בתי ההשקעות הישראלים בעקבות הספאק: צמיחה של 140% בהנפקות הספאק ביחס לשנה שעברה

ספאק

בשנה האחרונה בוצעו כ- 359 הנפקות בשווי של 95 מיליארד דולר, מדובר על צמיחה של כ-140% ביחס ל-2020. במהלך שנת 2021, כמעט 80% מכלל ההנפקות שבוצעו בבורסה של וול סטריט לניירות ערך, בוצעו באמצעות חברות ספאק. בחודש פברואר השנה אישרה הרשות לניירות ערך בישראל רשימה של תקנות להנפקות באמצעות חברות ספאק וגם כאן, בארצנו הקטנטונת, כבר אפשר למצוא לפחות חברה אחת כזו, היא "איי ספאק" שהונפקה באוגוסט בבורסה של תל אביב. ענקיות התוכנה פיוניר ואינווייז הן שתי ישראליות, שנסחרות בבורסות של ניו יורק באמצעות הנפקות ספאק שבוצעו במהלך 2021.

הנפקה באמצעות חברות ספאק מפשטת, מזרזת ומייעלת את תהליך הכניסה לבורסה וגיוס ההון עבור חברות שמעוניינות לבצע הנפקה ראשונית (IPO), אבל לצד היתרונות הברורים, יש גם חסרונות בהנפקות ספאק, למשל הצורך המופחת בדיווח מטעם החברה המנפיקה באמצעות חברת ספאק (שהיא כבר מונפקת), מה שהופך את ההשקעה מסוכנת יותר ופחות יציבה. כבר סיקרנו בעבר את הסיכונים והנפילות של מספר הנפקות ספאק בחודשים האחרונים, למשל ההנפקה הזכורה של חברת היפו, באוגוסט השנה, שסבלה ממשיכות כספים של משקיעים עקב חשד לניפוח שווי השוק של החברה, שהתאפשר רק בזכות עובדה שהגיוס הראשוני בוצע באמצעות מיזוג עם חברת ספאק וללא דו"חות מפורטים לקראת ההנפקה, כנדרש במקרה של הנפקה ללא מיזוג.

אבל לצד החששות, הדרמות והתנודתיות, ניראה כי דווקא שוק הספאק בעצמו הופך מוקד עניין עבור בתי השקעות, בארץ ובעולם: רק השנה השקיעה אלטשולר שחם, מעל 1.8 מיליארדי שקלים בעשרות חברות ספאק אמריקאיות והפכה לחברה המושקעת ביותר בשוק זה בישראל. לצידה אפשר למצוא את חברת הביטוח "הפניקס" שהשקיעה כ – 663 מיליוני שקלים בשוק הספאק האמריקאי, וחברת כלל ביטוח שגם היא מושקעת בכמעט חצי מיליארד שקלים, במספר חברות ספאק בולטות בארה"ב.

בשוק תנודתי, מי שלוקח את הסיכון הנכון, הוא זה שיכה את המדדים

אין ספק ששוק חברות הספאק הוא שוק שמייצר דרמות. לא ברור אם הנפקות ספאק הן טובות או רעות אבל מה שברור הוא שלצד השינויים המפתיעים של שוק ההון, המפחיתים את הכוח שהיה בהשקעות המסורתיות, במשקיעים הוותיקים ובשיטות המוכרות, תהליכים וכלי השקעה אלטרנטיביים רבים הפכו פופולאריים ומשפיעים בשוק ההון, נזכיר בעניין זה את שוק הקריפטו שניראה שהוא לא מפסיק לצמוח ולעניין משקיעים חדשים, צעירים וקטנים כמו גדולים ומסורתיים; ואת פלטפורמת רובין הוד להשקעות, המשמשת כלי בולט למשקיעים צעירים בסכומים נמוכים בניהול תיקי השקעות. השוק המשתנה מציב בפני קהל המשקיעים קושי חדש להתמודד איתו: ככל שהשוק יציב יותר, קל יותר למשקיע לקחת סיכונים. אבל בשוק שהכללים בו מתגמשים כל העת, הסיכונים הופכים בעלי פוטנציאל גדול יותר להתנהגות לא צפויה, ולהפסד. ניראה ששוק הספאק נופל בדיוק בתוך הקטגוריה הזו: מחד, מדובר בשוק פורח, עם גיוסים של כמעט 120 מיליארדי דולרים בשוק האמריקאי לבדו במחצית הראשונה של שנת 2021, וב – 359 הנפקות ספאק. מאידך, שוק הספאק נמצא בירידה לאור חששות של משקיעים מהפכפכות השיטה לגיוס משקיעים ומדיווח חלקי ולא מספק של הנתונים, כאמור, לאחר מספר לא מבוטל של כישלונות צורבים בהנפקות ספאק. בכך, מדדי מניות הספאק צונחים מתחילת השנה בשיעורים דו ספרתיים.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן