כך תבנו תיק השקעות אישי ונכון בשלושה שלבים

תיק השקעות

תיקי השקעות – רקע

תיק השקעות הוא חשבון ייעודי המאפשר לכם להשקיע במגוון אפיקים כמו מניות, איגרות חוב (על שלל סוגיהן), תעודות סל, קרנות נאמנות, חוזים, כתבי אופציות, מט"ח (מטבעות חוץ) ועוד. את תיק ההשקעות שלכם אתם יכולים לפתוח בשתי דרכים: בעזרת יועץ השקעות בבנק או דרך גופים פיננסיים מובילים כמו בתי ההשקעות אלטשולר שחם, מיטב דש, מגדל שוקי הון, הלמן-אלדובי, אנליסט, אקסלנס ונוספים.

אילו יתרונות יש לתיקי השקעות?

  • תיק השקעות, במידה שתבחרו בכך, יכול להיות מנוהל אצל אנשי מקצוע מנוסים אשר מכירים היטב את שוק ההון ויכולים לסייע לכם לקבל החלטות נכונות – תוך הסתמכות על צוותים שלמים של חטיבות מחקר כלכליות.

 

  • תיקי השקעות הם דרך "לעקוף" את הריבית הנמוכה במשק ולהשיג (פוטנציאלית) תשואות גבוהות יותר לעומת הפיקדונות ותוכניות החיסכון הבנקאיות.

 

  • מסחר בשוק ההון הוא לא בדיוק ענף בתחום המדעים המדויקים. את זה רובנו יודעים. עם זאת, מדע וטכנולוגיה מבוססי אלגוריתמים הולכים וצוברים תאוצה בתחום – כאשר ניתן לראות שימוש הולך גובר במערכות מסחר חכמות אשר מסוגלות לקבל החלטות רציונאליות המנטרלות לחלוטין את "מרכיב הרגש".

 

  • תיק השקעות הוא מכשיר גמיש שיכול להתפתח ולהשתנות ביחד איתכם: התחתנתם? מזל טוב! אפשר לשנות מסלול בתיק ההשקעות. קניתם רכב? תתחדשו! אפשר לשנות מסלול בתיק ההשקעות. יצאתם לפנסיה? נו, שיהיה רק בריאות ונחת.. אבל נחשו מה? אפשר לשנות מסלול בתיק ההשקעות!

ועכשיו אל גולת הכותרת: כך בונים תיק השקעות אישי בשלושה שלבים!

על אף מורכבותו הרבה, בניית תיק השקעות מתבססת על שלושה שלבים מרכזיים אשר חייבים להתבצע בסדר כרונולוגי על מנת להבטיח התאמה אופטימאלית אל צרכינו ולהפחית את רמת הסיכון עד כמה שניתן. והנה ההסבר על שלושת השלבים:

  • שלב האלוקציה: אלוקציה (באנגלית Asset allocation) היא למעשה הגדרת "גבולות הגזרה" אשר במסגרתן ינוהל תיק ההשקעות שלכם. אך אם אתם משקיעים מתחילים והמונח 'אלוקציה' נשמע לכם כמו סינית, נסביר את זה באופן הבא: דמיינו שתיק ההשקעות שלכם הוא תיק; פיזי, מזוודה כזו שיש בה תאים שונים ואתם בוחרים שם לכל אחד כדי לדעת איזה סוג מסמכים לתייק בו. אז זה מה שקורה בתיק השקעות; אתם מחלקים אותו לקטגוריות שונות כגון 'השקעות במניות', 'השקעות באיגרות חוב', 'השקעות בקרנות נאמנות' וכו' כדי לדעת אילו סוגי נכסים ירכיבו אותו. כמובן שמטרת האלוקציה היא לא למלא את תיק ההשקעות ב- 1001 קטגוריות אלא לדעת באילו שווקים אתם הולכים להתמקד – לאחר בחינת פרמטרים מהותיים כגון סיכוני מאקרו (ניתוח גיאו-פוליטי, יחסים בינלאומיים בין מדינות, אירועים גדולים בכלכלות העולם, מצב הריבית וכו'), צורך כלכלי אישי ורמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת על ההון שתשקיעו.

 

  • שלב בניית האסטרטגיה: בדיוק כפי שלא בונים בניין ללא Blue-Print (תוכנית), אי אפשר להתחיל לסחור בבורסה מבלי לגבש אסטרטגיית השקעות ברורה. ומה זה אומר בדיוק? ובכן, בין היתר, זה לקבוע "נקודות כניסה ויציאה" מעסקאות, לבחור במדיניות השקעה אקטיבית (השקעה במניות ו/או קרנות נאמנות) או פאסיבית (השקעה בתעודות סל או קרנות מחקות), לגוון את תיק ההשקעות ע"י פיזור ההון בהשקעות אלטרנטיביות (כגון נדל"ן, תשתיות, ביוטכנולוגיה והלוואות חברתיות), לבחור במכשירים זרים כדי להשקיע בשווקים בינלאומיים (כגון קרן מחקה מדד על מניות ה- S&P500) ועוד…

 

  • שלב בחירת הנכסים בתיק: זה הזמן לבחור בניירות ערך אשר ירכיבו את תיק ההשקעות שלכם. אך על מנת שתעשו זאת נכון, עליכם לערוך בדיקה יסודית על כל נייר ונייר ולהשוות אותו אל ניירות אחרים בעלי מאפיינים דומים. לצורך הדוגמה, פתחתם תיק השקעות והחלטתם להשקיע באג"ח מקומית עם חשיפה למניות בשיעור של עד 20%. מה אתם עושים? אתם בודקים את עמלות הקניה והמכירה, את דמי הניהול הספציפיים על נייר הערך (במידה שישנם), את היבט המיסוי (מהו גובה המס שעליכם לשלם עבור הרווח) ואז משווים אותו אל ניירות דומים אחרים.

זהו. אלו בגדול הם שלושת השלבים לבנייה נכונה של תיק השקעות אישי. ואם עלינו לסכם אותם במילה אחת, אז המילה הנכונה ביותר היא 'סיסטמתיות' – בניית תיק השקעות חייבת להיעשות באופן מתוכנן כך שלא תהיינה 'הפתעות' כאלו ואחרות אשר עשויות לפגוע בפוטנציאל התשואה ולהביא להפסדים מיותרים. ומעל הכול, כדי להבטיח כי בניית התיק תתבצע באופן שהיא אמורה, כדאי שתיעזרו במתכנן פיננסי מקצועי אשר ידאג ללוות ולכוון אתכם למקום הנכון.

רוצים לדעת עוד על תיקי השקעות? מעוניינים בשירות השוואה מקצועי בין תיקים מנוהלים בגופים פיננסיים מובילים? אז כל מה שעליכם לעשות זה להשאיר פרטים למטה ואנו נדאג לקשר אתכם (ללא עלות) אל מתכנן פיננסי מנוסה!  

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה ייעוץ או המלצה להשקיע בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן