לבנות תיק השקעות בסביבת ריבית אפסית, מה בפנים ומה בחוץ?

תיק השקעות בריבית אפסית

בישראל של 2021, מאות מיליארדים של שקלים "שוכבים" בפק"מים ותכניות חיסכון סולידיות. אנחנו יכולים להבין את המוטיבציה – אין קל מהפרשת כספים הישר מחשבון הבנק לפק"מ, בלחיצת כפתור באפליקציה הדיגיטלית. ברגע שהכספים יוצאים מחשבון העו"ש – הם לא "נעלמים" בהוצאות החודשיות אלא נשמרים בצד ולזה יש ערך כשלעצמו. אבל הכספים הללו, שנסגרו בתכניות חיסכון לטווח קצר או בינוני בריביות של פחות מאחוז אחד – פשוט מפסידות לכם כספים לאור ההפרשים בין הריבית שאתם מקבלים לשינויים במדד – לצערנו, הפרשים אלה לטובת המדד ולא הריבית בחיסכון.

בסביבת ריבית נמוכה כמו שאנחנו רואים במשק בשנים האחרונות – ניראה שאין מנוס מלקחת סיכון על מנת לייצר רווחים, אבל בניגוד לשנים של צמיחה משוגעת בשוק ההון, כמו 2019 למשל – בשנת 2020 וכנראה גם בעתיד הנראה לעין – כדאי שהסיכון שלכם יהיה מחושב. קבלו את המדריך הכי סולידי למי שמעוניינים לצאת ממעגל המפסידים של הריביות האפסיות באפיקי השקעה סולידיים – כך ישקיעו שונאי סיכון, ויגדילו את פוטנציאל הרווח על אף הריבית הנמוכה במשק.

מוצרי ההשקעה הכי חשובים בתיקי פסיביים

תיק השקעות נבון הוא בדרך כלל תיק מגוון המכיל מספר השקעות שונות, כמו מניות, אג"ח, קרנות נאמנות וקרנות סל, ואולי גם מוצרי השקעה נוספים כמו סחורות, מט"ח, או קריפטו. מבין ההשקעות השונות המוצעות, כנראה שהמוצרים המאפשרים להיצמד לתשואות המדדים (בעיקר אלה הכלליים), בפרט כאלה שמשקיעים לטווח ארוך. כמעט בכל בורסה בעולם ובכל השקעות פופולארית – תמצאו מדדים מרכזים עם מספר חברות גדולות בתחום אשר מכילים פיזור מגוון מאד. יש מדדים כלליים בשווקים השונים (כמו הנאסד"ק, הדאו-ג'ונס, מדד תל אביב 125 ומדדי תל אביב הכלליים הנוספים, מדד ה – TSX הקנדי, מדד הדאקס הגרמני, מדד שנחאי ועוד רבים.
יש גם מדדים ספציפיים לסקטורים, כמו למשל: מדדי נסדא"ק לפי סקטורים (Nasdaq Biotechnology, Nasdaq Financial 100, Nasdaq Health Care ועוד) מדדי בורסת ניו יורק הסקטוריאליים (NYSE Energy, NYSE Financials ועוד), מדדי S&P הסקטוריאליים, ובארץ – מדד תל אביב ביומד, מדד תל אביב גלובל בלוטק, מדד תל אביב בנקים, מדד תל אביב ביטוח פלוס, ועוד.
מוצרים מחקי מדד הם מוצרים שמשקיעים בחברות המוכלות במדד על מנת לאפשר למשקיעים ליהנות מעליות המדד. בישראל, למשל, על מדד תל אביב 35 אפשר למצוא עשרות קרנות סל (פסגות ת"א, הראל סל ת"א, תכלית סל ת"א, ועוד) שאפשר לרכוש ולהחזיק על מנת ליהנות מהשקעה יציבה שמתאימה לתיק השקעות פסיבי שנועד לשרת את המשקיע לאורך זמן ובלי הרבה שינויים.

בואו נבדוק את הטענה הזו

בעוד קל למצוא מוצרי השקעה מנייתיים שמציגים למשקיעים תשואה תלת ספרתית – אנחנו יכולים להבין שרווחים במניות הם עניין של ידע, התמדה והשקעה.

מדד תל אביב 125 – כרגע (ינואר 2021) נמצא בתשואה שלילית של 2%, אולם נמצא בעליית ערך מתמשכת מאז מרץ ומשבר הקורונה.

מדד דאו ג'ונס – השיג תשואה של 16%

מדד S&P – השיג תשואה של 17%

מדד הראסל 2000 – השיג 24% תשואה

מדד הניקיי – השיג תשואה של 17.5%

( תשואות המדדים נכונות לתאריך 20/1/21 )

אילו מוצרים כדאי דווקא לשחרר בסביבת ריבית אפסית?

הבעיה ביצירת תיק השקעות היא לא גובה הריבית, אלא שינויים אפשריים בסביבה של ריבית שנראית נמוכה מידי, והרי לא ייתכן שתישאר נמוכה כל כך לנצח. במקרה של העלאת הריבית במשק, המאזן בין מוצרי ההשקעה האטרקטיביים לאלה שהם פחות אטרקטיביים ישתנה. הריביות על הלוואות יתייקרו וגם הריביות על פיקדונות עשויים לעלות. התשואות ביחס לסיכון בשוק ההון ייראו פחות אטרקטיביות ביחס לריבית נטולת הסיכון באפיקי השקעות סולידיים יותר. חשוב לזכור, ששינויים גדולים במשק מתרחשים בדרך כלל לאורך זמן. על כן, גם שינויי ריבית כנראה יתרחשו בפעימות קטנות. עם זאת, נושא נוסף שכדאי לתת עליו את הדעת הוא שמוצרים להשקעה לטווח קצר בדרך כלל מגיבים באופן דרמאטי יותר לשינויים קטנים ביחס למוצרי השקעה לטווח ארוך, שגם אם חלה בהם תנודתיות או אפילו ירידות ערך – הם נוטים לתקן את עצמם עם הזמן.

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן