מניות ה- FANGMAN

מניות FANGMAN

FANGAM  הוא שם כוללני בעבור ענקיות הטכנולוגיה המובילות בענף האינטרנט והדיגיטל, כאשר ניתן לראות מגמה של יותר ויותר משקיעים שמחליטים לגוון את תיק ההשקעות באמצעות רכישות מניות של אותן חברות. האם מדובר בבועה או שמא פריצת דרך בעולם הפיננסים? ובכן, להלן הסקירה.

מניות  – FANGAM 7 חברות עם תשואה של מאות אחוזים בתוך שנים בודדות

 אחת מהקבוצות הבולטות בענף שוק ההון הוא ללא ספק שבעת המופלאות בעולם הטכנולוגיה – החברות המובילות שפועלות בזירה האינטרנטית, כולן חברות מוכרות וכולן הצליחו להוכיח למשקיעים כי מדובר בלא פחות ממניית זהב, בשל הביצועים המצוינים של המניות לאורך השנים. בתוך המונח FAMGAM נמצאות פייסבוק (הרשת החברתית הגדולה  ואיתה בקבוצה הזו ממוקמות אמזון, נטפליקס וכמובן גוגל. בשנים האחרונות הצליחו המניות של כל חברה להניב למשקיעים תשואות של מאות אחוזים. פייסבוק מהווה דוגמה מצוינת לכך, וזאת בשל העובדה כי המנייה הכפילה את ערכה פי חמש מאז הצטרפה לבורסה. ובמוני שוק ההון, היא נחשבת לאחת החברות הגדולות והיציבות בענף, והיא שווה נכון להיות 749 מיליארד דולר. אמזון לעומתה שווה כ 1.57 טריליון דולר, והכפילה את השווי שלה על רקע נגיף הקורונה, בשל הזינוק במספר הרכישות אונליין. גוגל, מנוע החיפוש הגדול בעולם הכפיל גם הוא את שווי המנייה ושווה נכון להיום 1.17 טריליון דולר. נטפליקס היא החברה בעלת השווי הנמוך ביותר נכון להיום, 221 מיליארד דולר, אולם על רקע הזינוק במספר המנויים בתקופת הקורונה אין ספק כי היא הולכת לכבוש את הפסגה, ועדות לכך ניתן למצוא בסבב הגיוס המשמעותי אותו ביצעה החברה בבורסה.

האם מדובר בשחר של עידן חדש?

אנליסטים מעריכים כי מניות FANGAM   ימשיכו להעלות את ערך המניות, וזאת בשל התרחבות לתחומים נוספים וכן השקעות מסיביות בתחומים שנועדו להוביל ליצירה של מנועי צמיחה חזקים ומשמעותיים – כמו בינה מלאכותית, סייבר וביוטק. למרות שכפי שכולנו יודעים כל מה שעולה חייב לרדת, ניתן לומר בביטחון כמעט מלא כי המניות של אותן חברות מספקות למשקיעים הצצה אל עבר עידן טכנולוגי המבוסס על מאגר נתונים כמו גם שימוש באמצעים מתקדמים לצורך יצירת התרחבות וגם יציבות, בייחוד על רק שנה מורכבת כמו שנת 2020. למרות שהמהפכה הטכנולוגיות הגיעה לשערי הוול סטריט רק בשנת 1996, לא ניתן לראות דוגמאות דומות לזינוק אותן הצליחו החברות להגיע, בפרק זמן קצר ועם מינוף מסיבי דרך מכירת מניות גם של בעלי החברות. אולם, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי ההחלטות של אותן חברות עלולות להוביל לא פעם גם לירידה דרסטית, כפי שקרה עם פייסבוק. מאז החלו הרשויות בארה"ב לבחון את מדיניות הפרטיות של החברה וכן ניסיונות להטיל רגולציה על החברה המנייה אומנם ירדה בשיעור נמוך, אך עדיין הצליחה לשמור על שוויה. גם נטפליקס נחלה מספר כישלונות עם הפקות בהשקעה של מיליונים שלא השיבו את ההשקעה, אך ע"פ מייסד החברה מדובר רק בהפסדים יחסית מינוריים ביחס להכנסות ולמספר המנויים שרק הולך וגדל.

כיצד נגיף הקורונה השפיע על ארבע המופלאות?

אם יש מנצחות של תקופת הקורונה, אין עוררין כי חברות האינטרנט והטכנולוגיה יצאו כאשר ידן על העליונה. אמזון הצליחה למשוך עוד ועוד לקוחות ואף לבצע התרחבות, גם כאן בישראל, בהיקף השקעה של מיליונים. לאור הסגר והריחוק החברתי נרשמה עלייה גם במספר הגולשים בפייסבוק שנאלצת להתמודד עם תחרות קשה מצד טיק טוק אך עדיין מצליחה לשמור על מעמדה, בעיקר בזכות רכישה של חברות כמו וואטספ ואינסטגרם שהצליחו למצב את החברה כחברה חדשנית שחותרת תמיד לשיפור ולחידוש.

לסיכום, המניות של ארבע הגדולות הצליחו להניב לציבור המשקיעים הצלחה לא קטנה, אולם יש לקחת בחשבון כי שוק ההון הוא תנודתי ועל כן קרב הצמיחה בין אותן חברות עתיד להיות מרתק, ומי שירוויח הם המשקיעים שמוכנים להצטרף לעגלה של מהפכת הטכנולוגיה שכבר נמצאת איתנו, ועתידה עוד להתפתח ולצמוח.

FANGAM מודל 2021

 פייסבוק – שווי שוק של כ- 749 מיליארד דולר, מצד אחד מהפכה טכנולוגית עולמית אשר משרתת את האינטרס והפעילות של החברה, ומצד שני, מונופול שעומד בפני ערפל גדול מול בית המחוקקים בארה"ב.
אמזון – שווי שוק של כ-1.57 טריליון דולר, העולם למד לקנות מרחוק, אמזון הייתה במקום הנכון ובזמן הכי נכון, אמזון פיזרה סיכונים למגוון רחב של ענפים ותעשיות והיא ממש לא מראה סימני עצירה בשלב זה. גם אמזון כמו פייסבוק נמצאת בערפל גדול מול בית המחוקקים אשר מנסה בכל דרך לפרק את המונופולים הגדולים בעולם.
נטפליקס – שווי שוק של כ-212 מיליארד דולר, עבור נטפליקס המשבר היה "הברכה הגדולה ביותר", עלייה משמעותית בצריכת התוכן, עלייה משמעותית בתוכן חדש, תוכן שלא יכול לקבל את ההזדמנות בבתי הקולנוע הסגורים קיבל את ההזדמנות בחברות הסטרימינג.
גוגל – שווי שוק של כ-1.1 טריליון דולר, המנוע העולמי, גוגל ממשיכה לצמוח במגוון רחב של תחומים, מפרסום באינטרנט ועד תעשיית הענן המתפתחת. גוגל, כמו ענקיות טכנולוגיה אחרות נמצאת גם היא ברשימות השחורות של בית המחוקקים כמונופול שצריך לעבור ריסון. יהיה מעניין מאד לראות כיצד הממשל החדש יתנהל מול ענקיות הטכנולוגיה ומול מלחמת הסחר.
אפל – החברה הגדולה ביותר בעולם, 2.15 טריליון דולר, אפל חולשת על תחומים רבים ובעוצמה גדולה.
לאחרונה הודיעה החברה כי מתכוונת להיכנס לתחום הרכב, מניות החברה זינקו ומניות המתחרות נפלו.
בשנים האחרונות אפל משקיעה במגוון תחומים ומפזרת סיכונים, יהיה מעניין לראות כיצד מלחמת הסחר או משבר כלכלי עשוי להשפיע על צריכת מוצרי החברה לטוב או לרע.
מייקרוסופט – שווי שוק של כ-1.6 טריליון דולר, מייקרוספט היא כבר מזמן לא חברה של תוכנת "חלונות", מדובר בחברה עם פיזור השקעות מאד מגוון, מקונסולת המשחקים, XBOX ועד שרותי ענן מתקדמים לחברות, ארגונים וממשלות.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן