עולם השקעות חדש: לנהל תיק השקעות עם בינה מלאכותית או עם מנהל השקעות?

תיק השקעות

ניהול של תיק השקעות אקטיבי עשוי לייצר תשואות גבוהות, עד כדי הכנסה חודשית משמעותית, אבל על מנת למקסם את התשואות, המשקיע נדרש להיות בכל מקום בכל עת. מכיוון שהמסחר הבין לאומי מתרחש 24/7, אין ספק שאפילו משקיע פרטי שהופך את ניהול תיק ההשקעות למקצוע שלו, לא מסוגל לזהות כל הזדמנות ולנצל אותה, ולא תמיד מצליח להגיב בפרק זמן קצר מספיק לשינויים בתחום המסחר היומי, המסחר במניות דואליות וכדומה. ואולי, אין צורך להיות בכל מקום בכל זמן, לחפש את השינויים הקטנים במוצרי השקעה ולבצע פעולות בחלון זמנים קטן עד מלחיץ: מסחר מבוסס אלגוריתמים, או אלגו-טריידינג, יכול לעשות זאת בשמכם. היתרונות והחסרונות בתיק השקעות שמבוסס רובוטים, והאם אנחנו עדיין צריכים מנהלי השקעות?

מסחר מבוסס אלגוריתמים – בעל התיק קובע את אופן הניהול של התיק

התחום שבו מסחר מבוסס אלגוריתמים הפך עובדה קיימת, הוא תחום ההשקעה האלטרנטיבית במטבעות קריפטוגרפים. בניהול ארנק דיגיטלי של מטבעות קריפטוגרפים, משקיעים מחפשים לעיתים קרובות את השינויים המפתיעים במחירי מטבעות, אלה שיתוקנו וייצרו רווח למשקיעים. לא פעם, מדובר בהשקעה קצרת מועד, רכישה ומכירה בטווחי זמן של שבוע, יום או אפילו כמה שעות בלבד.

כל הפלטפורמות הגדולות המאפשרות מסחר במטבעות קריפטוגרפים, דוגמת קוינבייס ובייננס, מספקות מערכת ממוחשבת לביצוע פעולות באופן אוטומטי ועל פי הגדרות המשתמש. רובוטים כאלה שיתאפשר להם לבצע פעולות בחשבון המשקיע שלכם, יכולים לרכוש ולמכור מטבעות לפי מחיר רצפה ותקרה שאתם הגדרתם, ולשחרר אתכם מהצורך לשמור על רמת מעורבות גבוהה בתיק, יומם ולילה.

הרעיון של אלגו-טריידינג גם בשוק ההשקעות המסורתי הוא עתיק יותר מזה של שוק ההשקעות האלטרנטיביות, רק בשוק המסורתי נדרשים אישורים רבים יותר על מנת להצמיד רובוט בינה מלאכותית שיכול לקבל החלטות בשמכם. היום, המערכות החכמות שאפשר לשלב בתיקי השקעות דיגיטליים משתנות, ומאפשרות מעורבות ממוחשבת בתיק החל מיצירת מודל לתיק ההשקעות שלכם על פי תמהיל השקעות מבוקש ובחירה בין ניהול אקטיבי או פסיבי, ועד לביצוע פעולות בשם המשקיע, למשל במקרה של מסחר במניות דואליות המתרחש בדיוק ברגע המתאים ובתוך זמן קצר.

אלגוטריידינג – כמה זה נפוץ?

ההערכות הן כי מעל 75% מכלל הכספים המושקעים בתיקי השקעות מסביב לעולם, מנוהלים באמצעות אלגוריתמים חכמים לניהול התיק, ואין בזה הפתעה גדולה. הבחירה להפעיל מערכת חכמה המסייעת, ממליצה או אפילו מבצעת פעולות בניהול תיק ההשקעות מספקת יתרונות רבים:

  • התיק "חי" 24/7, והמערכת החכמה מסוגלת להגיב לאירועים בכל מקום בעולם ובכל שעה
  • ההחלטות מתקבלות על בסיס מידע סטטיסטי וללא סנטימנטים
  • מנהל התיקים אינו נדרש לנוכחות כמעט מסביב לשעון על מנת לאתר הזדמנויות

בישראל, אגב, תחום האלגו-טריידינג עוד לא קיבל את האישורים הנדרשים מטעם רשות שוק ההון, ועל כן לא קיימות מערכות בינה מלאכותית שמבצעות פעולות בתיקי השקעות בבתי ההשקעות בארץ. ניתן להשתמש בבינה מלאכותית ובאלגו-טריידינג בניהול ארנקים דיגיטליים על בסיס פלטפורמות לא ישראליות המאפשרות לישראלים השקעה בהן, כמו למשל פלטפורמת בייננס.

אלגוריתם חכם לניהול השקעות: האם יש צורך במנהל השקעות?

הניסיון מוכיח כי שילוב של אלגוריתם בינה מלאכותית לביצוע פעולות מסחר מהירות ונקודתיות הוא יעיל, אולם אין המערכת החכמה מחליפה את הנוכחות של מנהל השקעות אנושי, המהווה גורם על בקבלת החלטות אסטרטגיות בניהול התיק ובדיקת תמהיל ההשקעות, בקריאת תחזיות של אנליסטים ובשמירה על קו השקעה מגודר היטב, בהתאם להעדפות המשקיע. על כן, גם בתיקי השקעות שמעורב בהם רכיב של בינה מלאכותית ורובוט המורשה לבצע פעולות רכישה ומכירה באופן אוטומטי, אי אפשר לוותר על עין בוחנת אנושית ומקצועית, שתשמור על קו השקעה רווחי ורציף ותמנע שגיאות השקעה לטווח ארוך.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שנת 2021

סקירת שווקים שבועית – 2021 שנת הניצחון?

ישראל: מבצע ההתחסנות הישראלי שובר שיאים   מיליון מתחסנים שבוע המסחר האחרון לשנת 2020 בבורסה בת"א, הסתכם במגמה חיובית כאשר המדדים המובילים (ת"א 35,125) רשמו…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן