תיקון 190 לפקודת מס הכנסה – האם מדובר בחיסכון הכדאי ביותר לבני 60 ומעלה?

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

#המשווה – צרכנות חכמה

רקע – איך נוצר תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

עד שנת 2008, קופות הגמל נחשבו אפיק אטרקטיבי אשר אפשר לחוסכים בני 60 ומעלה ליהנות מהטבת מיסוי על ההפקדות. איך זה עבד? הרווח שצברו היה פטור ממס רווח הון ובחלוף 15 שנים הם יכלו למשוך את כספי הגמל באופן הוני מלא. החל מ- 2008 , "כללי המשחק" כאשר הוחלט במשרד האוצר על הפיכתן של קופות הגמל ל- "קופות משלמות קצבה". בפועל, שהחיסכון בקופות הגמל התפצל לשניים: כספים אשר נחסכו עד 2008 נותרו ניתנים למשיכה לפי התנאים הקודמים. כספים אשר נחסכו מ- 2008 ואילך, ניתנים  למשיכה כקצבה פנסיונית בלבד.

בעקבות זאת, האטרקטיביות של קופות הגמל הלכה ודעכה עד שבראשית 2012 "נפל האסימון" במשרד האוצר והוחלט על קביעת תיקון מיוחד שמטרתו היא לעודד את הציבור לחזור ולחסוך באמצעות קופות גמל. שמו של התיקון הוא 'תיקון 190 לפקודת מס הכנסה'

מהו תיקון 190 לפקודת מס הכנסה?

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה הוא בשורה חשובה לבני ה60 ומעלה החוסכים באמצעות קופות גמל. כאמור, התיקון נכנס לתוקפו בתחילת 2012 (וליתר דיוק החל מה- 1.1.2012) והוא אומר כי כל מי שיצאו לפנסיה (או הגיעו לגיל 60) מתחילת 2012 רשאים לבצע הפקדה חד פעמית או שוטפת אל קופת הגמל שלהם ולבצע ממנה משיכת כספים הונית, תוך קבלת שורת הטבות מיוחדת:

  • מיסוי מופחת: בהנחה שלחוסך/ת ישנה קצבה חודשית מינימאלית של 4,525 ₪ (נכון ל- 2020), תעמוד בפניהם האופציה לבצע משיכה של יתרת הכספים בקופת הגמל בתשלום מס מופחת של 15% מס נומינלי במקום מס רווח הון ריאלי של 25%.
  • מעבר ללא עלות בין מסלולי חיסכון: במסגרת תיקון 190 ניתן לעבור בחופשית בין מסלולי חיסכון שונים, מבלי לשלם עמלות יקרות ומיותרות.
  • גיוון אפיקי השקעה: החוסכים בקופות גמל לפי תיקון 190 יכולים להיחשף אל מגוון תמהילי השקעה המורכבים מאפיקים סחירים כגון איגרות חוב ומניות. כמו כן, הם יכולים לשלב אותם עם השקעות אלטרנטיביות אשר אין להן מתאם אל שוק ההון התנודתי כגון קרנות גידור, נדל"ן, תשתיות, פודטק (Food Tech), הלוואות חברתיות (P2P), מוצרים מובנים, אנרגיה ירוקה ועוד. בזכות זה, נוצרת כאן הזדמנות משולשת: לגוון את אופי ההשקעה, להפחית את רמת הסיכון ולהגדיל את פוטנציאל הרווחיות בחיסכון (וכל זה עם הפחתת מיסוי על הרווח מ- 25% ריאלי ל- 15% נומינלי!)
  • קבלת הלוואה אטרקטיבית: ניתן לקבל הלוואה בתנאים מועדפים אשר תועמד כנגד כספי קופת הגמל מבלי שיהיה צורך לפתוח אותה בפועל.
  • העברה בין דורית: במסגרת תיקון 190, ניתן להגדיר "מוטבים" שיכולים להיות אנשים קרובים ו/או בני משפחה אשר אליהם עתידים לעבור (באופן חלקי או מלא) הכספים שנמצאים בקופת הגמל. על פי רוב, הכסף יעבור באופן חלק ומהיר – ללא צורך בהמצאת מסמכי ירושה/צוואה ועם קבלת פטור מתשלומי מיסים.

האם ישנם תנאים לקבלת ההטבות של תיקון 190?
כן, כדי שתוכלו ליהנות מן ההטבות המעולות של תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, אתם נדרשים לעמוד ב- 4 התניות עיקריות:

  • גילכם הוא 60 ומעלה.
  • אתם מקבלי קצבה של לפחות 4,525 ₪ (נכון לשנת 2020).
  • אתם מבצעים הפקדות לקופת גמל אחרי ה- 1.1.2012.
  • חתמתם על הצהרה המאשרת כי בוצעו הפקדות אל קופת גמל וכי הן עומדות בתקרה המקסימאלית הרלוונטית כפי שנקבע בחוק (התקרה משתנה על פי גיל החוסך/ת).

שורה תחתונה – האם תיקון 190 הוא החיסכון הטוב ביותר לבני 60 ומעלה?

נאמר זאת כך: תיקון 190 השיב את "זרקור החיסכון" על קופות הגמל וגרם לרבבות רבות של ישראלים לגלות בהן התעניינות מחודשת. אבל זה לא הסתיים שם… קופות הגמל נהפכו פתאום מ- רק מכשיר חיסכון קצבתי לאפיק מעולה להשקעות בשוק ההון – אשר מאפשר לפזר את רמת הסיכון ולשלם בפועל פחות מיסים. אז אם נדייק – תיקון 190 הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לקופות הגמל מה שהפך אותן (בשנית) לאופציית חיסכון-פנסיוני אטרקטיבית ביותר!

אם יש לכם שאלות על תיקון 190 (או על כל נושא פיננסי אחר) אתם מוזמנים להשאיר פרטים ומתכנן/ת פיננסים מנוסים מטעמנו ישמחו לחזור אליכם בהקדם ולסייע!

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן