בסביבה של ריבית נמוכה (0.1% כמו גם 0.25%), כאשר האלטרנטיבות לחיסכון סולידי, למשל בבנקים, לא מניבות אפילו את התשואה הנדרשת על מנת לשמור על הערך הריאלי של הכסף אל מול קצב עליית המדד – מי שיש לו כספים פנויים שיכולים להיות מיועדים לחיסכון והשקעה, כדאי שיקרא את המדריך המקיף הזה. בעוד עבודה מול מנהל השקעות מקצועי בשוק ההון מורידה מבעל התיק את הצורך לשמור על תיק ההשקעות ולבצע תכנון פיננסי – העלויות, ובעיקר הסכום המינימאלי לפתיחת תיק השקעות מנוהל, מרחיקים את האפשרות ממשקיעים קטנים. בניגוד לדעה הרווחת, וגם בימים של ירידות אין שום בעיה לבצע תכנון פיננסי מושכל, ולבנות תמהיל עבור תיק ההשקעות שלא ידרוש נוכחות אקטיבית וניהול יומי, ויגרוף תשואות נאות – בהשקעות לטווח ארוך של מינימום שנה. כל הטיפים, הכללים והשיטות לניהול פיננסי אופטימאלי של תיק השקעות עצמאי – לפניכם.

אסטרטגיית השקעה – העיקרון הראשון שקובעים עוד לפני שיוצאים לדרך

היום, עם ריבוי הפלטפורמות להשקעות ישירות ועצמאיות בשוק ההון, כל אחד יכול להפוך למנהל ההשקעות של עצמו. בשנתיים האחרונות, בסביבה השורית של שוק הון שרק עולה ועולה, גם מנהלים מעוטי ניסיון של תיקי השקעות פרטיים הצליחו, אם לא נטלו סיכונים לא מחושבים, לייצר תשואות נאות, אבל כעת, כששוק ההון פונה דווקא מטה – מה הסוד בתכנון פיננסי של תיק השקעות אופטימאלי?

ובכן, הסוד הוא בבניית אסטרטגיה מתאימה עבור ההשקעות שלכם, הכוללת התייחסות לגובה הסיכון שאתם מוכנים ליטול בניהול תיק ההשקעות שלכם כמו גם להיבטים אחרים בניהול התיק, כמו למשל הרכיבים שתהיו מעוניינים להכיל בתיק, שעשויים להגיע מסקטורים שונים, משווקי הון שונים ולא פחות חשוב – מאפיקים שונים של השקעות אלטרנטיביות.

אסטרטגיית ההשקעה שלכם תכלול תשובות לשאלות כמו: כמה כסף אני מתכוון/נת להשקיע? כמה זמן אני יכול/ה "לתת לכסף לעבוד" ולוותר על נזילותו? מה רמת הסיכון שאני מוכן/נה לעמוד בו בניהול תיק ההשקעות שלי ואיזה שיעור מכספי ההשקעה אעמיד לטובת השקעות בסיכון שעשויים לצבור רווחים והפסדים גבוהים? והאם יש בחירות אישיות או העדפות שונות שישפיעו על תמהיל ההשקעות שלי, כמו העדפה אישית לסקטורים מסויימים, העדפה לניהול ההשקעות בארץ, בארה"ב או לפיזור גיאוגרפי, וכדומה?

מה הקשר בין פיזור וגידור?

אם היינו יודעים, למשל, שמניית איי סי אל, אפריקה ישראל או מדד הבנקים של תל אביב יעלו בערכם ויספקו תשואה נדיבה במהלך 12 החודשים הבאים – היינו כולנו משקיעים במוצרים העולים, כששאר המוצרים היו יורדים עם בריחה של משקיעים ופדיונות כספים מהם. אבל הכלל הראשון בשוק ההון הוא שאנחנו לא יודעים מה יקרה עם מחירי מוצרי ההשקעה בטווחי הזמן השונים, ועל כן, המוצרים שאנחנו מכילים בתיק ההשקעות שלנו הם בבחינת מעין הימור מושכל – אנחנו מאמינים כי מוצרים אלה יעלו בערכם בתוך פרק זמן מסויים. תיקי ההשקעות שלנו הם רווחיים כשאנחנו צודקים, ומפסידים – כשטעינו. מנהלי השקעות מנוסים ומנהלי השקעות של בתי השקעות עם חטיבת אנליזה ואסטרטגיה מקצועית, מקבלים החלטות מושכלות אולם גם הם מבצעים לא יותר מאשר ניחוש מושכל, וגם הם, לא פעם טועים.

זו בדיוק הסיבה לפיזור ההשקעות בתיק ההשקעות המנוהל שלכם. כאשר תיק השקעות מתוכנן היטב מכיל מספר מוצרי השקעה – הוא מכיל גידור בפני הפסדים, כאשר מוצר אחד יורד בערכו – המוצרים האחרים "מרככים את המכה" ובולמים את ההשפעה של ירידות המחירים על תיק ההשקעות כולו. מכיוון שבשוק ההון לא פעם אנחנו רואים מגמה שמשפיעה על מגוון נרחב של מוצרי השקעה, כולל מניות, מוצרים מחקי מדד ואחרים – ניתן לגוון את תיק ההשקעות בעזרת מוצרי השקעה אלטרנטיביים שהתנודתיות שלהם באופן מובהק אינה מוכתבת על ידי שווקי ההון, כמו למשל השקעות בנדל"ן, השקעות בשוק הקריפטו, השקעות בקרנות פרטיות, ועוד.

בתחום ההשקעות האלטרנטיביות לגידור תיק ההשקעות ולתכנון פיננסי מניב של תמהיל ההשקעות, חשוב לזכור שלצד התנודתיות השונה מזו של שוק ההון סקטורים שונים של השקעות אלטרנטיביות מציעות הזדמנויות שונות כמו גם סיכונים שונים, והתכנון הפיננסי של ההשקעות האלטרנטיביות בתיק ההשקעות המנוהל שלכם חייב להתייחס למאפיינים הייחודיים של כל סקטור השקעה, כמו למשל אבדן נזילות בהשקעה בנדל"ן בנכסים מניבים שלא דרך קרנות נדל"ן, התנודתיות והסיכון בהשקעה בשוק הקריפטו, וכמובן אמינות ההשקעה כשמשקיעים בקרנות פרטיות שהבטוחות והמבנה הארגוני של ההשקעה משתנה ביניהן.

תכנון פיננסי – המקום בו כל מוצרי ההשקעה שלכם נפגשים

אם כן, המבנה האופטימאלי של תיק השקעות מנוהל רווחי הוא מבנה מבוזר ובו מספר רב של מוצרי השקעה על פי בחירת המשקיע. בדרך כלל, שיעור ההשקעות הספקולטיביות בתיק השקעות מנוהל נע בין 30% ל – 60% אצל משקיעים סולידיים יחסית (סוחרי יום ומשקיעים אוהבי סיכון במיוחד עשויים להשקיע בהשקעות ספקולטיביות בשיעורים גבוהים יותר, למשל באמצעות מינוף המאפשר הגדלה של הרווחים וההפסדים על פי מכפיל ידוע מראש), ובנוסף להשקעות ספקולטיביות בשוק ההון הכוללות בעיקר מניות מסוגים שונים, התכנון הפיננסי של שאר המוצרים בתיק עשוי לכלול איגרות חוב, קרנות מחקות מדד וקרנות השקעה אחרות, קופות גמל להשקעה, פוליסות חיסכון, השקעות בסגנון p2p והשקעות בחוב או באשראי, השקעות אלטרנטיביות נוספות כמו השקעה בשוק הקריפטו, ואפילו אפיקי חיסכון לטווח הארוך מאוד כמו תכנית החיסכון לפנסיה, חיסכון לכל ילד עבור הילדים במשפחה, קופות גמל ופוליסות ביטוח.

האם תכנון פיננסי הוא משימה חד פעמית?

כל משקיע מנוסה מבצע תכנון פיננסי עקרוני ומקיף עבור תיק ההשקעות שלו לפחות פעם אחת בתחילת חיי התיק. התכנון הפיננסי מסייע למשקיע להבין מה יהיה תמהיל ההשקעה, מה יהיו עקרונות ההשקעה, כמה כסף מתוך ההשקעה יושקע במוצרים בסיכון גבוה, והאם יש למשקיע עקרונות נוספים שחשוב לו להכיל בתיק ההשקעות שלו. משקיעים סולידיים שמשקיעים במוצרים המיועדים לאחזקה במשך שנים ארוכות (אולי המוכר בנישה הזו של סגנון תכנון פיננסי הוא האורקל מאומהה, וורן באפט) לא נדרשים לנהל את תיק ההשקעות שלהם על בסיס קבוע ותכיפות גבוהה, לעומת משקיעים שמעדיפים רמות גבוהות יותר של סיכון ועסקאות השקעה לטווחים קצרים. ביחד עם זאת, תיק ההשקעות שלכם חייב לעבור תיקונים והתכנון הפיננסי יעודכן על פי מצב השוק, למשל: בתקופה של ירידות שערים, כמו זו המתרחשת בשוק ההון ממש בימים אלה, נכון להעביר את תיק ההשקעות לעמדה דפנסיבית יותר עם השקעה בשיעורים גבוהים יותר במוצרים בסיכון נמוך והפחתת ההשקעה במניות צעירות במכפיל גבוה במיוחד. משקיעים שידעו לזהות את התקופה בה ירידות השערים יתחלפו לעליות שערים, יוכלו לנצל את המחירים הנמוכים של מוצרי השקעה רבים ולעדכן שוב את התמהיל בתיק ההשקעות על מנת לגרוף תשואות מתיקוני המחירים. לאורך חיי תיק ההשקעות, תכנון פיננסי מחודש יבוצע באופן רצוף כל תקופה, לצד מעקב אחר ביצועי התיק, מכירת מוצרי השקעה שלא מוכיחים את עצמם ושינוי תמהיל ההשקעות על פי הרצון והתחזית של המשקיע לשינויים בעתיד הקרוב בסקטורים  ובמוצרי ההשקעה השונים.

בשורה התחתונה: האם תכנון פיננסי הוא עסק למקצוענים בלבד?

משקיעים המעוניינים לנהל תיק השקעות בסיכון גבוה עלולים לאבד את כספם, בין אם הוא מנוהל באופן מקצועי ובין אם לא. מי שלא מעוניינים לסחור במניות דואליות, להרוויח פיפסים בעסקאות יום ולהשקיע בעסקאות במכפילים גבוהים – יכולים בהחלט לבצע את התכנון הפיננסי של תיק ההשקעות שלהם באופן עצמאי, לנהל תיק השקעות רווחי לאורך שנים ולהשיג בכך עוד זרוע של הכנסה פסיבית לבית. חשוב לדעת, שאם ניהול תיק השקעות ותכנון פיננסי הוא לא משהו שאתם יודעים או מעוניינים לעשות, ניתן להשיג ייעוץ בתכנון הפיננסי שיסייע לבסס תכנית השקעה ראשונית, ומשם, להמשיך לתחזק את תיק ההשקעות בהתאם לתכנון הפיננסי המקצועי לאורך זמן.

אור שושן

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים
  • אור שושן
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני 6 שעות

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים

  המדדים בוול סטריט סיימו את יום המסחר בעליות שערים לאחר יום נוסף של עליות חדות במניות הצמיחה והטכנולוגיה. מדד הדאו

  • לפני 6 שעות
  • 2 דק’ קריאה

  המדדים בוול סטריט סיימו את יום המסחר בעליות שערים לאחר יום נוסף של עליות חדות במניות הצמיחה והטכנולוגיה. מדד הדאו

  פתיחת שוק ארה״ב: וול סטריט בעליות
  • סהר אלבו
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני 13 שעות

  פתיחת שוק ארה״ב: וול סטריט בעליות פתיחת שוק ארה״ב: וול סטריט בעליות

  השוק נפתח בעליות ,מדד הדאו ג'ונס נפתח היום בעליה של 0.44%. מדד ה- S&P 500 נפתח בעליה של 1.14% .מדד

  • לפני 13 שעות
  • 2 דק’ קריאה

  השוק נפתח בעליות ,מדד הדאו ג'ונס נפתח היום בעליה של 0.44%. מדד ה- S&P 500 נפתח בעליה של 1.14% .מדד

  בוקר כלכלי: מגמה חיובית בארה"ב, עליבאבא מזנקת לאחר הדוחות
  • אור שושן
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני יום 1

  בוקר כלכלי: מגמה חיובית בארה"ב, עליבאבא מזנקת לאחר הדוחות בוקר כלכלי: מגמה חיובית בארה"ב, עליבאבא מזנקת לאחר הדוחות

  יום ו' 27.05.22: ארצות הברית המדדים בוול סטריט רשמו יום נוסף של עליות שערים בהובלת מניות הצמיחה והטכנולוגיה בזמן שהמשקיעים

  • לפני יום 1
  • 6 דק’ קריאה

  יום ו' 27.05.22: ארצות הברית המדדים בוול סטריט רשמו יום נוסף של עליות שערים בהובלת מניות הצמיחה והטכנולוגיה בזמן שהמשקיעים

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים
  • אביב פרוינד
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני יום 1

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים

  המדדים בוול סטריט סיימו את יום המסחר בעליות שערים בהובלת חברות הצמיחה והטכנולוגיה. מדד הדאו ג'ונס עלה ב- 1.61%. מדד

  • לפני יום 1
  • 2 דק’ קריאה

  המדדים בוול סטריט סיימו את יום המסחר בעליות שערים בהובלת חברות הצמיחה והטכנולוגיה. מדד הדאו ג'ונס עלה ב- 1.61%. מדד