ביצת הזהב לגיל הזהב  – תיקון 190

תיקון 190

כתבה : קרין בוזלי – מתכננת פיננסית ופרישה

תיקון 190 – רקע

אנחנו בני האדם פוחדים מסערות וסופות גדולות, אנחנו יודעים שרגע אחרי הסערה הגדולה מגיעה צמיחה והטבע יודע להמציא את עצמו מחדש, בצורה טובה יותר, תמיד. כמו שהטבע יודע לשנות ולתקן את עצמו כך גם עולם ההשקעות. בשנת 2012 הגיע לעולם תיקון 190 בתחום קופות הגמל, תיקון זה טיפל בעיוותים שהיו במשך שנים, התיקון עשה צדק עם ציבור החוסכים שהיו משלמים פעמים רבות מס כפול, התיקון בשנת 2012 הצליח לקחת יהלום לא מלוטש וללטש אותו עבור אוכלוסיית הגיל השלישי. תיקון 190 הצליח לשנות  את אופן קבלת הפטור ממס על הפנסיה של גמלאים. היום, הפטור ממס יכול להגיע לסכום של עד מיליון ₪ מהכנסה הפטורה.

הביצה והתרנגולת 

קופות גמל היו שם הרבה לפני תיקון 190, כאשר תיקון 190 יצא בשנת 2012 הוא לא דיבר על הפקדה לקופת גמל אלא נוצר כדי לתקן בעיות ועיוותים שהיו בהטבות מס שהיו לאוכלוסיית הדור השלישי. אחד הדברים שדרשו שינוי היה הפקדות לקופות גמל למעשה הבנאדם הפקיד מעל התקרה, במצב זה כשאותו אדם החליט למשוך את הכספים היו מחייבים אותו במס במשיכה, לדוגמא אם בעבר אדם היה מפקיד 50 אלף ₪ כאשר התקרה היא 36 אלף ₪ מה היה קורה? כלומר, על סכום של כ-14 אלף ₪ הוא מעולם לא קיבל הטבת מס אך נדרש לשלם מס בגין המשיכה.

כיצד תיקון 190 בא לידי ביטוי כיום? מיתוג!

כיום, תיקון 190 מתקן את העיוותים שהיו בעבר, היום יודעים להגדיר הפקדות עד התקרה שנקראות קצבה מזכה והפקדות מעל שנקראות קצבה מוכרת. הקצבה המזכה מאפשרת לנו לקבל הטבות מס משמעותיות,
בעוד שהקצבה המוכרת מהווה עבורנו ניהול תיק השקעות לכל דבר ועניין, כאשר החוסך רוצה לבוא ולפדות את הכספים שלו הוא משלם מס על הרווח ( מס נומינלי 15% ). בתי השקעות וחברות הביטוח זיהו את הפוטנציאל הגדול והפכו את המוצר למסחרי עם מיתוג חדש, הם קראו למוצר קופת גמל בתיקון 190.

ביצת הזהב לגיל הזהב – תיקון 190

במסגרת תיקון 190 ב-2012 קיבלו הגמלאים הטבת מס משמעותית על הפנסיה החודשית שלהם.
בהטבה זו הלקוח צריך לבחור את האפשרות המתאימה ביותר עבורו מבין שתי אפשרויות הבאות, פטור ממס על הפנסיה החודשית או פטור ממס על משיכת כספים קצבתיים שהצטברו לו בקופות.
כדי להבהיר עד כמה משמעותי הפטור, הפטור נע בין 1500 ₪ ועד 5700 ₪ ( 2025 ) על הפנסיה החודשית או לחילופין פטור של 270 אלף ₪ עד כמיליון ₪ ( 2025 ) על כספים קצבתיים שהצטברו בקופות הגמל.
* גבוה הפטור תלוי באופן ישיר בסכום הפיצויים שנמשכו במהלך השנים.

מה הקאץ הגדול?

כל גמלאי שהגיע לגיל פרישה ויש לו פנסיה יכול לקבל את הטבת המס המשמעותיות הזו, הבעיה בארץ היא בירוקרטיה. הדבר לא נעשה מעצמו, זה לא קורה באופן אוטומטי, אתם חייבים להניע את הגלגלים עבורכם. אף אחד לא דואג לספר לכם שאי מימוש ההטבות גורם לכם להפסד של לא מעט כסף, האחריות למילוי טופס קיבוע זכויות היא שלכם, במשרדי מס הכנסה אין את הידע והיכולת המתאים כדי לעזור לכם.

תיקון 190 – הזדמנות של פעם בחיים

את הטופס במס הכנסה ניתן למלא פעם אחת, כן אתם מבינים היטב רק פעם אחת. אי אפשר להתחרט.
יש לכל אדם ואדם הזדמנות לתקן במשך 120 יום לאחר מילוי הטופס, לאחר מכן כל מה שבחרתם נשאר אתכם לעד. במקרים רבים האדם הממוצע עושה טעויות ששוות המון כסף, כסף שלא יכול לחזור בשום צורה ובשום דרך. כדי למקסם את ההטבות שלכם מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע, מתכנן פיננסי ומתכנן פרישה שיודע לדבר את השפה הפיננסית עבורכם.

מילה לסיום

אם אתם או ההורים שלכם בגיל השלישי, מעל גיל 60 ההטבות שלכם יכולות להסתכם בהרבה מאד כסף בכל שנה. כיום, ממוצע הטבות המס עומד על לפחות כ-25 אלף ₪ בשנה, במקרים רבים מדובר על מאות אלפי שקלים ואף יותר.

מעוניינים לערוך בדיקת זכאות לתיקון 190?

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן