סקירת שווקים שבועית – אופטימיות בשווקים וחבילת הסיוע האמריקאית

סקירה שבועית 17.01

ישראל: הדולר מתייצב והתחזית חיובית

פתיחת שנה ירוקה הבורסה בת"א סיכמה ביום חמישי האחרון עוד שבוע מסחר מוצלח , בו 4 מתוך 5 ימי המסחר ננעלו בעליות שערים, והמדדים המובילים בת"א (35 ו-125) רשמו עלייה שבועית של למעלה מ-3% כאשר המדד הבולט הוא מדד הבנקים שרשם עלייה שבועית של כ-7%.

נראה כי מעבר לאפקט ינואר שממשיך לתת את אותותיו בבורסה בת"א, קיימת אופטימיות רבה בשוק המקומי. מבצע החיסונים המתרחב, שרושם הצלחה מסחררת, משרה אווירה חיובית בשוק ובקרב המשקיעים בארץ. למרות מספר הנדבקים הגבוה, מסתמן כי זהו הסגר האחרון והמשקיעים ובעלי העסקים בארץ מבינים כי ככל הנראה תוך מספר חודשים בודדים כבר נוכל לחזור לשגרה וקיימת ההבנה כי המצב בארץ טוב ויציב הרבה יותר מאשר ברוב מדינות העולם.

בנוסף לכך, בשבוע שעבר הודיעה חברת דירוג האשראי הענקית פיץ' כי תשאיר את דירוג האשראי של ישראל A+ והיא אף צופה צמיחה של 5.4% בשנת 2021. בכך היא מצטרפת לחברות דירוג האשראי המובילות מודיס ו- S&P שגם הן צופות תחזית יציבה למדינת ישראל בטווח הרחוק.

דבר נוסף שמעסיק משקיעים רבים הוא שער הדולר, שמתחיל להראות סימנים קלים של התייצבות, אך זאת רק בזכות התערבות בנק ישראל שממשיך לקנות דולרים ואף הודיע כי ירכוש 30 מיליארד דולר בשנת 2021, אך האם המהלך הזה באמת יצליח לייצב את שערו של הדולר בטווח הרחוק?

לסיכום, המצב בשוק המקומי נראה מצוין, הסגר מתקרב לסיומו, מבצע החיסונים מעניק אופטימיות וביטחון למשקיעים  ונראה שגם בטווח הרחוק התחזית בנוגע לצמיחה והיציבות הכלכלית בארץ חיובי. אולם, כמו שאנחנו יודעים גם לשווקי העולם קיימת השפעה רבה על השוק המקומי ונראה כי הנעילה השלילית שנרשמה בארה"ב ובאירופה בסוף השבוע, עלולה לגרום לפתיחת מסחר מעורבת בבורסה בת"א ולהשפיע על המשך שבוע המסחר בארץ. בנוסף לכך, נהיה קשובים לעדכונים מאירופה וארה"ב בכל הקשור במצב התחלואה וכן במצב הפוליטי בארה"ב שממשיך לייצר כותרות וידיעות בעלות השפעה רבה על המגמות בשווקי העולם.

ארה"ב: החבילה המוגדלת והנשיא החדש

מגדילים את החבילה בוול סטריט רשמו בסוף השבוע נעילה שלילית לשבוע קצת פחות מוצלח בתקופה האחרונה. לאורך השבוע שעבר התנהל המסחר בוול סטריט בעיקר במגמה מעורבת, ניסיון הדחתו של טראמפ בתחילת השבוע שעבר יצר חשש בקרב המשקיעים כי הדבר יוביל למחאה אלימה נוספת במדינה שתערער את המצב הפוליטי והחברתי העדין. בהמשך השבוע ולאחר שנרגעו הרוחות הפוליטיות, היה זה זמנה של חבילת הסיוע החדשה של ביידן לייצב את השוק ולתפוס את הבמה, חבילת ענק שעומדת על סכום של 9 טריליון דולר ומיועדת לסייע למשק האמריקאי ולנפגעי הקורונה.

אולם למרות חבילת הסיוע הענקית, צפינו דווקא בעיקר בנעילה שלילית של שבוע המסחר בוול סטריט וזאת בעקבות מספר סיבות:

  • דו"ח שמתפרסם בשבוע שעבר בארה"ב, מראה על ירידה במכירות הקמעונאיות בארה"ב כבר חודש שלישי ברציפות. נתון שפוגע באווירה החיובית בשוק ומזכיר כי הכלכלה האמריקאית עדיין רחוקה מלחזור לאיתנה
  • בארה"ב רושמים בשבוע שעבר פתיחה מאכזבת לעונת הדו"חות של החברות, כאשר מספר חברות מתחום הבנקים והאנרגיה מפרסמות דו"חות מאכזבים אשר מובילות לירידות של מניות רבות באותם הסקטורים ומורידות את השוק לנעילה שלילית.

לסיכום, ע"פ חוזי המסחר העתידיים בוול סטריט נראה כי צפויה לנו  פתיחה שלילית לשבוע המסחר בניו יורק. ארה"ב נמצאת בתקופה רגישה, המצב הפוליטי, החברתי והכלכלי יוצרים אי יציבות בשוק בטווח הקרוב, אך נראה כי הדרמה הגדולה מאחורינו, ביום רביעי ייכנס ביידן לבית הלבן ומשקיעים רבים ממתינים ומאמינים כי יצליח לאושש את המדינה ואת הכלכלה האמריקאית. בנוסף לכך, הכסף שיגיע לאזרחים מחבילת הסיוע יתחיל להיכנס לשוק וידחוף למעלה את המסחר ואת שוק ההון בארה"ב בשבועות הקרובים. כמו כן, נמשיך לעקוב אחר פרסומי הדו"חות בארה"ב, בתקווה לקבל נתונים חיוביים.

אירופה: העיכוב של פייזר והתקווה לביידן

לא השבוע הכי ירוק גם הבורסות המובילות באירופה ננעלו בירידות שערים בשבוע שעבר וסיכמו גם הן שבוע מוצלח קצת פחות.

המדינות האירופאיות ממשיכות להיאבק בנגיף הקורונה, ונראה בתקופה האחרונה כי הבורסות באירופה ממשיכות לרקוד על פי החליל של נתוני התחלואה, קצב מתן החיסונים וההגבלות ברחבי היבשת.

האווירה השלילית שנרשמה באירופה שבוע שעבר נבעה גם היא מסיבות אלו בדיוק, בעוד בגרמניה מתכוונים להדק את הסגר בעקבות מספר שיא של מקרי מוות מהקורונה, צרפת מתכננת גם היא להחמיר את הגבלות הכניסה למדינה ואף תחל להטיל עוצר לילי ובבריטניה חוששים כי ההיענות למבצע החיסונים לא תהיה גבוהה כמצופה. בנוסף לכך, בשבוע שעבר הודיע חברת פייזר כי היא תאט זמנית את קצב ייצוא החיסונים שלה לאירופה, ויצרה חשש בקרב מדינות האיחוד שממתינות לחיסונים אלו בקוצר רוח.

לסיכום, המצב באירופה עדיין רגיש, ההתמודדות מול נגיף הקורונה ממשיכה וכנראה שתמשיך להיות גורם ההשפעה המרכזי על השווקים בתקופה הקרובה, בעוד מבצעי חיסונים מוצלחים וירידה בנתוני התחלואה יחזירו את הצבע הירוק לבורסות באירופה. בנוסף לכך, ביום רביעי הקרוב ייכנס ביידן באופן רשמי לבית הלבן ובאירופה כמו שאמרנו בעבר, ממתינים בכיליון עיניים לחיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי בין היבשת לארה"ב.

אסיה: סין נעצרת והודו דוהרת

סין, הודו ומה שביניהן הודו וסין, שתי המדינות והיריבות המרכזיות באסיה שממשיכות להיאבק על כוחן הכלכלי הן אלו שגם בשבוע שעבר וגם בתקופה הקרובה ימשיכו להיות מוקד העניין העיקרי ביבשת.

בהודו החלו אתמול את מבצע החיסונים הגדול בעולם והיא עתידה לחסן בזמן הקרוב כ-300 מיליון בני אדם ברחבי המדינה. הודו היא מהמדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מנגיף הקורונה, שגם פגע בקצב הצמיחה הכלכלי האדיר שלה. נראה כי מבצע החיסונים הענק, עתיד להחזיר את האווירה החיובית ואת היציבות לשוק ההודי יחד עם כספי המשקיעים הזרים שיחזרו לזרום אל מדינת הענק.

לעומת זאת סין עברה שבוע לא פשוט, כאשר היא רושמת התפרצות נוספת של נגיף הקורונה בצפון מזרח המדינה ומטילה סגר על לא פחות מ-28 מיליון אנשים באזור מוקד ההתפרצות.

בנוסף לכך, ממשל טראמפ ממשיך את מלחמת הסחר שלו עם סין והחברות הסיניות בשבוע שעבר ומטיל הגבלות מסחר והשקעות על 9 חברות סיניות נוספות.

האם מישהו יכול לעצור את המעצמה הסינית? ואולי זה זמנה של הודו לנצל את ההזדמנות ולצמוח על חשבונה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם?

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו' 15.01.2021:

מדדים 17.01

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן