תיקון 125 ד'

ללא קשר לרקע או למצבכם הכלכלי הנוכחי, תכנון חייכם הפיננסיים שלאחר היציאה לפנסיה – הוא משהו שעליכם לבצע כמה שיותר מוקדם. חלק ניכר בעניין הזה, הוא להיות מודעים לזכויות ולהטבות אשר עשויות להגיע לכם על פי חוק. אחת מן הדוגמאות הממחישות זאת, היא סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה אשר יכול להעניק לכם הטבות מס ייחודיות. במאמר זה נסביר את משמעות הסעיף הנ"ל ונבין למי הוא יכול להתאים.

פרנסיס בייקון, פילוסוף אנגלי ידוע בן המאה ה- 16 אמר פעם: "ידע הוא כוח". אנחנו לא יודעים לספר לכם האם למר בייקון (עליו השלום) הייתה איזושהי תוכנית פנסיה, אך מה שאנו יכולים לומר בוודאות הוא שתכנון החיים הכלכליים שלאחר היציאה לגמלאות – חייב להיעשות על סמך ידע קונקרטי אשר יכול לסייע לנו לעשות זאת כמו שצריך.

אז חוץ מלדעת כמה נכסים צברנו ואיך נרצה לנהל אותם בפרישה (חסכונות, נדל"ן, קרן פנסיה וכו'), חשוב שגם נכיר זכויות והטבות ייחודיות אשר "ביום מן הימים" תוכלנה לסייע לנו להבטיח לעצמנו איתנות כלכלית משמעותית. בדיוק מסיבה זו, בחרנו להקדיש את המאמר החשוב הזה לכל מה שקשור אל סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה.

סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה… מה זה? למי זה מיועד?

סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה הוא תקנה המיועדת עבור חוסכים בני הגיל השלישי. עפ"י סעיף זה, כל מי שנולד לפני 1948 (או לכל המאוחר מלאו לו 55 שנים עד 1.1.2003) יכול ליהנות מפטור ממס על רווחי הון עבור השקעות בפוליסות חיסכון ובפק"מים (לא רלוונטי עבור השקעות בקרנות נאמנות, תעודות סל או תיקי השקעות מנוהלים).

הלכה למעשה, מדובר בקבלת החזר מס על רווחי הון כאשר ההחזר לאדם יחיד הוא כ- 3,390 שקלים ולזוג הוא עומד על כ- 4,170 שקלים. בתוך כך, חשוב לדעת כי ההטבה הזו מוגבלת על פי תקרות מקסימאליות שנקבעו בחוק:

✔️תקרה מקסימאלית לקבלת החזר מס ליחיד – 13,560 ₪

✔️תקרה מקסימאלית לקבלת החזר מס לזוגות – 16,680 ₪

*הנתונים עדכניים לשנת 2020. 

חשוב להוסיף, כי כל חוסך/ת אשר עומדים בקריטריונים לקבלת הפטור ממס על רווחי הון (להזכירם – נולדו לפני 1948 או שמלאו להם 55 שנים עד 1.1.2003), יזכו ליהנות ממנו לכל החיים; שנה אחרי שנה. בהמשך לזאת, יש לסייג, כי הטבת המס אינה יכולה להיות מצטברת והיא תהיה רלוונטית לכל שנה בנפרד. מבחינה זו, אם הטבת המס אינה מנוצלת בשנה מסוימת, לא ניתן ליהנות ממנה באופן רטרואקטיבי. לכן, חשוב מאוד לעקוב אחר העניין הזה ואף רצוי להיוועץ עם מתכנן פיננסי מקצועי, אשר יכול לדאוג כי לעולם לא נפספס את ההטבה החשובה הזו.

מהם השלבים לקבלת פטור ממס עפ"י סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה?

קבלת הפטור ממס במסגרתו של סעיף 125 ד' אינה מוענקת לכם באופן אוטומאטי. על מנת שתוכלו ליהנות ממנה, עליכם לבצע תהליך של "פדיון רעיוני" ולהגיש בקשה מסודרת אל רשות המיסים. ראשית, פדיון רעיוני זו פעולה של חברות הביטוח, שבה הן מבצעות משיכה והפקדה חוזרת של הכספים בפוליסה כדי לייצר "אירוע מס" שניתן להתחשבן עליו. לאחר מכן, ניתן להתחיל תהליך של הגשת בקשה לפטור ממס:

שלב 1#: מילוי טופס 135 (טופס בקשה להחזר מס) וצירוף של כלל הנספחים הנדרשים בו.

👇

שלב 2#: צירוף אישור מס המתקבל לאחר התהליך של ה – "פדיון הרעיוני".

👇

שלב 3#: ציון סכום המס שנוכה בטופס ה – 135.

👇

שלב 4#: מסירת הבקשה לידיו של פקיד שומה המשויך אל אזור מגוריהם של החוסך/ת

👇

שלב 5#: לאחר שהבקשה מאושרת בפועל, תבוצע החזרת מס ישירות אל חשבון הבנק בצירוף הצמדה וריבית (4% ריבית צמודים לממד).

האם קיימות הטבות מס ייחודיות נוספות?

כן, אחת הדוגמאות לכך היא תיקון 190 לפקודת מס הכנסה. תיקון זה אומר כי חוסך/ת בעלי קופת גמל יכולים להעביר כספים אל קופת גמל חדשה (אשר מוגדרת כקופה שאינה משלמת קצבה) ולבצע ממנה משיכת כספים הונית (היוון קצבה) תוך קבלת הטבת מס ייחודית. ההטבה אומרת כי ברגע שהכסף נמשך, החוסך/ת נדרשים לשלם מס נומינאלי של 15% (על מרכיב הרווח היחסי) במקום מס ריאלי גבוה יותר של 25%. לצד זה, תיקון 190 אינו מוענק באופן אוטומאטי והוא דורש עמידה ב -4 תנאים חשובים:

תנאי ראשון: גיל החוסכים חייב להיות 60 ומעלה.

תנאי שני: החוסכים נדרשים להציג הוכחה כי הם מקבלים קצבה מינימאלית של 4,525 שקלים (נכון לשנת 2020).

תנאי שלישי: קיימות הפקדות לקופת הגמל לאחר שנת 2012 (תיקון 190 נכנס לתוקף בתאריך ה- 1.1.2012).

תנאי רביעי: חתימה על הצהרה המאשרת כי הופקדו כספים בקופת הגמל וכי הן עומדות בתקרות המקסימאליות אשר נקבעו על ידי רשות המיסים.

עומדים בכל ארבעת התנאים? מזל טוב! מגיע לכם ליהנות מהטבת המס של תיקון 190 לפקודת מס הכנסה וממגוון היתרונות החשובים הנגזרים ממנו:

פטור ממס על רווחי הון עבור מכירת ניירות ערך (מניות, תעודת סל, חוזים, אופציות וכו'), תשואת ריבית על איגרות חוב וקבלת דיבידנד.

מעבר חופשי (ללא תשלומי עמלות/קנסות/מיסים) בין מסלולי חיסכון שונים.

אופציות מינוף מגוונות הכוללות השקעה בניירות ערך סחירים (מניות, תעודות סל, אופציות, חוזים, איגרות חוב ועוד) לצד השקעה בנכסים שאינם סחירים (כגון נדל"ן ותשתיות לאומיות).

אפשרות לקחת הלוואה על חשבון קופת הגמל (אחוז המימון משתנה בין בתי ההשקעות השונים) בתנאים ובריביות אטרקטיביים במיוחד.

תשלום דמי ניהול מופחתים.

מעבר חופשי (ללא תשלומי עמלות/קנסות/מיסים) בעת מעבר מקופת גמל אחת לאחרת.

רואים מה זה? אמרנו לכם שידע הוא כוח (טוב, אלה לא היינו אנחנו, אלא הפילוסוף האנגלי שסיפרנו לכם עליו בתחילת המאמר…). בכל אופן, מגיעה לכם טפיחה על השכם (או אולי מרפק כי זו תקופת קורונה??) כיוון שהגדלתם להישאר ולקרוא את המאמר עד סופו. ועכשיו כשאתם "חמושים" בידע על סעיף 125 ד' ועל האפשרות לשלבו עם תיקון 190,  אין ספק כי תכנון הפרישה שלכם יוכל להיעשות בצורה יסודית יותר.

לפני סיום, חשוב לנו להוסיף כי מעבר לסעיף 125 ד' ותיקון 190, יש עוד שורת סעיפים ותיקונים חשובים אשר יכולים להעניק לכם הטבות ייחודיות כפנסיונרים. לדאבוננו, קצרה יריעתנו מלהכיל ולהציג  כאן את כולם. עם זאת, אתם ממש לא צריכים לעצור כאן ובהחלט כדאי לכם להיוועץ עם מתכנן פיננסי אשר יוכל לחשוף בפניכם את מגוון האפיקים, הזכויות וההטבות הפיננסיות שאולי מגיעות לכם על פי חוק.

אבל אתם יודעים מה? בואו נעשה לכם חיים קלים יותר…

יש לכם שאלות ספציפיות על סעיף 125 ד'? רוצים ליהנות משירות מקצועי של ניתוח ותכנון הנכסים שלכם לאחר הפרישה? אין שום בעיה . . .  השאירו פרטים ואנו נשמח לקשר אתכם (ללא עלות) אל מתכנן פיננסי מוסמך ומקצועי!

מעוניינים לערוך בדיקת זכאות לתיקון 125 ד'?

אלטשולר שחם * מגדל שוקי הון * ילין לפידות * פסגות * מור השקעות * הראל פיננסים * מיטב דש ועוד

 

אין לראות באמור באתר משום ייעוץ או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק כאמור ו/או ייעוץ מס או תחליף לקבלת ייעוץ כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים נסגרו במגמה מעורבת
  • אביב פרוינד
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני 2 שעות

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים נסגרו במגמה מעורבת סגירת שוק ארה״ב : המדדים נסגרו במגמה מעורבת

  המדדים בוול סטריט סיימו את היום במגמה מעורבת לאחר חולשה במניות הטכנולוגיה ומנגד מגמה חיובית במניות הצריכה לאחר דוחות חיוביים

  • לפני 2 שעות
  • 2 דק’ קריאה

  המדדים בוול סטריט סיימו את היום במגמה מעורבת לאחר חולשה במניות הטכנולוגיה ומנגד מגמה חיובית במניות הצריכה לאחר דוחות חיוביים

  סגירת שוק ישראל: המסחר בת״א ננעל במגמה מעורבת
  • אביב פרוינד
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני 8 שעות

  סגירת שוק ישראל: המסחר בת״א ננעל במגמה מעורבת סגירת שוק ישראל: המסחר בת״א ננעל במגמה מעורבת

  המדדים בתל אביב סיימו את היום במגמה מעורבת כאשר, מדד ת"א 35 סיים את היום בעליה של 0.10% ו- מדד

  • לפני 8 שעות
  • 2 דק’ קריאה

  המדדים בתל אביב סיימו את היום במגמה מעורבת כאשר, מדד ת"א 35 סיים את היום בעליה של 0.10% ו- מדד

  האם המניות של מייקרוסופט, אלפאבית ואפל נחשבות מניות ערך?
  • רוני מור
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 13 שעות

  האם המניות של מייקרוסופט, אלפאבית ואפל נחשבות מניות ערך? האם המניות של מייקרוסופט, אלפאבית ואפל נחשבות מניות ערך?

  מניות צמיחה הן מניות של חברות הנמצאות בתקופה בה הן צומחות בקצב מהיר, לעיתים קרובות מדובר בחברות צעירות יחסית אשר

  • לפני 13 שעות
  • 7 דק’ קריאה

  מניות צמיחה הן מניות של חברות הנמצאות בתקופה בה הן צומחות בקצב מהיר, לעיתים קרובות מדובר בחברות צעירות יחסית אשר

  כזה בטוח שעוד לא ראיתם: החשמלית הפצפונת של עליבאבא
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 13 שעות

  כזה בטוח שעוד לא ראיתם: החשמלית הפצפונת של עליבאבא כזה בטוח שעוד לא ראיתם: החשמלית הפצפונת של עליבאבא

  בשנת 2020 השיקה סיטרואן רכב חשמלי קטן שנקרא אמי (Ami) והיה בעל עיצוב לא שגרתי. האמי היא כמעט סימטרית לגמרי

  • לפני 13 שעות
  • 7 דק’ קריאה

  בשנת 2020 השיקה סיטרואן רכב חשמלי קטן שנקרא אמי (Ami) והיה בעל עיצוב לא שגרתי. האמי היא כמעט סימטרית לגמרי