סקירת שווקים שבועית – יוצאים לחירות ?

ישראל: האם הבורסה בת"א בדרך לשבוע נוסף של עליות?

חזרתן של מניות הבנקים- נעילה חיובית נרשמה בבורסה בת"א ביום חמישי האחרון עם עלייה יומית של למעלה מ-1% בשלושת המדדים המובילים. אך מעבר לנעילה החיובית ביום חמישי, הבורסה המקומית מסכמת גם שבוע מסחר מוצלח במיוחד כאשר את העלייה המרשימה ביותר רשם מדד הבנקים עם עלייה שבועית של למעלה מ-4%.

מגמת המסחר החיובית בוול סטריט ובשווקי העולם יחד עם פתיחת המשק ונתוני התחלואה בארץ, הובילו את הבורסה המקומית שלנו לשבוע ירוק במיוחד, כאשר את הדחיפה המשמעותית השבוע העניקו דווקא מניות הבנקים שפרסמו דו"חות חיוביים מאוד ואף קיבלו זריקת עידוד מבנק ישראל שמסתמן כי יעניק להם הקלות הון נוספות, דבר שיעניק רוח גבית חיובית מאוד לסקטור הבנקאות המקומי. האם זה הזמן להכניס את מניות הבנקים לתיק ההשקעות שלנו?

בנוסף לכך, ירידת והתייצבות תשואות האג"ח בארץ גם היא הובילה את הבורסה למגמת מסחר חיובית ומנעה את המעברים שראינו בשבועות האחרונים בין שוק המניות לשוק האג"ח שיצר תנודתיות רבה בבורסה.

לסיכום נראה שצפויה לנו פתיחת מסחר מעורבת וזאת על רקע נעילת השערים המעורבת שנרשמה בוול סטריט ובשווקים נוספים בעולם ביום ו', אולם נראה כי בארץ המצב יציב וכי העליות בשווקי העולם רק מחזקות את העליות בבורסה המקומית.

נמשיך לעקוב גם אחר השינויים בתשואות האג"ח, העדכונים המגיעים בעיקר מארה"ב, נתוני התחלואה ומקדם ההדבקה בארץ וכן התקדמות פתיחת המשק המקומי. מסתמן כי אלו הגורמים המרכזיים שישפיעו על מגמת המסחר השבוע בבורסה בת"א.

ארה"ב: האם זה הסוף של מניות הטכנולוגיה?    

Making America Great Again- שבוע מסחר מעולה עבר על וול סטריט, שמסכמת עליות שערים מרשימות בכל שלושת המדדים המובילים, כאשר את אור הזרקורים השבוע מקבל מדד התעשיות, הדאו ג'ונס, עם עלייה שבועית של למעלה מ-4% .

אולם בנעילת המסחר ביום שישי דווקא מדד הטכנולוגיות, הנאסד"ק, הוא זה שרשם ירידות שערים והוביל לנעילה מעורבת בוול סטריט.

אז בואו נבין מה הסיבה, מי הגורמים המשפיעים על השוק ומה חשוב לדעת כמשקיעים:

  • גם בשבוע שעבר, העליות והירידות בתשואות האג"ח בארה"ב, השפיעו באופן משמעותי בעיקר על הנאסד"ק ומניות הטכנולוגיה, שנחשבות "מסוכנות" יותר בעיניי משקיעים רבים, לעומת האג"ח שנחשב "בטוח". העלייה בתשואת האג"ח בארה"ב ביום שישי ותנועת המשקיעים ממניות הטכנולוגיה לשוק האג"ח הייתה הגורם המרכזי לנעילה השלילית של הנאסד"ק ביום ו' האחרון.
  • ג'ו ביידן מצליח לקיים את הבטחתו וארה"ב חוצה בשבוע שעבר את רף 100 מיליון מתחסנים (65 מיליון מנה אחת, 35 מיליון שתי מנות). נראה שמבצע החיסונים ממשיך לצבור תאוצה במדינה, דבר מעודד שמייצר אווירה מאוד חיובית בשוק האמריקאי ובעיקר דוחף למעלה את הסקטורים והחברות שנפגעו מהקורונה בצורה הקשה ביותר בתקווה שיחזרו לאיתנן, כמו שראינו בשבועות האחרונים.
  • נתונים שהתפרסמו בשבוע שעבר הרגיעו את חששם של משקיעים ואזרחים אמריקאים רבים מאינפלציה במדינה, כאשר ע"פ הנתונים מדד המחירים לצרכן רשם עלייה של כ-3%, והסיר את הדאגה מעלייה מהירה באינפלציה.
  • לאחר שעברה תלאות רבות, ומספר רב של פוליטיקאים, סנאטורים ונשיאים, אושרה סופית חבילת הסיוע הענקית למשק האמריקאי על סכום של כ-9 טריליון דולר.
  • דבר נוסף שירכז את עניין המשקיעים בשבוע הבא הוא דיון של הבנק המרכזי בארה"ב, ממנו מקווים המשקיעים לקבל רמזים נוספים ותמונת מצב טובה יותר לגבי עניין האינפלציה במדינה.

לסיכום, ע"פ חוזי המסחר העתידיים והנעילה בוול סטריט ביום ו', צפויה לנו פתיחה מעורבת לשבוע המסחר. כמו שראיתם גורמים רבים משפיעים וימשיכו להשפיע על השוק האמריקאי כמו הנתונים הכלכליים, התקדמות מבצע החיסונים, תשואות האג"ח והחשש מאינפלציה במדינה.

אירופה: האם החיסונים מאיימים לפרק את האיחוד האירופי?     

לא כל הנוצץ זהב- גם באירופה רושמים שבוע מסחר מוצלח במיוחד שמסתיים דווקא בנעילה מעורבת עם ירידות שערים בכמה מהבורסות המרכזיות. נראה שגם הבורסות באירופה נהנו בשבוע שעבר מהעליות ומהאווירה החיובית שנרשמו בארה"ב. בנוסף לכך, בשבוע שעבר מודיע הבנק המרכזי באירופה כי הוא עתיד להעניק חבילת סיוע בגובה של כ-85 טריליון יורו, על מנת לסייע למדינות האיחוד, הודעה שמעניקה דחיפה חיובית מאוד לבורסות ולמשקיעים באירופה. אולם למרות האופטימיות ביבשת בשבועות האחרונים, לא כל הנוצץ זהב, וירידות השערים ביום המסחר האחרון מגיעות כאשר ברקע עלייה חדה במספר החולים בגרמניה, סגר באיטליה בעקבות התפרצות מחודשת של הנגיף וכן, יצרנית החיסונים אסטרה- זניקה, שהודיעה כי לא תצליח לספק לאיחוד האירופאי את כמות החיסונים שהבטיחה ומאיימת לערער את היציבות הפוליטית ולתקוע את מבצע החיסונים ברחבי היבשת. גם בריטניה שיצאה מהאיחוד האירופי דיווחה על ירידה של למעלה מ-40% בייצוא שלה למדינות האיחוד בעקבות הברקזיט, נתון שחיזק את ירידות השערים שנרשמו בממלכה בסיום המסחר.

כמשקיעים עלינו להבין שהיבשת האירופאית לא מציעה לנו רק השקעות בשוק ההון אלא גם מבחר רחב של השקעות אלטרנטיביות בתחומים כמו: אנרגיה ירוקה, טכנולוגיה נדל"ן ועוד. השקעות אשר תנודתיות שוק ההון אינן משפיעות עליהן.

אסיה: מה הוביל לירידות השערים דווקא בבורסה הסינית?  

 נפילתה של החומה הסינית- במזרח הרחוק רשמו הבורסות המרכזיות שבוע קצת פחות מוצלח כאשר חוץ מהבורסה היפנית שרשמה עלייה שבועית של כ-3%, בהודו רושמים עליות קליות ובסין ירידות של למעלה מ-1% בכל המדדים המובילים במדינה.

את המשקיעים בסין עדיין לא עוזבת הצהרת הממשלה בשבוע שעבר לפיה הצמיחה השנתית שהם צופים היא 6%, צפי נמוך ב-2% מצפי האנליסטים. הצהרה שמעוררת חששות רבים במדינה ומובילה את הבורסות המקומיות והמשקיעים לבצע הערכת מצב. בנוסף לכך, החשש מהירידה בערך הדולר, בעקבות חבילת הסיוע האמריקאית שתזרים דולרים רבים לשוק, גם היא מטרידה את הסינים שחוששים מירידת ערך חדה של עתודות המט"ח (מטבע חוץ) של המדינה אותם היא מחזיקה בדולרים. למגמת המסחר השלילית מתווספת גם עלייה נוספת במתח בין ארה"ב לסין שמתבטאת בשבוע שעבר גם בהגבלות נוספות על חברות סיניות וגם במתח פוליטי שגובר בין המדינות בנוגע למעורבות הממשל הסיני בהונג קונג.

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו' 12.03.2021:

מדדים 12.03

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן