ישראל: התחזית הכלכלית היציבה והציפייה להקלות נוספות

מחוסנים כלכלית יום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב אמנם הציג לנו ירידות שערים של כלל המדדים המובילים, וזאת על רקע מגמת המסחר המעורבת שנרשמה בוול סטריט ביום שלפני, אולם אם נסתכל בראייה שבועית על השוק המקומי, נגלה דווקא שבוע חיובי וירוק, כאשר את עליות השערים המשמעותיות רשמו בעיקר מניות הגז, האנרגיה והנדל”ן. מדוע ? נבין בהמשך.

על מגמת המסחר שנרשמה בבורסה בת”א בשבוע האחרון, אין צורך להרחיב יותר מדי. גם הפעם הושפעה מגמת המסחר בארץ בעיקר ממצב השווקים בחו”ל ובארה”ב בפרט, כאשר לא צפינו בהתפתחויות או חדשות מקומיות בעלות השפעה רבה על הבורסה בת”א.

שבוע המסחר הקרוב בבורסה בת”א צפוי להיפתח דווקא בעליות שערים ובמגמה חיובית, וזאת בראש ובראשונה בעקבות העליות שנרשמו בסוף השבוע בארה”ב, והצפי לפתיחה חיובית של שבוע המסחר גם בוול סטריט.

בראייה מקומית, הדיווחים על הסכם מסתמן של הממשלה עם ענקית התרופות פייזר לאספקה של מנות חיסון לישראל, יחד עם ההודעה של חברת דירוג האשראי העולמית S&P כי גם היא תותיר את דירוג האשראי של ישראל על תחזית יציבה (AA-)  וזאת למרות היעדר התקציב, הגירעון ומצב התעסוקה.

ללא ספק חדשות נהדרות שייתנו רוח חיובית לבורסה בת”א, ותקווה למשקיעים כי המצב במדינה טוב מכפי שנטו רבים לחשוב וכי נחיתתו של חיסון בארץ נראית באופק.

למרות כל זאת נמשיך לעקוב בימים הקרובים אחר מצב התחלואה בארץ וכן אחר הדיונים וההחלטות של קבינט הקורונה, בציפייה להקלות נוספות על המשק הישראלי ולפתיחה של הקניונים ומרכזי המסחר.

ארה”ב: אופטימיות, חיסון וחבילת הסיוע

החיסון שבקצה המנהרה גם מי שלא מתעניין בכלכלה ובשוק ההון, הבין בשבוע שעבר את המשמעות וההשפעה שהייתה להודעה של ענקית התרופות פייזר על תוצאות החיסון המצוינות ועל התקווה והאווירה החיובית שהיא העניקה לעולם כולו. ללא ספק ידיעה מרעישה שאפשר גם ל”האשים” אותה בעליות השערים שנרשמו בוול סטריט ובבורסות העולמיות בשבוע שעבר.

ההודעה של חברת פייזר ביום שני שעבר, נתנה את יריית הפתיחה ואת הדחיפה האדירה לשבוע החיובי כל כך שחווינו בארה”ב ובעולם כולו. התקווה וההרגשה שהעניקה ההודעה למשקיעים ולשווקים מסביב לעולם, נתנה תחושה כי אפשר כבר לראות את האור שבקצה המנהרה. השוק והמשקיעים הבינו השבוע, כי בטווח הארוך אפשר להיות אופטימיים והחלה לחלחל ההבנה כי בסוף נתגבר על הקורונה והעולם כולו ימשיך לצעוד קדימה. בנוסף לכך, ההודעה על החיסון חיזקה מגמה מעניינת בוול סטריט שבה כספים רבים של משקיעים עוברים מהשקעות במניות וחברות הטכנולוגיה הגדולות והמבטיחות (שמרוויחות מהמצב הקיים), דווקא אל המניות והחברות שנפגעו מהקורונה בצורה הקשה ביותר (תעופה, גז, תיירות, נדל”ן וכדו’), שנהנות מכל הודעה כזאת או אחרת שמרמזת על חזרה לשגרה ונותנת למשקיעים את האמונה כי מניות וחברות אלו עתידות להתאושש ולחזור לאיתנם.

למרות ההודעה על החיסון ומצב הרוח החיובי בשוק, ראינו גם מספר ימים שהתנהלו דווקא במגמת מסחר מעורבת. במהלך השבוע חווה השוק דעיכה קלה וירידה בהתלהבות מההודעה על החיסון שנגרמו דווקא מדאגות המשקיעים בטווח הקרוב. כאשר במרכז דאגותיהם המחלוקות בין הרפובליקנים והדמוקרטים אשר מעכבות את אישורה של חבילת הסיוע הממשלתית, וכן מצב התחלואה במדינה שממשיך לשבור שיאים (למעלה מ-160,000 נדבקים וכ-67,000 מאושפזים). כל אלו יחדיו בלמו במעט את ההתלהבות ועליות השערים שחווינו בשבוע שעבר.

לסיכום, ע”פ יום המסחר האחרון בוול סטריט וע”פ חוזי המסחר העתידיים נראה כי צפויה לנו פתיחה חיובית לשבוע המסחר בארה”ב. המשקיעים מבינים כי בטווח הרחוק אפשר להיות אופטימיים, וזוהי הבנה חשובה שתשפיע לטובה על שווקי העולם. מנגד ההחלטות וההתפתחויות בטווח הקרוב עלולות להשפיע על מגמות המסחר בשוק ולכן נקווה כי חבילת הסיוע תאושר בקרוב, מצב התחלואה בארה”ב יתייצב וכן נבחן לעומק כל הודעה נוספת על חיסון כזה או אחר. כמו שראינו ההשפעה שלהם היא אדירה.

אירופה: הסערה שלפני השקט והצמיחה הבריטית  

שהטוב ינצח גם אירופה נהנתה בשבוע שעבר מעליות השערים והאווירה החיובית בשוק לאחר ההודעה של חברת פייזר. אולם למרות השבוע החיובי שיצרה ההודעה, צפינו דווקא בנעילה מעורבת של הבורסות באירופה. מצב התחלואה ביבשת ממשיך לשבור שיאים ומעיב על האווירה החיובית. מדינות רבות נאלצות להטיל הגבלות חברתיות וכלכליות נוספות על מנת להילחם בנגיף, ונראה כי אנחנו בעיצומו של הגל השני באירופה.

נראה כי בתקופה הקרובה עיקר ההשפעה על השוק תהיה תוצאות המאבק של המדינות האירופאיות בנגיף הקורונה, אמנם בטווח הקרוב הסגר עלול להוביל לירידה בשווקים האירופאים, אך במידה והסגר יוכח כיעיל נצפה כיצד החזרה לשגרה מחזירה את הצבע הירוק למדדים באירופה. בנוסף לכך נקווה כי גם פתיחת המסחר החיובית בארה”ב תמשוך איתה למעלה גם את השווקים באירופה יחד עם התפתחויות חיוביות נוספות מההסכם המתגבש בין האיחוד האירופאי לפייזר בנוגע לאספקה של כ-300 מיליון חיסונים לקורונה.

בשירות המלכה ממשלת בריטניה פרסמה בשבוע שעבר כי הכלכלה הבריטית רשמה ברבעון האחרון צמיחה של כ-15.5%, לעומת צפי צמיחה של 15.8%. אמנם את צפי האנליסטים היא אכזבה אך ממשלת בריטניה מציגה צמיחה כלכלית יפה ב”רבעון שבין הסגרים” וזאת למרות שנפגעה בצורה קשה מאוד מנגיף הקורונה. ללא ספק נתונים מעודדים למדינות רבות ברחבי העולם וברחבי אירופה בפרט.

אסיה: הסכם הענק של מדינות המזרח

הסכם ממון אמנם באסיה, כל מדינה מתמודדת עם הקורונה ומתאוששת מהשפעותיה הכלכליות בצורה שונה, אך בסוף השבוע האחרון ע”פ הדיווחים, חתמו על הסכם סחר כ-15 מדינות  מדינות אסייתיות וביניהן מדינות כמו: אוסטרליה,סין,יפן, סינגפור ועוד. הסכם הסחר הענקי בין המדינות ,שמהוות כשליש מאוכלוסיית העולם ולא פחות מ-29% מהתמ”ג העולמי, עתיד לייצר תנאי מסחר נוחים,קלים וזולים יותר בין המדינות ולהעניק דחיפה כלכלית ענקית לאיזור כולו. ומי לא הייתה שם ? הודו. נראה שדברים מעניינים קורים במזרח.

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו’ 13.11.2020:

סקירת שווקים שבועית

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  בוקר כלכלי 24.2.24: סגירה מעורבת בוול-סטריט, נעילה חיובית באירופה ובמזרח הרחוק, הנפט ירד בחדות, המתכות היקרות התחזקו, השקל הוסיף לערכו ובקריפטו עליות קלות במטבעות המרכזיים הבוקר
  • רוני מור
  • 5 דק’ קריאה
  • לפני 3 שעה

  בוקר כלכלי 24.2.24: סגירה מעורבת בוול-סטריט, נעילה חיובית באירופה ובמזרח הרחוק, הנפט ירד בחדות, המתכות היקרות התחזקו, השקל הוסיף לערכו ובקריפטו עליות קלות במטבעות המרכזיים הבוקר בוקר כלכלי 24.2.24: סגירה מעורבת בוול-סטריט, נעילה חיובית באירופה ובמזרח הרחוק, הנפט ירד בחדות, המתכות היקרות התחזקו, השקל הוסיף לערכו ובקריפטו עליות קלות במטבעות המרכזיים הבוקר

  ארצות הברית וול-סטריט סגרה את יום המסחר האחרון לשבוע הנוכחי במגמה מעורבת במדדים המרכזיים: הדאו-ג'ונס (39,131) עלה ב-0.16%, ה-S&P500 (5,088)

  • לפני 3 שעה
  • 5 דק’ קריאה

  ארצות הברית וול-סטריט סגרה את יום המסחר האחרון לשבוע הנוכחי במגמה מעורבת במדדים המרכזיים: הדאו-ג'ונס (39,131) עלה ב-0.16%, ה-S&P500 (5,088)

  בוקר כלכלי 23.2.24: נעילה חיובית בארה”ב, המסחר באסיה מתנהל בעליות, אירופה תיפתח לאחר שהתחזקה אתמול, הנפט נחלש, השקל מתחזק ובקריפטו אווירה רגועה
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 1 ימים

  בוקר כלכלי 23.2.24: נעילה חיובית בארה”ב, המסחר באסיה מתנהל בעליות, אירופה תיפתח לאחר שהתחזקה אתמול, הנפט נחלש, השקל מתחזק ובקריפטו אווירה רגועה בוקר כלכלי 23.2.24: נעילה חיובית בארה”ב, המסחר באסיה מתנהל בעליות, אירופה תיפתח לאחר שהתחזקה אתמול, הנפט נחלש, השקל מתחזק ובקריפטו אווירה רגועה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח את יום המסחר האחרון לשבוע זה והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה חיובית של

  • לפני 1 ימים
  • 7 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח את יום המסחר האחרון לשבוע זה והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה חיובית של

  בוקר כלכלי 22.2.24: אנבידיה בתוצאות טובות זינקה באפטר והמדדים בארה”ב ננעלו במגמה מעורבת, השווקים במזרח מטפסים הבוקר, הנפט מתחזק והבורסה בת”א תיפתח ותנסה לסכם שבוע חיובי
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 2 ימים

  בוקר כלכלי 22.2.24: אנבידיה בתוצאות טובות זינקה באפטר והמדדים בארה”ב ננעלו במגמה מעורבת, השווקים במזרח מטפסים הבוקר, הנפט מתחזק והבורסה בת”א תיפתח ותנסה לסכם שבוע חיובי בוקר כלכלי 22.2.24: אנבידיה בתוצאות טובות זינקה באפטר והמדדים בארה”ב ננעלו במגמה מעורבת, השווקים במזרח מטפסים הבוקר, הנפט מתחזק והבורסה בת”א תיפתח ותנסה לסכם שבוע חיובי

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש אחר הצהריים והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה חיובית של עד 1.55%. אתמול הבורסה

  • לפני 2 ימים
  • 7 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש אחר הצהריים והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה חיובית של עד 1.55%. אתמול הבורסה

  בוקר כלכלי 21.2.24: נעילה שלילית בארה”ב ומעורבת באירופה, השווקים במזרח נסחרים במגמה מעורבת, השקל ממשיך לאבד גובה, הגז הטבעי מזנק והבורסה בת”א תיפתח לאחר שלושה ימים של עליות שערים
  • ליאור מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 3 ימים

  בוקר כלכלי 21.2.24: נעילה שלילית בארה”ב ומעורבת באירופה, השווקים במזרח נסחרים במגמה מעורבת, השקל ממשיך לאבד גובה, הגז הטבעי מזנק והבורסה בת”א תיפתח לאחר שלושה ימים של עליות שערים בוקר כלכלי 21.2.24: נעילה שלילית בארה”ב ומעורבת באירופה, השווקים במזרח נסחרים במגמה מעורבת, השקל ממשיך לאבד גובה, הגז הטבעי מזנק והבורסה בת”א תיפתח לאחר שלושה ימים של עליות שערים

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח בהמשך היום  והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה שלילית. אתמול הבורסה בארה"ב ננעלה בירידות

  • לפני 3 ימים
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח בהמשך היום  והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה שלילית. אתמול הבורסה בארה"ב ננעלה בירידות