סקירת שווקים שבועית – האם הצרכנים האמריקאים איבדו את האמון בכלכלה שלהם?

סקירת שוק

ישראל: שבוע נוסף של ירידות שערים בת"א

הבורסה בת"א נעלה את שבוע המסחר האחרון בירידות שערים, שהובילו את המדדים המובילים לרשום שבוע אדום נוסף שבסיכומו מדד ת"א 35 נחלש ב- 0.01%, ת"א 125 נחלש ב- 0.16% והיחיד שהצליח לשמור על מגמה חיובית הוא מדד ת"א בנקים-5 שהתחזק ב- 0.41%, ומשלים עלייה של 25.18% מתחילת השנה.

למרות הפתיחה החיובית שנרשמה בת"א ביום א' האחרון, ירידות השערים שנרשמו במהלך 4 ימי המסחר הבאים, הובילו לנעילה השלילית של שבוע המסחר ולהיחלשות של המדדים המובילים.

העלייה במספר הנדבקים בארץ מנגיף הדלתא, יחד עם חזרתן של חלק מההגבלות המשיכו להטריד גם בשבוע שעבר את המשקיעים הישראלים, בנוסף לכך ירידות השערים שנרשמו בוול סטריט ובאירופה העיבו גם הן על השוק המקומי וחיזקו את מגמת המסחר השלילית.

אמנם השוק נמצא בירידה בתקופה האחרונה, אבל בהסתכלות לטווח הארוך עלינו להתעמק יותר בנתונים לא רק הקשורים בקשר ישיר לשוק ההון כמו:

  • שיא לקיחת משכנתאות– בחודש יוני נלקחו משכנתאות בגובה של6 מיליארד ₪ ו-51.7 מיליארד ₪ מתחילת השנה.
  • הוצאות אשראי- נתונים המתפרסמים בשבוע שעבר מציגים כי הצרכנים בארץ הוציאו כ- 7 מיליארד ₪ באשראי שזו עלייה של 18% מחודש יוני בשנה שעברה.
  • מדד המחירים לצרכן- מתפרסם בשבוע שעבר ומצביע על עלייה של 0.1% בחודש יוני ובהתאם לציפיות האנליסטים

נתונים אלו מעניקים לנו את ההבנה כי הכלכלה הישראלית חיה ובועטת, הרבה כסף נמצא אל הצרכנים הישראלים והם מניעים איתו כלכלה יציבה, חזקה וצומחת. גם העלייה באינפלציה מעידה על התאוששות כלכלית של המשק ועמידתה בצפי האנליסטים מוריד את החשש מעליות מחירים ש"יצאו משליטה".
לסיכום, נראה כי צפויה לנו פתיחה שלילית לשבוע המסחר הקרוב, על רקע הנעילה השלילית בת"א ובוול סטריט. אנו חייבים להבין כי יש גם תקופות כאלו בשוק ועלינו כמשקיעים להתאזר בסבלנות, לא למהר להסיק מסקנות ולבחון האם אסטרטגיית ההשקעה בתיק ההשקעות שלנו באמת מסתכלת לטווח הארוך.

ארה"ב: הצרכנים מאבדים אמון בכלכלה ועונת הדו"חות נמשכת

ירידות שערים נרשמו במדדים המובילים בוול סטריט בשבוע שעבר, שגם ביום המסחר האחרון ננעלו במגמה שלילית, ובראשם מדד ה- Nasdaq שרשם ירידה שבועית של 1.87%.

בואו נבין את הגורמים המרכזיים שמניעים את השוק בארה"ב:

  • עונת הדו"חות- עונת הדו"חות בוול סטריט החלה ובשבוע שעבר את מירב העניין ריכזו דו"חות הבנקים הגדולים בארה"ב שיצרו אווירה מעורבת בקרב המשקיעים. מצד אחד נרשמה עלייה בהכנסות וברווחים של הבנקים אך גם הציגו נתונים שמצביעים על האטה בצמיחה שלהם. בשבוע הקרוב ימשכו הדו"חות לרכז עניין כאשר בין המפרסמות: Netflix ו- Johnson & Johnson. בתקווה לקבל נתונים מעודדים שידחפו את השוק חזרה למעלה.
  • עלייה במכירות הקמעונאיות- נתון מעודד שקיבל השוק האמריקאי בשבוע שעבר ומעיד על ההתאוששות של הכלכלה המקומית, הצביע על עלייה של 6% במכירות הקמעונאיות במדינה בחודש יוני וזאת בניגוד לירידה של 1.7% שנרשמה בחודש מאי.
  • הבנק הפדרלי- יו"ר הבנק הפדרלי הודיע בשבוע שעבר, כי מכיוון שלכלכלה האמריקאית יש עוד דרך רבה להתאוששות כלכלית מלאה, הבנק הפדרלי לא צפוי לשנות את המדיניות המוניטרית שלו או להעלות את הריבית במשק בזמן הקרוב.
  • סנטימנט הצרכנים- הפתעה גדולה היכתה את השוק האמריקאי בשבוע שעבר והייתה הגורם המרכזי במגמה השלילית שנרשמה בוול סטריט, כאשר מדד סנטימנט הצרכנים נפל בחודש יולי ל- 80.8 לעומת 85.5 בחודש יוני. זהו מדדה משקף את רמת אמון הצרכנים בכלכלה והירידה החדה והמפתיעה שלו מעלה חששות ותהיות רבות בקרב המשקיעים והשוק האמריקאי.

לסיכום, ע"פ חוזי המסחר העתידיים נראה כי צפויה לנו פתיחה שלילית לשבוע המסחר בוול- סטריט. הירידה החדה בסנטימנט הצרכנים השפיעה באופן משמעותי על השוק, אך נמתין להמשך שבוע המסחר, לאחר שיירגע השוק מהידיעה ובתקווה שדו"חות חיוביים שיתפרסמו השבוע יצבעו את וול סטריט שוב בירוק.

 אירופה: דו"חות מוצלחים וחשש מהתפשטות נגיף הדלתא

גם הבורסות המובילות באירופה נחלשו בשבוע שעבר כאשר את ההיחלשות המשמעותית ביושר רשם מדד ה- FTSE 100 האנגלי שרשם ירידה שבועית של 1.6%.

המגמה השלילית באירופה בשבוע שעבר הגיעה בעיקר על רקע התפשטות נגיף הדלתא ביבשת שמוביל מדינות רבות לחזור ולהטיל הגבלות חדשות, כבר השבוע, שעלולות לפגוע בהתאוששות הכלכלה האירופאית, וחששם של המשקיעים מורגש בשוק האירופאי. בנוסף לכך, ירידות השערים בוול סטריט הוסיפו גם הן למגמה השלילית באירופה. אולם, דווקא לקראת סוף שבוע המסחר, דו"חות מוצלחים של מספר חברות גדולות ברחבי היבשת הצליחו לעורר מגמה חיובית ואופטימית בשוק ולמתן את הירידות שחוו השווקים לאורך השבוע, נקווה כי עונת הדו"חות תשמור על מגמה חיובית זאת ומספר הנדבקים באירופה ירד כדי שנוכל לראות שוב את השוק האירופאי חיובי וירוק.

אסיה: עליות שערים בבורסות המובילות ביבשת

באסיה, הצליחו הבורסות המובילות לרשום דווקא התחזקות בסיכום שבוע המסחר, וזאת בניגוד למגמת המסחר בשאר השווקים המרכזיים בעולם, כאשר מדד ה- Hang Seng הסיני חוזר לאיתנו ורושם עלייה שבועית של 2.7%.

בואו נבין מה קורה בשווקים המרכזיים באסיה:

  • הודו- בהודו רושמים שבוע רגוע וחיובי למדי, נראה כי לאחר היציאה ממשבר הקורונה מתנהל השוק ההודי על מי מנוחות וממשיך בהתחזקות שלו, כאשר גם הדו"חות הרבעוניים של חברות מרכזיות בהודו מצביעות על עלייה בהכנסות וברווחים.
  • סין- המשקיעים בסין נשמו לרווחה בשבוע שעבר, כאשר השוק הסיני חזר לרשום עליות שערים, כאשר ברקע פרסום נתונים לפיהם עקפה הכלכלה הסינית את תחזיות האנליסטים בנוגע לעלייה במכירות הקמעונאיות והפעילות התעשייתית במדינה. בנוסף לכך, הודיע הבנק המרכזי בסין כי הוא מוריד את כמות הכספים הרזרביים אותם יצטרכו להחזיק הבנקים במדינה, מהלך שיוביל לכניסה של סכומי כסף גדולים אל השוק ויחזק את הכלכלה הסינית שנראה כי שכחה כבר מזמן ממשבר הקורונה.

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו' 16.07.2021:

מדדים

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן