תיק השקעות: חושבים להשקיע בקנדה?

תיק השקעות

העיר טורונטו שוכנת במחוז אונטריו בקנדה והיא העיר הגדולה ביותר במדינה עם כ-5.5 מיליון תושבים. הבורסה בטורונטו היא הגדולה ביותר בקנדה, השלישית בגודלה באמריקה הצפונית (לאחר בורסות NYSE ו- NASDAQ) ואחת מן הגדולות בעולם. בעבר סמל הבורסה היה TSE (Toronto Stock Exchange) אולם בשנת 2001 היא רכשה את בורסת Canadian Venture Exchange, השתיים יחד יצרו את TMX Group וסמל הבורסה שונה ל- TSX.

שורשיה של הבורסה בטורונטו בקבוצת אנשי עסקים קנדיים שהחלו בשנת 1852 לנהל במשותף מסחר בניירות ערך. בשנת 1861 הוקמה רשמית הבורסה של טורונטו שגדלה במהירות בד בבד עם התפתחות האזור.
מאז הקמתה הבורסה פועלת ברציפות למעט במהלך שלושה חודשים בשנת 1914 בהן המסחר בה הופסק מחשש למפולת כתוצאה מגל מימושים בשל פרוץ מלחמת העולם הראשונה. מניותיהן של כ- 1,500 חברות נסחרות בבורסה של טורונטו וביניהן אלה של חמשת הבנקים הגדולים ביותר בקנדה. 2,000 חברות קטנות יותר נסחרות בחטיבת ה- TSX Venture Exchange.

ממניות חברות כרייה מקומיות למגוון מוצרים פיננסיים

בתחילת דרכה, באמצע המאה ה-19, נסחרו בבורסה בטורונטו בעיקר מניות של חברות כרייה מקומיות. בשנת 1934 התמזגה הבורסה בטורונטו עם המתחרה העיקרית שלה The Standard Stock and Mining Exchange אך שמה של הבורסה נותר ללא שינוי –TSEToronto Stock Exchange.

כיום, כחלק מקבוצת  TMX, ניתן לסחור בבורסה במגוון גדול של מוצרים פיננסיים וביניהם מדדים מובילים כגון TSE 300 index ו- S&P/TSX Composite, S&P/TSX 60, S&P/TSX Completion Index, קרנות הון, אגרות חוב ממשלתיות ותאגידיות ומניות של חברות משלל תחומים, כולל בנקאות, אנרגיה, נדל"ן, טכנולוגיה ועוד. שווי השוק הכולל של החברות הנסחרות בבורסה של טורונטו, נכון לסוף שנת 2020, עומד על כ-3 טריליון דולרים.
בשנת 1997 נסגרה רצפת המסחר הפיזית בבניין הבורסה ברחוב York ברובע הפיננסי של טורונטו. המסחר כולו החל להתנהל באופן דיגיטלי באמצעות מערכת CATS – Computer Assisted Trading System.

מניות של חברות לפי שבע קטגוריות

בבורסה בטורונטו מקובלת חלוקת החברות שמניותיהן נסחרות בה לשבע קטגוריות, אנרגיה ירוקה, אנרגיה, כרייה, טכנולוגיה, תעשייה, מדעי החיים (כולל בנקאות ומסחר), ונדל"ן. 230 החברות הכלולות במדד S&P/TSX Composite Index אחריות יחד לכ-70% מסך שווי השוק של חברות קנדיות הנסחרות בבורסה בטורונטו.
החברה הגדולה ביותר בקטגורית הטכנולוגיה היא Shopify (TSX: SHOP) חברת מסחר מקוון שהוקמה ב-2004 ושווי השוק שלה, נכון לאמצע 2021, עומד על כ-172 מיליארד דולרים.
הבנק הגדול ביותר שמניותיו נסחרות בבורסה בטורונטו הוא RBC- Royal Bank of Canada (TSX: RBC), עם שווי שוק של כ-166 מיליארד דולרים.
בקטגורית התעשייה החברה הגדולה ביותר שמניותיה נסחרות בבורסת TSX היא CN (Canadian National Railroads) חברת הרכבות הגדולה בקנדה ובעלת שווי שוק של כ-104 מיליארד דולרים. את קטגורית האנרגיה מובילה חברת Enbridge (TSX: ENB) העוסקת בעיקר בהפקה ושיווק אנרגיה לתחבורה ותעשייה בארה"ב ובקנדה ושווי השוק שלה, נכון לאמצע 2021, עומד על כ-92 מיליארד דולרים.

הבורסה של טורונטו עבור משקיעים ישראלים

בורסת TXS בטורונטו מושכת תשומת לב ממשקיעים ישראלים פרטיים ומוסדיים. עבור מי שעושים צעדיהם הראשונים במסחר בבורסה זו מומלץ להתמקד במדדים המובילים, כגון TSE 300 Indexו- S&P/TSX Composite. בהמשך ניתן לשקול השקעה במניות חברות גדולות ומבוססות מקטגוריה שמתמחים בה.

אחת החברות המסקרנות הנסחרות בבורסה בטורונטו היא MAGNA (TSX: MG), חברה קנדית המייצרת חלקים ומכלולים לתעשיית הרכב. חברה זו חתמה בתחילת 2021 על חוזה עם חברת REE הישראלית המייצרת פלטפורמה מודולרית לרכבים חשמליים. שתי החברות מתכוונות לפתח יחד רכבים חשמליים שלמים לפי מפרטים של לקוחות אשר ימכרו רכבים אלה תחת שם המותג שלהם.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן