מדריך פיננסי ממוקד – מה זה קופת גמל?

מה זה קופת גמל

אז מה זה קופת גמל?

בהגדרתה, קופת גמל היא מוצר חיסכון-פנסיוני המאפשר לנו לחסוך כסף לטווח הרחוק, כך שביום בו נפרוש ונצא לגמלאות נזכה ליהנות מיציבות כלכלית משמעותית. אך מעניין לדעת כי ההגדרה הזו השתנתה במרוצת השנים, כאשר עד שנת 2008, כל מי שחסך כסף באמצעות קופות גמל, היה רשאי למשוך אותו באופן מלא – ללא עמלות או קנסות למיניהן. משנת 2008 ואילך, כל קופות הגמל (ללא יוצא מן הכלל) עברו לפורמט של משיכת כספים כקצבה פנסיונית בלבד. 8 שנים לאחר מכן, בסוף 2016, השיק משרד האוצר מוצר חיסכון פנסיוני חדש: קופת גמל להשקעה.

אוקי. ומה זה קופת גמל להשקעה?

קופת גמל להשקעה היא השלב הבא ב"אבולוציה של קופות הגמל". מדובר, כאמור, במוצר חיסכון פנסיוני רק שהוא נבדל בהיבט משמעותי מקופות הגמל "המסורתיות": הוא מאפשר לכם לחסוך לעת פרישה תוך יכולת לשמור על נזילות כספית. ומה זה אומר? זה אומר שמדובר בקופת גמל אשר יכולה להתאים לכל תקופת זמן: קצרה, בינונית או ארוכה. עם זאת, יש לסייג, כי כספים אשר יימשכו ממנה לפני גיל הפרישה, יחייבו אתכם בתשלום של מס רווח הון העומד על שיעור של 25% (מדובר במס בגין רווחים הנצברים בקופת הגמל בלבד). מצד שני, אם המשיכה תתבצע לאחר גיל 60 –  תוכלו ליהנות מקצבה פנסיונית אשר תהא פטורה מעמלות, מיסים ו/או קנסות למיניהן.

אך חוץ מיתרון הגמישות המובהק, לקופת גמל להשקעה יש עוד מגוון יתרונות חשובים:

  • אפשרות להפקיד אל קופת הגמל עד 71,337 שקלים בשנה. את ההפקדות ניתן לבצע בשתי דרכים: הראשונה – דרך הפקדות חודשיות שוטפות. והשנייה – דרך הפקדה חד שנתית של הסכום כולו. בנוסף, ניתן לפתוח קופה לכל אחד מבני המשפחה ולהגדיל בכך (משמעותית) את החיסכון המשפחתי הכולל. כך לדוגמה, אם משפחה של 4 נפשות חוסכת באמצעות קופת גמל, היא יכולה לחסוך עד 285,348 שקלים בשנה!
  • לקופות גמל להשקעה יש עלות דמי ניהול אטרקטיבית אשר לרוב נעה בין 0.7%-0.9% בלבד. עם זאת, חשוב לבחון היטב את נושא דמי הניהול לפני שפותחים את קופת הגמל בפועל.
  • לעומת מכשירים פיננסיים אחרים, בקופות גמל להשקעה ישנו מגוון רב של מסלולי חיסכון אשר יכולים להתאים במדויק אל צרכינו הכלכליים האישיים. בנוסף, ניתן לעבור בין מסלולי חיסכון שונים ללא תשלומי עמלות ו/או קנסות.
  • ניתן לקבל הלוואה בתנאים אטרקטיביים בסכום מקסימאלי של עד 80% מהכסף שנצבר בקופה.

נהדר! ועכשיו שלמדנו מה זה קופת גמל, אולי תסבירו איך פותחים אחת?

אם אתם רוצים לפתוח קופת גמל (או קופת גמל להשקעה), תוכלו לעשות זאת דרך גופים פיננסיים כגון בתי השקעות מובילים (כמו אלטשולר שחם, ילין לפידות, הלמן-אלדובי, אקסלנס, מיטב דש ועוד). מה שכן, אם אתם רוצים להיות בטוחים כי אתם מקבלים החלטה נכונה, רצוי שתערכו השוואה בין מספר בתי השקעות לפי פרמטרים מרכזיים של עלות דמי ניהול (שכבר ציינו קודם), רמת שירות, מסלולי השקעה והיקף התשואה שהם הצליחו להשיג בעבר. לצד זה, אם אתם לא ממש בטוחים כיצד לעשות זאת, אז עדיף שתיוועצו עם מתכנן פיננסי מקצועי!

יש לכם שאלה בנושא קופות גמל? מעוניינים לשמוע הצעות על מסלולי קופות גמל מותאמים אישית? נהדר! אז כל מה שעליכם לעשות הוא להשאיר פרטים למטה ואנו נדאג לקשר אתכם (ללא עלות!) אל מתכנן פיננסי מקצועי!

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מקופות גמל ואין האמור בו מהווה ייעוץ או המלצה להצטרף אל קופת גמל כזו או אחרת.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן