סקירת שווקים שבועית

סקירת שווקים

ישראל: הנתונים המעודדים והפתיחה של המשק

האור שבקצה המנהרה  נכון שהתרגלנו לראות את הבורסה שלנו בת"א עולה ועולה מאז תחילת השנה החדשה, אך בשבוע שעבר גם היא לקחה מנוחה וסיימה את שבוע המסחר בירידות שערים, כאשר המדדים המובילים נחלשים בלמעלה מ-1% בסיכום שבוע המסחר.

דווקא מניות הבנקים היו אלו שרשמו שבוע חיובי במיוחד, בעקבות החלטת הרגולטור לאשר לבנקים בישראל לחזור ולחלק דבידנדים (תשלום שמעבירה חברה, מתוך עודפיה או רווחיה, לידי בעלי מניותיה( עוד בשנה הקרובה (לאחר שנאסר עליהם בעקבות התפרצות הנגיף והחשש הגדול בשוק), מהלך זה לא רק משפיע על מחזיקי מניות הבנקים אלא גם מעיד על מצבם היציב של הגופים הפיננסיים ושל הכלכלה בישראל. בנוסף לכך, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת בשבוע שעבר דו"חות לפיהם אמנם חלה התכווצות כלכלית ב-2020 אך מצבו של המשק והכלכלה הישראלית טוב יותר ביחס למדינות רבות בעולם.

לסיכום, אמנם הבורסה בת"א חוותה שבוע קצת פחות מוצלח אך אנחנו כמשקיעים צריכים להסתכל לטווח הרחוק, הנתונים הכלכליים ממשיכים לשדר מסרים חיוביים ואופטימיים לשוק המקומי, מבצע החיסונים ממשיך להוביל את ישראל קדימה (למעלה מ-4 מיליון מחוסנים), נתב"ג חזר לעבוד במתכונת חלקית והמשק הישראלי צפוי להיפתח השבוע בתצורה כמעט מלאה. אז נכון שגם מגמות המסחר בוול סטריט ובאירופה השפיעו על השוק המקומי, אך אם נסתכל על המצב בצורה מעמיקה יותר, נבין כמשקיעים שמצבה של ישראל דווקא מעודד וחיובי מאוד וכי הפתיחה של המשק תחזיר להניע את הכלכלה ולדחוף את השוק למעלה.

נקווה שהשבוע הקרוב ימשיך לספק לנו ידיעות חיוביות מבית ומחוץ, נראה כי צפויה לנו פתיחה יחסית מעורבת לשבוע המסחר, וזאת כשברקע הנעילה השלילית בת"א והנעילות היציבות אך החיוביות שנרשמו בארה"ב ובאירופה.

ארה"ב: חזרתה של מלכת המערב    

יוצאים מזה לאט ובזהירות שבוע המסחר המקוצר בוול סטריט הסתיים אמנם בנעילת שערים מעורבת, אך בסיכומו של השבוע גם בארה"ב רשמו שבוע מסחר קצת פחות מוצלח מקודמיו כאשר רק מדד הדאו ג'ונס מצליח לרשום התחזקות קלה.

את הירידה שראינו בוול סטריט בשבוע האחרון הובילו מספר גורמים:

  • מימוש רווחים ע"י משקיעים רבים, לאחר העליות הגדולות שרשמו חברות רבות מאז תחילת השנה ותחילת החודש.
  • מספר התביעות החדשות לאבטלה הפתיע לרעה את השוק האמריקאי, והראה כי בשבוע האחרון דווקא חלה עלייה במספר זה, נתון קצת פחות מעודד לכלכלה האמריקאית.
  • דיווחים בארה"ב לפיהם ג'ו ביידן שוקל הצעות ודרכים שונות על מנת "להוזיל" את חבילת הסיוע הענקית למשק (9 טריליון דולר). האם קיצוץ של החבילה ישפיע בצורה דרסטית על השווקים?

למרות השבוע האחרון, מצבה של ארה"ב בראיית מאקרו דווקא נראה טוב מאוד יחסית לשנה האחרונה. לראשונה מזה תקופה ארוכה נרשמת יציבות בירידה של נתוני התחלואה במדינה, פייזר הודיעה כי תכפיל את אספקת החיסונים לארה"ב והנתונים המתפרסמים במדינה מצביעים דווקא על התאוששות של הכלכלה האמריקאית. כל אלו יוצרים מצב מעניין בו דווקא המניות של החברות ה"מסורתיות" מתחזקות על חשבון המניות של חברות הטכנולוגיה. האם המשך ההתאוששות הכלכלה האמריקאית תחזק מגמה זו? והאם נמשיך לראות את הדאו ג'ונס מתחזק על חשבון הנאסדאק?

נראה כי למרות המצב המעודד בארה"ב צפויה לנו פתיחה מעורבת לשבוע המסחר וזאת ע"פ חוזי המסחר העתידיים נכון להיום וכשברקע הנעילה המעורבת שנרשמה בסיום שבוע המסחר בוול סטריט ביום שישי.

אירופה: חזרתם של האירופאים     

אירופה שוב ירוקה באירופה לעומת ישראל וארה"ב, רשמו דווקא שבוע מסחר במגמה חיובית יותר, ואף נעילה חיובית נרשמה ברוב הבורסות המובילות ביבשת.

נראה כי בשבועות האחרונים המצב באירופה מתחיל להשתפר, הסגרים ההדוקים שהטילו מדינות רבות מתחילות להניב את פירותיהן ולייצר ירידה יציבה בנתוני התחלואה ביבשת. נראה כי סאגת החיסונים באיחוד האירופאי נגמרה והנתונים שמתפרסמים בגוש היורו בשבוע שעבר, מצביעים גם על עלייה בפעילות המפעלים ביבשת בחודש האחרון וגם על דו"חות טובים מהצפוי של מספר חברות מרכזיות שהציגו עלייה בהכנסותיהן ברבעון האחרון.

כל אלו מעניקים אופטימיות רבה ומחזקים את השוק האירופאי, וחשוב מכך את ביטחונם של המשקיעים בהתאוששותה הכלכלית של היבשת.

נראה כי המצב באירופה מתחיל להשתפר גם מבחינת נתוני התחלואה וגם מבחינת חזרתה של הכלכלה האירופאית לשגרה. בנוסף לכך, בסוף השבוע האחרון מנהיגי מדינות ה-G7 (גרמניה, צרפת, איטליה, בריטניה, יפן, קנדה וארה"ב) החליטו להגביר ולהעמיק את שיתוף הפעולה המדיני והכלכלי ביניהן על מנת להילחם בנגיף הקורונה.

האם מהלך זה יצליח לחזק ולשמור את המומנטום החיובי בו נמצאים השווקים ברחבי אירופה?

אסיה: אי אפשר לעצור את הסינים  

שבוע חמוץ מתוק בבורסות המזרח מסכמים שבוע מעורב, בעוד הבורסות המרכזית בסין וביפן רשמו התחזקות בשבוע שעבר, דווקא ההודים היו אלו שרשמו שבוע קצת פחות מוצלח בבורסה המקומית.

בסין שמרו על שבוע נוסף של עליות שערים, כאשר את המגמה החיובית הזאת מובילים בעיקר הנתונים הממשיכים להתפרסם במדינה מדי שבוע, אשר מצביעים על התחזקותה של הכלכלה והתעשייה הסינית. בנוסף לכך, חזרתן של מדינות רבות בעולם לשגרת חיים ומסחר, מיטיבה גם היא עם השוק והכלכלה הסינית שיכולה לחזור לייצר ולייצא את סחורותיה בכמויות גדולות יותר, וזאת לאחר הירידה שנרשמה מאז פרוץ מגפת הקורונה שהאטה את צריכת המוצרים המיוצרים בסין ברחבי העולם כולו.

בהודו ע"פ הדיווחים, הירידה שנרשמה בשבוע שעבר בשוק המקומי נגרמה בעקבות מימוש רווחים של משקיעים רבים בעיקר בסקטור הבנקאות והפיננסים שרשמו עליות חדות מתחילת חודש פברואר. עלייה שנרשמה בעקבות התייצבות נתוני התחלואה במדינה ומבצע החיסונים שהחזירו את הביטחון והאופטימיות למשקיעים.

האם הירידות שראינו בהודו בשבוע שעבר אכן התרחשו בעקבות מימוש רווחים או האם אנו צופים במגמה שעלולה למשוך למטה את הטוענת לכתר?

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו' 19.02.2021:

סקירת שווקים

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן