אלביט מערכות: האם זאת מניית העם החדשה?

אלביט

אלביט מערכות היא חברה ציבורית שהוקמה עלי ידי חברת אלרון ומשרד הביטחון בשנת 1996. מאז הקמתה אלביט גדלה ומשגשגת והיא נחשבת לאחת החברות הישראליות המצליחות ביותר. אלביט מערכות מתמחה בפיתוח, ייצור ואספקת ציוד בטכנולוגיה מתקדמת עבור כוחות הביטחון במדינות שונות ברחבי העולם. לאלביט מערכות ארבע חטיבות, יבשה (ציוד וכלים המיועדים לתקשורת וללחימה על היבשה), תקשוב וסייבר, מודיעין ולוחמה אלקטרונית וחטיבת כלי הטייס.

על מוצריה המוכרים של אלביט מערכות נמנים מזל"טים ומל"טים, הם מטוסים ללא טייס; מערכות הנחייה בלייזר; מערכות שליטה ובקרה; טילים ורקטות; מערכות הגנה אקטיביות למטוסים; אמצעי ראיית לילה; מערכות אופטיות ואלקטרואופטיות ועוד.
מניותיה של אלביט הן מניות דואליות, הנסחרות בשתי בורסות מסביב לעולם: הן נסחרות בבורסה בתל אביב ובבורסת נאסד"ק (NASDAQ: ESLT).
אנו הישראלים גאים בחברות ענק הצומחות מיוזמה ישראלית. ממש כפי שרבים מאתנו בחרנו להשקיע חלק מן ההון הפנוי שלנו במניית טבע, חברת התרופות הישראלית שצמחה להיות אחת הגדולות בעולם, רבים שוקלים האם להשקיע במניית חברת אלביט מערכות.

אלביט עם תשואה של 50.55% בחמש שנים לעומת 190.78% של מדד ה-NASDAQ באותה תקופה

אפילו עם משבר קורונה הנמשך מעל לשנה וחצי, מדד הנאסד"ק השלים חמש שנים חלומיות עם תשואה של 190.78% בחמש שנים. לעומתו אלביט מערכות הצליחה להשלים תשואה נמוכה יותר של 50.55% באותה תקופה. חשוב לזכור, אלביט נחשבת לחברה גדולה ולא לחברת צמיחה. אם מסתכלים בטווח של שנה אחורה, התשואה של אלביט עומדת על 9.21% ומתחילת השנה על 12.84%. מדד הנאסד"ק באותה התקופה עומד על 29.64% ומתחילת השנה על 20.22%.

אלביט מערכות ומשרד הביטחון

חברת אלביט מערכות הוקמה בשנת 1966 כחברה בע"מ בבעלות משותפת של משרד הביטחון וחברת אלרון שהייתה שייכת אז לתאגיד IDB בשליטת איל ההון נוחי דנקנר. החברה הוקמה למעשה בפיצול של חברת אלביט בע"מ ל- אלביט הדמיה בע"מ ואלביט מערכות בע"מ.
במהלך שנות האלפיים התחולל מאבק שליטה באלביט מערכות אשר החלה צוברת שומן וכבר ביצעה כמה רכישות במאות מיליונים, כולל של "תדיראן קשר" ב – 410 מיליון שקלים בשנת 2005.

גם אם משרד הביטחון ירפה מכל אחזקותיו באלביט מערכות עדיין, בישראל בתחומי טכנולוגיות ביטחון, תיוותר המדינה, באמצעות משרד הביטחון, שחקן מרכזי לו כושר השפעה על הנעשה בחברה. חופש ההיקשרות של אלביט מערכות מוגבל ככל שהדבר נוגע לארגונים ומדינות הנחשבים עוינים לישראל. מאידך, משרד הביטחון מקדם לא פעם פתרונות שמציעה אלביט מערכות במעלה מסדרונות הרכש לא רק של צה"ל עצמו אלא גם במדינות נוספות.

תחת שליטת מפעלי פדרמן

איש העסקים מיקי פדרמן רכש בשנת 2018 שליטה באלביט מערכות. אלביט מציגה יציבות פיננסית, היא מייצרת באופן רציף הכנסות שנתיות בסך של כ – 4.5 מיליארד דולר, שווי השוק של החברה נאמד ב- 26 מיליארד דולרים. באלביט מועסקים בסך הכול כ – 17,000 עובדים במפעלים שונים, רובם המוחלט ברחבי ישראל. מכיוון שמדובר בחברה שתחום עיסוקה פורה וחולש על מגוון התמחויות אפשריות ניתן לצפות שצבר ההזמנות של אלביט מערכות יוותר מאוזן היטב למשך התקופה הנראית לעין.

לאלביט מערכות יש את כל מה שצריך כדי להפוך למניית עם, כזו הנסחרת בבורסה בתל אביב או בנאסד"ק, ואף למובילה מבניהן. תחום התרופות בוודאי ממשיך לתפוח וחברת טבע מתאוששת היטב מן המהמורות שנאלצה להתמודד עמן בשנים האחרונות. אלביט מערכות לעומת זאת פועלת בתחום הטכנולוגי ביטחוני, תחום רחב הרבה יותר מפרמקולוגיה וציוד רפואי.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן