת למקסם רווחים בטווח הארוך. על כן, התוצאות של השקעות בטווח של פחות משנה לא תמיד מציגות תמונה בהירה וריאלית.

#3 – ללא ניגוד אינטרסים

כשמנהלי השקעות מרוויחים בגין פעולות שהם מבצעים בתיקים מנוהלים של לקוחות, למשל על רכישה או מכירה של מוצרי השקעה ספציפיים, או כאשר בית ההשקעות עצמו מעדיף מוצרי השקעה אלה או אחרים מסיבות של הטבות ותועלות אישיות – הדבר יוצר ניגוד אינטרסים שישפיעו על ניקיון הכפיים והבחירה האובייקטיבית במוצרי ההשקעה בתיק שלכם. לא רק השקיפות חשובה בבחירת בית ההשקעות, אלא שבנוסף חשוב לבחור בית השקעות שאין לו אינטרסים או רווחים עקיפים מניהול התיק שלכם באופן שעשוי לפגוע בבחירות להגדלת התשואה בתיק.

#4 – אופן ההתנהלות של בית ההשקעות

כאן לא אכביר במילים, אציין רק זאת: אתם רוצים שהחשבון המנוהל של תיק ההשקעות שלכם יהיה על שמכם ושתהיה לכם פריווילגיה לראות ולבצע שינויים בתיק ההשקעות שלכם. אני ממש לא ממליצה לבצע שינויים בתיק השקעות מנוהל, אם הסמכתם ידיו של איש מקצוע לניהול התיק שלכם ויש לכם בעיה עם תמהיל ההשקעות, הדבר הנכון הוא להתקשר למנהל ההשקעות שלכם ולבקש, או אפילו לדרוש ממנו לבצע שינויים. ביחד עם זאת, היכולת שלכם לצפות בכל הפעולות שבוצעות בתיק שלכם מאפשרת שקיפות מרבית בניהול התיק – אל תתפשרו על פחות.

איך בוחנים את התשואות שהשיג בית ההשקעות בתיקים מנוהלים?

אין שום מקור מידע שיגלה לכם מהי התשואה הממוצעת של התיקים המנוהלים בבתי השקעות בארץ – זה מידע שחל איסור לפרסם אותו, בעיקר מפני שהוא עשוי ליצור מעין מיצג שווא של הבטחה לתשואות בעתיד, הבטחה שאף משקיע או מנהל השקעות לא יכול לעמוד מאחוריה. אבל, תוכלו למצוא את הדבר הכי קרוב לפרסום של תשואות בתיקי השקעות מנוהלים, הוא הביצועים של קרן הנאמנות הגמישה מטעם בית ההשקעות.

מרבית בתי ההשקעות מנהלים קרן נאמנות גמישה, זו קרן שיכולה לבטא בצורה הטובה ביותר את הלך הרוח, המקצועיות, והיכולת לייצר תשואות גבוהות של מנהלי השקעות בבתי ההשקעות השונים. בניגוד לקרנות נאמנות אחרות, המחוייבות לתמהיל ולמדיניות ברורה ומפורסמת – בקרן נאמנות גמישה אין מדיניות, ומנהל הקרן חופשי לנהל את ההשקעות לפי האסטרטגיה, האמונה, תוצאות מחקר חטיבת האנליסטים של בית ההשקעות או תחושות הבטן שלו. לא משנה מה מוביל את מנהל ההשקעות בבחירה תמהיל ההשקעות של קרן נאמנות גמישה – התשואות שהשיגה הקרן, עשויה להעיד על יכולת בית ההשקעות לייצר תשואות דומות גם בתיקי השקעות מנוהלים.

בואו נבחן, מה עשו קרנות נאמנות במסלול מנייתי של בתי ההשקעות הגדולים לאחרונה:

בקרנות נאמנות המנהלות מניות בארץ, אנחנו לא מופתעים למצוא במקום הראשון מבחינת תשואות את קרן הנאמנות המשקיעה במניות נפט וגז. הקרן משקיעה 120% במניות ועוד כ – 10% במט”ח, אנחנו מדברים על קרן נאמנות של בית ההשקעות מיטב דש, “מיטב גז ונפט”. הקרן השיגה מתחילת השנה תשואה של 21.3%, ובשנה האחרונה כ – 46%.

אל המקום השני הגיעה קרן הנאמנות “הראל תשתיות ישראל”, שהשיגה מאז תחילת השנה 15.7% וב – 12 החודשים האחרונים 42.3%.

ולמקום השלישי מגיעה קרן הנאמנות “קסם אקטיב אנרגיה” של אקסלנס, שהשיגה מתחילת השנה כמעט 40% ובשנה האחרונה 138%.

במקום האחרון ברשימת כל קרנות הנאמנות המשקיעות במניות בארץ, אנחנו מוצאים את “קסם אקטיב יתר” של בית ההשקעות אקסלנס, שהפסידה למשקיעים שלה כ – 7.3% מאז תחילת השנה וב – 12 החודשים האחרונים הפסידה כמעט 4% – אבל בבדיקת התשואות לשנתיים האחרונות, היא מציגה נתונים ירוקים עם תשואה של כ – 116.3%.

רק לסבר את האוזן: קרן הנאמנות הגמישה שייצרה את התשואה הגבוהה ביותר מתחילת השנה היא קרן של בית ההשקעות אושן (המנהל תיקי השקעות מסכום של מיליון שקלים ומעלה בלבד), והיא השיגה תשואה של יותר מ – 38% השנה.

הטאץ’ האישי – משתנה שכדאי לקחת בחשבון

ברור שהשקעות הן עניין אובייקטיבי – אתם או מרוויחים או מפסידים ולגחמות הלב אין ממש השפעה על העניין. ביחד עם זאת, לכל משקיע יש העדפות אישיות. ההעדפות נובעות מחיבה או שינאה כלפי פוזיציות ברמות סיכון גבוהות, העדפה להשקעות בארץ או בחו”ל, תחומי השקעה מועדפים (כמו פארמה, נדל”ן או כל אחד אחר), ועוד. על כן, הטיפ האחרון שלי בעניין בחירת בית ההשקעות שינהל את תיק ההשקעות שלכם הוא טיפ אישי: בחרו מנהל השקעות שיש לכם מכנה משותף איתו. בחרו בית השקעות שמקצה לכם מנהל השקעות אדיב, שאתם מרגישים מובנים על ידו ושאתם סומכים עליו ועל יכולתו להוביל את התיק שלכם לתשואות גבוהות.

ניהול תיקי השקעות לרציפות של תשואות גבוהות הוא משימה בלתי אפשרית בדרך כלל. כמו מוצרי השקעה אחרים, גם התיק שלכם, לאורך זמן, יידע ימים טובים יותר או פחות, ואתם תצטרכו לשמוח ביחד עם מנהל ההשקעות שלכם על הצלחות, ולסמוך עליו שיוביל את התיק שלכם בחזרה אל התחום הירוק, בתקופות טובות פחות. החיבור האישי הוא לעיתים, זה שעושה הבדל גדול בין חוויה מרוחקת של ניהול מקצועי ולא-אישי של התיק שלכם, לבין הרפתקה שלעיתים מובילה גם לימים של חששות. בהצלחה!

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג”ח: אינדיקטור חכם לניבוי
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 2 שעה

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג”ח: אינדיקטור חכם לניבוי עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג”ח: אינדיקטור חכם לניבוי

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג"ח: אינדיקטור חכם לניבוי מאת: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים מבוא שוק האג"ח נחשב לשוק

  • לפני 2 שעה
  • 7 דק’ קריאה

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג"ח: אינדיקטור חכם לניבוי מאת: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים מבוא שוק האג"ח נחשב לשוק

  בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר
  • ליאור מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 11 שעה

  בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יפתח בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה מעורבת. אמש, המדדים סגרו במגמה

  • לפני 11 שעה
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יפתח בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה מעורבת. אמש, המדדים סגרו במגמה

  כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ?
  • אור שושן
  • 8 דק’ קריאה
  • לפני 14 שעה

  כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ?

   כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כותב: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים. בעולם ההשקעות והכלכלה, תחזיות

  • לפני 14 שעה
  • 8 דק’ קריאה

   כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כותב: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים. בעולם ההשקעות והכלכלה, תחזיות

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים:
  • siteguru
  • 4 דק’ קריאה
  • לפני 1 ימים

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים: בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים:

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים

  • לפני 1 ימים
  • 4 דק’ קריאה

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים