איחוד האמירויות – הטנגו הכלכלי של המזרח התיכון החדש – האמנם?

איחוד האמירויות

כתבו: גיא סולומון ומאיה סורמלו בן – ישראל

 הכלכלה הישראלית מברכת על הסכם השלום עם איחוד האמירויות

"למדינת ישראל ולאיחוד האמירויות יש כל כך הרבה הזדמנויות להרוויח אחת מהשנייה בתחומים רבים בהם הטכנולוגיה, הביטחון השקעות וסחר. להסכם שלום יש את הקסם שלו לסחוף אחריו רבים"

ישראל ואיחוד האמירויות חותמות על הסכם שלום ויחד מציירות מזרח תיכון חדש. ביום חמישי האחרון תושבי ישראל ישבו מול מסכי הטלוויזיה וראו היסטוריה, הם ראו חלום שהפך למציאות נפלאה. במהדורות החדשות הודיעו על הסכם שלום מתגבש עם איחוד האמירויות. לראשונה בהיסטוריה אנחנו עושים הסכם שלום עם מדינה ערבית שלא גובלת עם ישראל. לרגע, הקורונה זזה הצידה והפכה להיות פחות מעניינת, משהו חדש תפס את קדמת הבמה. מחשבות אחרות וטובות החלו להגיע ולהציף את החלל הפתוח בחדר, חיוך רחב מאוזן לאוזן כבש את פניהם של אזרחי מדינת ישראל ושל איחוד האמירויות כאחד. למדינת ישראל ולאיחוד האמירויות יש כל כך הרבה הזדמנויות להרוויח אחת מהשנייה בתחומים רבים בהם הטכנולוגיה, הביטחון השקעות וסחר. להסכם שלום יש את הקסם שלו לסחוף אחריו רבים. לכן, כבר עכשיו נשמעים קולות רקע בנוגע להסכם השלום עם איחוד האמירויות אשר יכול להוביל מדינות נוספות כמו בחריין, עומאן וערב הסעודית לקחת את ההחלטה האמיצה להסכם שלום עם מדינת ישראל. הכלכלות הן הישראלית והן ושל רעותה ממזרח מברכות ומתרגמת את הפוטנציאל הגדול

איחוד האמירויות

סינגפור של המזרח התיכון, בקרוב טיסה ישירה קו תל אביב דובאי?

איחוד האמירויות והפוטנציאל הכלכלי הגדול

"המחמאה הגדולה ביותר מהסכם זה לא איחרה לבוא כאשר קרנות הון סיכון והממשל המקומי פתחו שעריהם כסנונית ראשונה, כאשר הביעו רצון להשקיע במשאב האנושי המקומי"

בימים האחרונים יש שאומרים על מה הרעש הגדול ואם זה יכול להשפיע על כל אחד ואחת מאיתנו? התשובה היא חד משמעית, כן. איחוד האמירויות נחשבת לאחת המדינות העשירות בעולם, היא ממוקמת במקום השביעי בעולם עם תמ"ג לנפש של כ- 70,441$ ( לשם השוואה ארצות הברית במקום העשירי עם תמ"ג של כ-67,426$ ומדינת ישראל במקום ה-36 עם תמ"ג לנפש של כ-40,337$ ) כלכלת איחוד האמירויות היא סיפור הצלחה דומה אך שונה מישראל, עד לפני חמישה עשורים נחשבה לכלכלה חלשה מאד, כלכלה חסרת אמצעים ומשאבים. אולם, לאחר גילוי תגליות נפט בתחומה בראשית שנות ה-60 חל המפנה הכלכלי הגדול. בשלושת העשורים האחרונים  משקיעים מנהיגי איחוד האמירויות בשלל תחומים והם מחפשים אלטרנטיבות לפזר את ההשקעות הגדולות מתעשיית הנפט להשקעות בתחומים נוספים ומגוונים, הם מבינים שהכלכלה לא יכולה להיות תלויה בתחום האנרגיה בלבד ואת זה הם למדו כבר בשנות ה-80, עוד הם מבינים את הסיכונים הכרוכים בכך ולכן הם ממשיכים להשקיע במגוון רחב של תחומים כדי לפזר השקעות ולדאוג ליום שאחרי עידן הזהב השחור. במדינת ישראל  יש את כל מה שאיחוד האמירויות צריכה, מדינה מערבית בעלת יחסים קרובים לארצות הברית, אחת מהמדינות המתקדמות בעולם בפיתוחים טכנולוגים לתעשייה האזרחית ולתעשייה הצבאית, השקעות בתחומי הפיננסים, התשתיות, סחר וכל אלה הם רק חלק מתוכניות ארוכות טווח של מקבלי ההחלטות. ישראל היא גן עדן להשקעות עבור קרנות הון הסיכון של איחוד האמירויות, ישראל היא הדבר הנכון, בזמן הנכון ובמקום הנכון, ולהפך. גם עבור כלכלת ישראל ההסכם נחשב למוצלח ובעיתוי מושלם, כלכלת ישראל נמצאת במשבר עמוק, המשק הישראלי התכווץ ב-28.7% ברבעון השני של 2020, הצריכה הפרטית נפלה בכ-40%. הכלכלה הישראלית מציגה את הנתונים הגרועים ביותר בתולדות ההיסטוריה הכלכלית מאז קום המדינה ובעקבות משבר הקורונה שכבר מזמן הפך ממשבר בריאותי למשבר כלכלי. השקעות חיצוניות של קרנות הון סיכון  יכולות מאד לסייע לתעשייה עתירת הידע שהיא  חוד החנית של הכלכלה הישראלית, בנוסף לכך, כספים רבים שיזרמו ושיתופי פעולה יאפשרו למשק הישראלי לחזור במהרה למסלול הצמיחה. השקעות זרות יכולות להוריד את אחוז המובטלים באופן משמעותי, ברגע שכספים יושקעו בארץ, יפתחו מקומות עבודה חדשים בזכות מיזמים חדשים שיוקמו, שיתופי פעולה חדשים יגייסו מוחות נוספים והצרכן הישראלי יחזור לפעילות עסקית שתאפשר לו לחזור לצריכה וזאת תסיר את החלודה ותחזור להניע את גלגלי הכלכלה שנתקעו בבוץ הטובעני בעקבות משבר הקורונה העולמי.

איחוד האמירויות

גיא סולומון ומאיה סורמלו בן – ישראל

המנגינה הכלכלית נושבת ברוח ים תיכונית


סולומון
: "לא צריך להיות פרופסור לכלכלה או מתמטיקאי מחונן כדי לראות את הפוטנציאל הכלכלי הגדול עבור ישראל ועבור איחוד האמירויות. אנשי עסקים טוענים שמספרים יודעים לדבר מעצמם, ומי שמקשיב בקשב רב יכול לשמוע את המנגינה הכלכלית נושבת ברוח ים תיכונית".
סורמלו: "ישראל ואיחוד האמירויות צריכות לבנות את היחסים בשלבים, בניית אמון הדדי והכרת התרבות המקומית. חובה על הצדדים להשכיל ולהסתכל על היחסים כהשקעה לטווח ארוך וכך לדעת לחזק אחד את השני. אם נדע לפתח את היחסים בצורה הדדית, כולם יזכו בפירות ההצלחה. איחוד האמירויות הוכיחה לאחרונה שהיא מדינה חזקה, מדינה שיודעת לעמוד שלה ומדינה שלא נתונה ללחצים שמופעלים עליה ממדינות ערב ובעלות בריתה. מנהיגי איחוד האמירויות מזהים את הפוטנציאל הגדול הטמון בהסכם שלום, הם מבינים את ההשפעה המערבית שיש להסכם וכמובן, ההשקעה שמדינות רבות בעולם רוצות להיות חלק ממנה, המשאב האנושי של מדינת ישראל"

טבלה עם נתוני התמ"ג לנפש

איחוד האמירויות

כלכלת איחוד האמירויות הרבה יותר מגוונת ממה שאתם חושבים אבל לא די לה בכך

סורמלו: "אם ישכילו הכלכלות של ישראל ואיחוד האמירויות ללמוד את הצעדים, הרי שנוכל כולנו להנות מריקוד הטנגו הכלכלי"

כלכלת איחוד האמירויות היא הכלכלה השנייה בגדולה בעולם הערבי מיד אחר ערב הסעודית, הכלכלה מציעה סביבה עסקית מאד נוחה למשקיעים ולעסקים כאחד, יציבות פוליטית והשקעה גדולה מאד בתשתיות ושיפור מתמיד ברגולציה. לאחרונה נבחרה איחוד האמירויות כאחת מ-20 המדינות הטובות לעשיית עסקים על ידי דו"ח שפרסם הבנק העולמי. איחוד האמירויות נמצאת בצמרת המדדים החשובים בעולם כמו למשל: מדד התחרותיות העולמי, דוח האושר העולמי, מדד החדשנות ועוד. חשוב לציין כי אחת מנקודות החולשה המרכזיות של איחוד האמירויות נותרה תחום החינוך וההשכלה הגבוה, בעשור האחרון הושקו רפורמות רבות כדי לקדם את החינוך ולהפוך להיות בין 20 המדינות המובילות בתחומי המתמטיקה, המדעים והמדע. משאבים רבים מושקעים באיכות ההוראה ובמורים כדי להבטיח שבתי ספר ציבורים יהיו באיכות זהה לפרטיים, בלי השכלה וחינוך מבינים באיחוד האמירויות דלתות המערב ושערי הטכנולוגיה לפיתוחים חדשים והמצאות יהיו חסומים. ישראל מהווה מודל לחיקוי בתחום זה ויכולה להיות גשר חשוב בתהליך זה. לכן, אחד היעדים לטווח הקצר כדי לבנות תשתית חינוך ואקדמיה עם יעד של כ-98% מסיימי תיכון.

מלון בדובאי

איחוד האמירויות מונה כ-9 מיליון תושבים, מתוכם כ-88% עובדים זרים או מהגרים והיחס בין מספר הגברים למספר הנשים גדול פי 2.2 ובעקבות בעיה דמוגרפית זו קיים קושי רב להתאזרח באיחוד האמירויות ללא קשר דם או קרוב משפחה. הודות למאגרי הנפט העצומים ולקרנות העושר אשר משקיעות בתחומים שונים מצליחה הכלכלה להתמודד עם התנודתיות במחירי הנפט. לאחרונה אימצה המדינה גישה של חדשנות טכנולוגית כאשר נבחרה לארח את אקספו דובאי שתתקיים בחודשי החורף בתאריכים 20 לאוקטובר 2020 ועד 10 באפריל 2021. מגבלות בשוק הפיננסי, חסמי סחר ותקנות שכרגע פוגעות בדינמיות העסקית. מאז שנת 2015 הצמיחה הכלכלית הייתה חיובית אבל מעורבת בגלל מספר גורמים המשפיעים על הביקוש והיצע של הנפט. ההשפעות האינפלציוניות נבעו מעליית מחירי סחורות. כבר במהלך שנות ה-80 הנהגת איחוד האמירויות עשתה כל שביכולתה לגוון את הכלכלה לפני התרסקות מחירי הנפט. כיום, ניתן לומר שכלכלת איחוד האמירויות היא הכלכלה המגוונת ביותר באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה. למרות שמגזר הנפט הוא חלק חשוב בכלכלה והוא תורם לתוצר הכולל כ-30%. סורמלו: אם ישכילו הכלכלות של ישראל ואיחוד האמירויות ללמוד את הצעדים, הרי שנוכל כולנו להנות מריקוד הטנגו הכלכלי"

עולם ההשקעות מלא הזדמנויות, לבדיקה והשוואת ההשקעה המתאימה ביותר עבורכם השאירו פרטים

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

אין לראות באמור באתר משום ייעוץ או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק כאמור ו/או ייעוץ מס או תחליף לקבלת ייעוץ כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן