הזהב הירוק של עולם ההשקעות – מדד מניות הקאנביס

סקטור הקנאביס

רקע – מדד מניות הקאנביס 

לצמח הקאנביס יש את הסגולות המיוחדות שלו, מדובר על שוק עצום שמתחלק לתחום הרפואי ולתחום הפנאי. על פי הערכות תעשיית הזהב הירוק מגלגלת מעל למאה מיליארד ₪ בשנה, בעקבות חוקים ותקנות מסביב לעולם כמו למשל לגליזציה ושימוש מוגבר לצרכים רפואיים היא עשויה לגדול ב-30% נוספים בזמן הקרוב, גם הבורסה הישראלית פתחה את שעריה למדד חדש, מדד מניות הקאנביס,  מדובר בתת ענף אשר כולל כ-11 חברות בשווי שוק כולל של כ- 1.8 מיליארד ₪. שווי החזקות הציבור בחברות אלה מוערך בכ-700 מיליון ₪ המהווים כ-38% מהון המניות המונפק. החברות במדד יהיו, אינטלקנה, אינטרקיור, טוגדר, יוניבו, מדווי, פארמוקן, פנאקסיה ישראל, קאנומד, קנאשור, שיח מדיקל ותיקון עולם קנביט.

מגמות ירוקות ועשן לבן

בשנים האחרונות אנחנו רואים תהליך לגליזציה מוגבר במדינות מובילות בעולם, במדינות מובילות כמו אוסטרליה, קנדה, גרמניה, ישראל, איטליה, הולנד ופולין הכשירו את השימוש בצמח למטרות רפואיות שונות.  על פי מומחים ויודעי דבר, הצמח מוכיח את סגולותיו מול סימפטומים של מחלות לא פשוטות כמו אלצהיימר, אנורקסיה, HIV, סרטן, דלקת פרקים, אפילפסיה, מיגרנות, טרשת נפוצה ועוד. לכן, פופולאריות הצמח נמצאת בנסיקה מתמדת בשנים האחרונות למול צורך וביקוש במדינות המתירות את השימוש בקאנביס. שוק הקנאביס עדיין נמצא בתחילת דרכו, חברות רבות נמצאות בשלבים של פיתוח מוצרים חדשים שעם הזמן תופסים נתח שוק משמעותי, חברות גדולות רוכשות מניות של חברות קטנות כדי לשלוט על השוק העולמי עם סל מוצרים גדול ומגוון יותר.

שילוב הטכנולוגיה ואתגרים גדולים

השנה האחרונה הייתה שנה משמעותית עבור תעשיית הקאנביס, למרות משבר הקורונה מספר צעדים קידמו את התעשייה באופן משמעותי מאד. הקאנביס הפך לחוקי במדינת ניו ג'רזי, מונטנה ודרום דקוטה, ובהמשך מדינות נוספות כמו אריזונה ומיסיסיפי עשויות לאשר את שימוש הפנאי בצמח בשטחי המדינה. הטכנולוגיה הצליחה להשפיע רבות על תעשיות משמעותיות ובניהם תעשיית הקאנביס, חברות סטארט-אפ רבות זוכות למימון רב דרך קרנות השקעות אלטרנטיביות, דרך קרנות גידור ודרך גופים פיננסים כדי למצוא מגוון דרכים לשפר את תהליך ההפצה ואת איכות הצמח. מדהים לראות שענף כל כך טבעי עובר שינוים ונע בדינמיקה גדולה, שינוים אלה יוצרים צמיחה משמעותית כאשר רק שוק הקאנביס בארה"ב לבדו עשוי להגיע לשווי של למעלה ממאה מיליארד ₪ בעוד מספר שנים.

האתגרים שעומדים מול הסגולות

למרות הצמיחה הגדולה במדינות רבות עדיין הצמח והשימוש בו לא חוקים, אתגר נוסף ומשמעותי עבור חברות הקאנביס הוא דרך מימון הפעילות השוטפת, הבנקאות המסורתית עדיין לא מוכנה לתעשייה הצעירה ובגלל חוקים ותקנות במקומות מסוימים קיים קושי רב לממן את החברות ואת הפעילות. לכן, סוד ההצלחה של החברות יכול לבוא לידי ביטוי באמצעות חברות הון פרטיות, באמצעות קרן הון גידור, קרנות אלטרנטיביות ומשקיעים פרטיים בעלי כיסים עמוקים. כמו כן, מדובר על ידי רבים בתעשיית "התמכרות" ויש המשווים אותה לאלכוהול ולטבק, דבר שיוצר סטיגמה גדולה שעשויה לגרום לתנודתיות והאטה משמעותית בצמיחה של החברות בענף. הקושי הרגולטורי במדינות רבות בארה"ב עדיין קיים, הפחד מאי ודאות, תקנות וחוקים חדשים גורם לרבים להרגיש כי מדובר בהליכה בשדה מוקשים בשלב זה.

לסיכום הזהב הירוק

למרות שמדובר בתעשייה צומחות, למרות שמדובר בצמח עם סגולות רפואיות על פי רבים, תעשיית הקאנביס תצמח לצד אתגרים רבים ותתמודד בהמשך עם אתגרים נוספים שיופיעו בדרך. לכן, אחד החוקים החשובים בעולם ההשקעות ממשיך להיות רלוונטי גם עבור תעשיית הקאנביס, פיזור השקעות. תיק השקעות צריך להיות בנוי ממגוון של ענפים במגוון רחב של מדינות. כיצד ניתן להשקיע בסקטור או בחברות הקאנביס?
1 – ניתן לרכוש מניות של חברות העוסקות בתחום בבורסה בארץ או בבורסות העולם
2 – ניתן לרכוש קרנות מחקות, קרנות סל ו-ETF אשר עוקבים אחר ממדי חברות הקאנביס השונים
3 – ניתן להשקיע בחרות הקאנביס באופן ישיר באמצעות השקעות אלטרנטיביות והשקעות חוץ בורסאיות
למידע נוסף, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

לכתבות נוספות של רוני מור

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן