תיק השקעות: למדד הקוספי יש את הקסם הדרום קוריאני, אבל מה עוצר את המדד מתחילת השנה כאשר הוא השיג תשואה של 2.4% בלבד?

תיק השקעות

הבורסה הדרום קוריאנית היא אחת הגדולות והחשובות באסיה. מדובר בבורסה תוססת במדינה בעלת כלכלה חזקה ואין פלא שמשקיעים רבים מכל רחבי העולם נוטלים חלק במסחר בה. המדד החשוב ביותר במדינה הוא מדד הקוספי שמכיל את ערכן של כמעט 1,000 מניות שונות של חברות הנסחרות בבורסה כמו למשל סמסונג, יונדאי, קיא, LG ועוד. מה הקסם המיוחד של המדד והאם לדעת רבים הוא צריך להיות חלק מתיק השקעות גלובלי?

בכל בורסה נעשה שימוש במדדים שערכם, בנקודות, מחושב לפי ערך מניותיהן של כמות כזו או אחרת של חברות גדולות ומבוססות הנסחרות בה. ככל שמדובר בבורסה הדרום קוראנית המדד הנחשב לזה המשקף באופן המובהק ביותר את המגמה הכללית בה הוא מדד הקוספי, או בלעז KOSPI, קיצור של Korean Composite Stock Price Index. חשוב לדעת שבשונה ממדדים מובילים רבים אחרים, S&P 500 האמריקני למשל המרוכב ממניות של 500 חברות הנסחרות בבורסות בארה"ב או מדד BSE Sensex של הבורסה במומביי הודו המורכב ממניות של 30 חברות בלבד, למדד הקוספי הדרום קוריאני אין מספר קבוע של מניות הכלולות בו. ערכו של מדד קוספי הכללי נגזר מערכן של כלל מניות ה –  Common Stock, אלו הן מניות רגילות המקנות זכות הצבעה באסיפת בעלי מניות. מניות אלה נסחרות בבורסה הדרום קוריאנית כאשר ישנם כמה מדדי משנה, כגון קוספי 200, קוספי 100 וקוספי 50 הכוללים, כפי שמרמז עליהם שמם, מניות של מספר מצומצם יותר של חברות. לבורסה הקוריאנית יש מדדים מובילים נוספים כמו למשל מדד ה- XRX 100 המחושב לפי ערכן של מניות חברות הנסחרות בבורסה הקוריאנית הרגילה ושל מניות של חברות הנסחרות ובבורסת ה- KOSDAQ , היא בורסה דרום קוריאנית המתמחה בחברות טכנולוגיה בסגנון בורסת הנסדא"ק האמריקאית, שהחלה לפעול בקוריאה בשנת 1996.

מדד הקוספי מחושב לפי ערכן של כמעט אלף מניות שונות

כאמור, ערכו של מדד קוספי מחושב לפי ערכן של כל המניות הרגילות הנסחרות בבורסה בקוריאה הדרומית. נכון לאמצע שנת 2021 המדד מורכב ממניות של כ – 900 חברות כאשר עשר החברות הגדולות ביותר במדד הן:

  • Samsung Electronics ענקית מכשירי החשמל והאלקטרוניקה הקוריאנית
  • SK Hynix יצרנית שבבי סיליקון
  • Naver חברת מחקר ופיתוח
  • Kakao חברת אינטרנט
  • Samsung Biologics חברת ביוטכנולוגיה
  • LG Chem חברת כימיקלים
  • Samsung SDI חברת ייצור בינלאומית
  • Hyundai Motors Compnay חברת הרכב הקוריאנית
  • Celltrion חברת ביו-פרמקולוגיה
  • חברת הרכב KIA

אירועים היסטוריים מרכזיים של המדד

מדד קוספי החל לפעול בשנת 1983 והחליף את קודמו, מדד ה – KCSPI שפעל בדומה למדד הדאו ג'ונס של הבורסה בניו יורק. בעת הפעלתו קיבל המדד ערך בסיס של 100 נקודות כאילו ניצב בערך זה בינואר 1980. לאחר הפעלתו ובמשך שנים ערכו של הקוספי נע מעלה ומטה סביב ערך ה-1000 נקודות ולא הצליח להתנתק מרף זה. כך למשל מדד הקוספי צלל ב – 12% (כמעט 65 נקודות) ביום אחד מיד לאחר מתקפת הטרור ב – 11/9/2001. באפריל 2005 עמד ערכו של הקוספי על כ -902 נקודות ומאז החל לטפס כשהוא נוסק סוף סוף אל מעל לרמה שסביב 1000 הנקודות. באמצע שנת 2007 חצה הקוספי את רף ה – 2000 נקודות, בשנת 2018 רשם ערך שיא שנשמר עד סוף שנת 2020. נכון לאמצע שנת 2021 הקוספי נסחר בערכים הנעים סביב 3,200 נקודות. ערך השיא של המדד, נכון לאמצע ספטמבר 2021 נרשם במהלך 25/6/21 ועמד על 3,316.08 נקודות. חשוב לדעת שכדי לסחור ישירות בבורסה בקוריאה יש צורך בחשבון אצל סוכן מקומי ולכן כדאי להתחיל בהשקעה בקרנות הנסחרות בבורסות אחרות ומנהליהן מבצעים השקעות בבורסה בקוריאה. למשקיע הישראלי קיימות מגוון קרנות מחקות, ETF בחו"ל וקרנות נאמנות עם חשיפה ישירה וחשיפה עקיפה לבורסה הדרום קוראנית.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פייפלביז

פיפלביז  – הדבר הגדול הבא?  

אפשר להשקיע בסכומים נמוכים , לשמור על נזילות, ולהיות חלק מהדבר הגדול הבא בעולם שבו הכוח עובר לקהילה, חוכמת העדר מנצחת וד"ר גוגל הוא המאבחן…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן