השקעה באנרגיה מסורתית מול השקעה באנרגיה מתחדשת

המשווה – צרכנות חכמה

השקעות בתחום האנרגיה – הקדמה 

אנו מקווים שהגעתם לכאן "טעונים באנרגיות" כיוון שהיום אנו עוסקים בהשקעות בתחום האנרגיה. בתוך זה, אנו נבדוק ונשווה בין 2 אפיקי ההשקעה העיקריים – השקעות באנרגיה מסורתית מול השקעות באנרגיה מתחדשות: מה זה אומר, מה חשוב לדעת והיכן באמת כדאי להשקיע? יצאנו לבדוק!

השקעות באנרגיה מסורתית – מה זה אומר?

באופן כללי, השקעה באנרגיה היא השקעה במשאבים אשר מאפשרים את קיומם של תשתיות, כלי תחבורה, מערכות תקשורת, תעשיות למיניהן או כל דבר אחר אשר מצריך כוח מניע. וכשמדובר במה שנקרא השקעה ב- "אנרגיות מסורתיות" הכוונה היא למקורות מתכלים כמו פחם, גז טבעי ודלקי מאובנים (Fossil Fuels) אשר מלבד העובדה שהם יגמרו יום אחד, המכנה המשותף להם הוא היותם משאבים מזהמים. 

בינינו? אין כאן חדש "תחת השמש" (שתיכף נגיע אליה); כולנו יודעים שפחם, גז ודלק מאובנים (הלא הוא הנפט כמובן) גורמים לפליטה של פחמן דו חמצני וגזי חממה אשר פוגעים בסביבה ובבריאות שלנו. אך האם יש מה לעשות – הרי אנו זקוקים לאנרגיה הזו כדי לקיים צרכים חשובים כגון תאורה, נסיעה ברכב, פיתוח תעשייתי, ייצור מוצרים, הפעלת מכשור רפואי וכיוצא בכך…?? 

אז כן, יש מה לעשות! אפשר לבחור בשינוי המציאות דרך ביצוע השקעות בתחום האנרגיה המתחדשת

השקעות באנרגיה מתחדשת – מה זה אומר ומדוע זה מעניין כל כך?

שלא כמו אנרגיות מסורתיות, אנרגיות מתחדשות (Renewable Energies) אינן מתכלות ואינן גורמות לזיהום ולפגיעה בסביבה. ומהן סוגי ואופציות ההשקעה הקיימים? הנה:

  • השקעה באנרגיה סולארית: זוהי אנרגיה המופקת מן השמש (זוכרים שדיברנו על זה?) באמצעות פנלים סולאריים המאפשרים לרתום ולהפוך אותה לאנרגיית חשמל "ירוקה".
  • השקעה באנרגיית מים: באנרגיה זו (הידועה גם כ- 'אנרגיה הידרואלקטרית') מנצלים את זרימת המים כדי להפיק חשמל בדרך בלתי מזהמת.
  • השקעה באנרגיה גיאותרמית: זוהי אנרגיית חום המגיעה מכדור הארץ אשר ניתן לאגור בתחנת כוח מיוחדת שאח"כ ממירה אותה לאנרגיית חשמל בת קיימא.
  • השקעה באנרגיית רוח: שימוש בטורבינות רוח ייעודיות אשר מפעילות גנרטורים המשמשים להפקת  חשמל.

אם כך – המסקנה כאן היא די ברורה: 

השקעה באנרגיה מתחדשת היא השקעה באנושות כולה ! 

אך אם נשים את הסלוגנים בצד לרגע, מדובר במציאות אשר אכן הולכת ומתהווה; האנושות עוברת אל "מסלול ירוק" והיא עושה זאת בצעדי ענק:

כאן בישראל
באוקטובר 2020 פורסמה החלטת הממשלה '465' – לקדם את ה'מתווה הירוק' של שר האנרגיה יובל שטייניץ: 

בתוך עשור – להגיע להפקה של 30% חשמל באמצעות אנרגיה סולארית

בנוסף, בשנה זו נרשמו בבורסה 2 הנפקות של מדדי אנרגיה חדשים:

  1. מדד 'ת"א קלינטק' – מורכב משניים עשר מניות ונאמד בשווי של 37 מיליארד ₪.
  2. מדד 'אקלים נקי מדלקים פוסיליים' – מורכב ממאה ושניים עשר מניות ונאמד בשווי של 595 מיליארד ₪. 

בארצות הברית
הנשיא ג'ו ביידן "מדבר ירוק": הוא מתכוון להזרים כ- 2 טריליוני דולרים אשר ילכו לקידום ופיתוח תשתיות ירוקות. בתוך זה, המטרות הן לצמצם את התלות במקורות מזהמים ולהפוך את ארה"ב ל"מנהיגה בת קיימא" גלובלית. בינתיים, הוא כבר לחתום על צו נשיאותי אשר יחזיר את אמריקה אל הסכמי האקלים של פריז.

בגרמניה
הממשלה מעודדת רכישת רכבים חשמליים דרך מתן מענק מיוחד של כ- 9,000 אירו. כמו כן, כבר היום גרמניה מפיקה כ- 40% מהחשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות.   

בצרפת
הוקמה החווה הסולארית הגדולה באירופה אשר יכולה לספק חשמל לכ- 10,000 תושבים באמצעות פריסה יעילה של 47 אלף פנלים סולאריים.

מילות סיום
תחום האנרגיה עובר מהפכה. מדינות רבות מתחילות להפנים כי עליהן לאמץ "גישה ירוקה" ולצמצם ככל הניתן את פגיעתן באיכות הסביבה. בהסתכלות ריאלית קדימה – ניתן לשער כי תחום האנרגיה המתחדשת יהפוך למנוע צמיחה גדול ומרכזי בעולם.

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן