שפת השקעות אלטרנטיבית

כתב: דן דוברי

משלבים עולם חדש ועולם ישן במקום אחד

להשקעות בנכסים אלטרנטיביים יש יתרונות רבים ומשמעותיים, כחלק מפיזור השקעות וכחלק מפיזור סיכונים בתיק ההשקעות שלכם ניתן ואף נדרש לשלב השקעות אלטרנטיביות. כיום, באמצעות אנשי מקצוע נאמנים, מקצועיים ובלתי תלויים תיק הנכסים שלכם יכול להיות מגוון ויעיל בצורה בלתי רגילה, באמצעות שילוב של נכסים סחירים ולא סחירים מהארץ ומהעולם. כמו שעולם העיתונות שידע לעבור לדיגיטלי עולם ההשקעות עובר לאלטרנטיבי, אתם שואלים איך? בואו נדבר על זה.

עולם השקעות חדש פוגש עולם השקעות ישן ויחד הם יוצרים שילוב השקעות מסקרן

בשנים האחרונות, השקעות בנכסים אלטרנטיביים הפכו להיות שם נרדף לפיזור סיכונים ופיזור השקעות.
חשוב לציין, פיזור השקעות ופיזור סיכונים מתרחש רק בתנאי שיש לנכס החדש שאתם מצרפים תכונות שונות מהנכסים הקיימים בתיק ההשקעות שלכם. בעקבות מגוון רחב של מוצרים סחירים ולא סחירים, מהארץ ומהעולם התפתח עולמם של המתכננים הפיננסים והיועצים במהלך השנים האחרונות בצורה משמעותית. כיום, הדגש הוא על עיצוב המוצר, ניהול ומעקב אפקטיבי כדי להגיע להגשמה ומימוש מקסימלי עבור הלקוח.
הקצאת השקעה אלטרנטיבית יכולה בהחלט לספק תשואה גבוהה יותר עם פחות תנודתיות בתיק ההשקעות שלכם כחלק מאסטרטגיה כוללת של הקצאת נכסים. כדי להרוויח מפיזור באופן משמעותי חובה לפזר את ההשקעות מעל הממוצע המקובל כיום 5%-10%.

כיום, ניתן למצוא גופים כמו אוניברסיטאות גדולות בעולם שמנהלות את תיק הנכסים שלהם עם הקצאה אלטרנטיבית של כ-60%, לדוגמא סוונסון מאוניברסיטת ייל מקצה כיום מעל ל-60%. הנושאים שיש לבחון ולקחת בחשבון כאשר מקצים כספים להשקעות אלטרנטיביות הם:

  • בתחום ההשקעות האלטרנטיביות קיימים מתכננים פיננסים ויועצים, תפקידם הוא להעניק שירות בנושא קביעת הקצאת נכסים, מומחה בתחום יודע לשלב בין השקעות סחירות מסורתיות להשקעות לא סחירות אלטרנטיביות תוך הורדת סיכון, הפחתת תנודתיות בתיק הנכסים ושמירה על פוטנציאל הרווח. מומלץ לפני ההשקעה לבחון ולנתח את המגמות בשוק, לבחון מהי ההקצאה האידאלית לנכסים אלטרנטיביים בתוך הפורטפוליו והבנה בנוגע לצרכי הנזילות עבור הלקוח risk / return
  • תנודתיות – עולם ההשקעות הוא תנודתי וצריך לקחת בחשבון שינוי במחיר נכס מסוים ולהבין את הסיבות לכך, השקעות מנהלים מהראש ולא מהבטן.
  • דומים או שונים – צריך לבחון קישור של הנכס לנכסים אחרים הנמצאים באלוקצייה.
  • נזילות – בהשקעות אלטרנטיביות הכספים לא נזילים באופן מיידי, כלומר, אי נזילות הכספים בעקבות השקעה בנכס צריכה לבוא לידי ביטוי בתשואה העודפת שאמורים לקבל בתמורה לצרכי הנזילות.
  • תזרים מזומנים – מה מאפייני תזרים המזומנים של הקרן או הנכס, ( במיוחד במקרה של private equity ) למול צרכי תזרים המזומנים של הצרכן.
  • עלויות ישירות ועלויות עקיפות כחלק מההשקעה.

נאמנות היא מעל לכל

לאחרונה, מחוקקים ברחבי העולם חוקי נאמנות בתחום החיסכון ארוך טווח שמחייבים את אנשי המקצוע לפעול לטובת לקוחות בנאמנות מוחלטת, כלומר פעילות בשקיפות מלאה כאשר אינטרס הלקוח עומד בראש ובראשונה. מציאות זו יוצרת חבות שמצליחה לשנות את כל הדרך בה מנהלים מדיניות השקעות ואת הטיפול בלקוחות. כיום, ניהול השקעות חייב לקחת בחשבון את כל המשפחה שמנהלים עבורה את הנכסים במספר היבטים, תפקידו של איש מקצוע הוא לדעת לייצר בכל מציאות ובכל מזג האוויר שקט נפשי וניהול אופטימלי לפרישה. חשוב לדעת, כאשר אנחנו בונים מדיניות השקעות בהתאם ( Liability Driven Investing ) או כאשר מבצעים מדיניות ניהול לוקחים בחשבון בראש ובראשונה את הנאמנות למשפחה ואת הרצון להביא את ההשקעות למצב אופטימלי בעת הפרישה. היכן הבעיה? לשני מושגים אלו יש משמעויות שונות לאנשים שונים ובמקומות שונים. ניהול נאמנות יכול להתפרש גם כאשר איש מקצוע מסמיך מטעמו את תפעול תיק ההשקעות לצוות ביצוע מטעמו, או לחלופין איש מקצוע אשר מגביל את אחריותו כלפי הלקוח על ידי העברה של החלטת הקצאת נכסים וכל הרכישות לניהול חיצוני.

בזירה המקומית

במדינת ישראל שאלת הנאמנות אם תחוקק היא בהחלט לא פשוטה, הצורך בבנייה של תיק השקעות בעל פרופיל סיכון, עיצוב מוצר ( הקצאת נכסים ללקוח בודד ) ובחירת המוצר המתאים ביותר אינו תהליך פשוט אך הוא קריטי וחשוב. במצב השוק ובתנאים שנוצרו הלקוח תלוי באופן מוחלט ביצרנים לעתידו הפיננסי, הרגולטורים מסביב לעולם מבינים את החשיבות של הקצאת נכסים נכונה ואת החשיבות של רכישת מוצרים מגוונים בעלי פיזור לצורך השגת יעדים, עולם ההשקעות לא מפסיק להתקדם, הוא עובר שינוים במגוון מוצרים ובמגוון חוקים, אנחנו חייבים להתעדכן ולדאוג לעצמנו באופן עצמאי או על ידי איש מקצוע.

(ראה דיאגראמה מטה)

השקעות אלטרנטיביות

עולם ההשקעות הופך להיות מורכב יותר ויותר, אנחנו חלק מכפר גלובלי ולכן שאלת השימוש בגופים מקצועיים היא חיונית ללקוח כדי לנהל תיק בצורה אופטימלית, בנייה של תיק נכסים דורשת זמן, תחכום, ידע ומקצועיות רבה ואם אין ללקוח את היכולת רצוי להשתמש בגוף מקצועי. ההבדלים בין הגופים באים לידי ביטוי במספר פרמטרים, חברה גדולה ורצינית שלוקחת על עצמה תהליך כזה תהיה מעורבת ומחויבת ללקוחות.

סיכום מאמר

כל חברת השקעות מצליחה בעשור הקרוב תהיה חייבת לשים את הפוקוס שלה על ניהול סיכונים וככל שהרגולציה תדרוש ובצדק. כבר היום, יש דגש על ניהול נכון ואחראי של כספי עמיתים, בהמשך אני צופה ששינוים רגולטורים ומגוון השקעות ידרשו מיומנויות חדשות בתוך כל ארגון בשילוב עבודה חיצונית למען הפרייה הדדית. ככל שהפוקוס על ניהול פורטפוליו משתנה חייבים לחבק טכניקות ישנות וחדשות במטרה להביא את הלקוחות שלנו לחוף מבטחים, חייבים להביא אותם לפרישה בכבוד. כבר היום אנשי המקצוע משלבים את עולם ההשקעות החדש שכולל השקעות אלטרנטיביות במגוון תחומים כמו למשל, פרויקטים בתחום התשתיות, פרויקטים בתחום הנדל"ן, פרויקטים בתחומי הטכנולוגיה והרפואה עם עולם ההשקעות המסורתיות שכולל תיקי השקעות, מניות, אגרות חוב ועוד.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות ואין האמור בו מהווה ייעוץ או המלצה להצטרף אל מסלול השתלמות כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן