קרנות השתלמות מסלול כללי, המנצחים והמפסידים של 2020

#המשווה – צרכנות חכמה

רקע – אומנות ניהול נכסים

לנהל כסף זאת אחריות רבה, להצליח בתחום ניהול הכספים לאורך שנים רבות זאת אומנות. במדינת ישראל, קיימים מספר גופי השקעות מובילים אשר מנהלים מאות מיליארדי שקלים עבור הציבור בישראל. הכספים מנוהלים דרך השקעות בשוק ההון, באמצעות מניות, אגרות חוב, ובאמצעות השקעות אלטרנטיביות, השקעות חוץ בורסאיות. מסלול ההשקעות הכללי נחשב למסלול הדגל בעולם ההשקעות והפיננסים, מסלול שמציג תמונה ברורה על אופן ניהול ההשקעות של גוף מסוים, בשנה האחרונה אנו רואים תמונה מעניינת, מתוך אחד עשר גופים פיננסים שלושה מצליחים לספר לנו את הסיפור הכללי,  את הסיפור של ניהול קרנות ההשתלמות בישראל. אלטשולר שחם השתלמות כללי עם גיוס חיובי של כ-10 מיליארד ₪, מור השתלמות כללי עם גיוס חיובי של כ-1.7 מיליארד ₪, ופסגות שיא השתלמות כללי עם פדיון עתק של כ-1.2 מיליארד ₪.
מה גורם להבדלים כל כך גדולים בין הגופים השונים? יצאנו לבדוק.

הצומחים והפודים בסביבה מאתגרת

בעוד מספר ימים אנחנו נועלים את שנת 2020, שנה שהצליחה להפתיע אותנו עם משבר הקורונה שהגיע ללא כל הודעה מוקדמת, משבר שטרף את המציאות וכתב אותה מחדש. שנת 2020 הייתה שנה שהצליחה ללמד אותנו רבות, למדנו מרחוק, עבדנו מרחוק וקנינו מרחוק. בשנה מלאת זעזועים היה מעניין לראות כיצד הגופים הפיננסים ידעו לשמור על יציבות הכספים, גופים פיננסים אחרים ידעו לצמוח ולגייס וגופים אחרים פדו כספים רבים. יצאנו לנתח ולעשות סיכום של עולם ההשקעות והפיננסים, הסתכלנו לאחור למספר תקופות, תקופה של שנה, שלוש שנים וחמש שנים, הנתונים פשוט מדהימים, ואפשר לומר באופן חד וברור, לשנת 2020 יש מפסידה אחת גדולה אבל יותר ממנצחת אחת. המפסידה הגדולה ביותר של השנה בקטגוריה הנוכחית היא פסגות שיא השתלמות כללי, קופה שפדתה סכום שיא של כ-1.23 מיליארד ₪, מנגד המנצחות, אלטשולר שחם עם גיוס שיא של כ-10.09 מיליארד ₪. המפתיעה הגדולה ביותר של השנה היא מור, קרן ההשתלמות הכללית של החברה גייס כ-1.7 מיליארד ₪. בטבלה ניתן לראות את סך הנכסים המנוהלים אצל הגופים הפיננסים בקטגוריה הנוכחית, ואת הגיוסים והפדיונות בשנה האחרונה. כמו כן, ניתן לראות את מדד הנזילות, מדד שמלמד אותנו על היחס בין השקעות סחירות להשקעות לא סחירות.

קרן השתלמות

הנתונים נלקחו מאתר גמל נט והם מעודכנים לתאריך ה-30/11

הנוסחה פשוטה, לכל סיבה יש תוצאה

הציבור הישראלי למד בשנים האחרונות לשאול שאלות, הציבור למד לבדוק ולהיות מתוחכם יותר. כיום,  אנחנו יכולים בלחיצת כפתור לעשות בדיקות והשוואות וכך לקבל החלטה מהי קרן ההשתלמות הטובה ביותר עבורנו. כאשר מסתכלים על הטבלה הראשונה שואלים שאלה פשוטה, מה גורם לגוף פיננסי אחד לגייס באופן משמעותי יותר מגוף פיננסי אחר, כדי לגייס כספים רבים לאורך שנים רבות צריך שירות נפלא, אבל בעיקר חייבים לדעת לייצר תשואות, צריך לדעת לייצר ערך פיננסי אמיתי עבור ציבור החוסכים. בסופו של דבר, זה הפקטור המשמעותי עבור ציבור החוסכים לאורך זמן, לכל אחוז תשואה יש משקל גדול בחיסכון ארוך טווח.

קרן השתלמות

הנתונים נלקחו מאתר גמל נט והם מעודכנים לתאריך ה-30/11

בטבלה אחת פשוטה ניתן למצוא תשובות לכל השאלות, מדוע אלטשולר שחם ומור היו המגייסות הגדולות ביותר בשנת 2020? פשוט מאד. אלטשולר שחם הוא גוף פיננסי בעל מוניטין רב, גוף שידוע לנהל  השקעות לטווח ארוך ובצורה יוצאת דופן, בטבלה ניתן לראות בצורה פשוטה, לאורך שלוש שנים, ולאורך חמש שנים אלטשולר שחם הוא הגוף המוביל בתשואות עבור ציבור החוסכים בקרנות השתלמות כלליות. ניתן לראות כי בשנה האחרונה, פסגות שיא השתלמות כללי הצליחה להשיג את התשואה הנמוכה ביותר מבין כל הגופים הפיננסים בקטגוריה, וככל הנראה כנגזרת מכך היא הפודה הגדולה ביותר. למור בית השקעות,  אין ותק של שלוש שנים או חמש שנים בקטגוריית "קרן השתלמות כללית", אבל ניתן לראות שבית ההשקעות הצליח להשיג תשואה מדהימה של כ-13.3% בשנה האחרונה, מדובר בתשואה הטובה ביותר בשנה האחרונה!
עולם ההשקעות הוא דינמי, וציבור המשקיעים והחוסכים  חייבים להישאר מעודכנים באמצעות אנשי המקצוע הטובים ביותר כדי להטיב עם תיקי ההשקעות וחסכונות ארוכי הטווח שלהם.

סיכום קרנות השתלמות מסלול כללי

כל אדם בוגר מנהל חיסכון ארוך טווח על פי חוק, קרן פנסיה, קופת גמל וקרן השתלמות. מדובר בניהול נכסים לטווח ארוך, לכל אחוז תשואה יש משמעות גדולה בטווח של מספר שנים קדימה. ציבור החוסכים מבין זאת, ולכן, ניתן לראות שהגופים אשר מנהלים את ההשקעות בצורה הטובה ביותר הם הגופים הפיננסים המגייסים ביותר בשנה האחרונה. אין כאן מופע קסמים, יש כאן עבודה קשה, התמחות ושאיפה למצוינות. כל אחד ואחת מאיתנו צריך לדרוש עבור עצמו את הטוב ביותר, כל אחד ואחת מאיתנו חייב לעשות בדיקה והשוואה כדי לנהל את הכספים במקומות הנכונים והטובים ביותר עבורו. בשנה האחרונה, כספים רבים נדדו בין הגופים, ניתן לראות כי ארבע גופים סיימו בגיוס חיובי וכשבעה סיימו בגיוס שלילי, בשורה התחתונה, הגופים עם התשואות הטובות ביותר היו הגופים המגייסים ביותר, והגוף עם התשואה הנמוכה ביותר השנה, הוא הגוף הפודה ביותר. מגיוסים ופדיונות בהיקף גדול ומשמעותי אנחנו יכולים ללמוד רבות, גיוס גדול לאורך זמן מראה על אמון באופן חד וחלק של הציבור בגוף פיננסי, ופדיונות גדולים מראים על חוסר אמון של הציבור בגוף פיננסי אחר.

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן