ממלכת השוקולד של הרשי (HSY)

הרשיז

רקע – אגדה פוגשת מציאות

מי שבילדותו רפרף בעיניים מצועפות בין הדפים של "צ'רלי בממלכת השוקולד", וחלם לשחות בתוך נהר של שוקולד עם צוות של גמדי אומפה לומפה לצידו, כדאי שיידע שיש מקום אחד בעולם שהוא לא רחוק מאותו החלום. המקום הזה הוא העיירה דרי (Derry) פנסילבניה, הידועה גם בשם הפשוט-אך-כה-מתוק, הרשי.

מודע הרשי? מפני שהקסם של אותה עיירה, שהייתה יכולה להיראות כעוד עיירה פשוטה בארה"ב, טמון במפעל השוקולד הקסום שבמרכזה, הוא המפעל של הרשי.

מילטון הרשי, יליד פנסילבניה, הוא טיפוס צבעוני שפתח בשנת 1873 את החנות הראשונה שלו לדברי מתיקה בפילדלפיה, ארה"ב. החנות שלו נכשלה וכמוה גם מספר לא מבוטל של חנויות נוספות לדברי מתיקה שניסה לפתוח עם השנים. הרשי לא איבד את האופי הצבעוני שלו והמשיך לפזר ביטויי חוכמה באוויר, על אף הכישלונות העסקיים שנחל – כאילו משהו בו ידע, שהוא הול להצליח בגדול. הוא חלם להביא את הממתק החום והנימוח לכל בית בעולם, ונהג לומר כי "בעוד הקרמל הוא טרנד חולף – שוקולד הוא פה להישאר".

הנשיקות של הרשי

בשורה התחתונה, הרשי כנראה ידע למה הוא מתעקש לייצר ממתקים. בשנת 1907 הכין מילטון את הנשיקה הראשונה שלו (ממתק ידוע בעולם המכונה "נשיקות הרשי"), ועטף אותה בזהירות בנייר אלומיניום. עד שנת 1921, ייצר המפעל של הרשי נשיקות שכל אחת מהן נעטפה ידנית. נכון לשנת 2020, מייצר המפעל של הרשי בעיר הולדתו מעל 100 מיליון נשיקות הרשי – בכל יום.

מפעל של שוקולד שהפך עיירה פשוטה לחלום מתוק

מילטון הרשי נולד בדריי פנסילבניה – ולשם חזר על מנת להקים את מפעל הייצור הראשי שלו ברבות הימים. המפעל הוא מפעל השוקולד הגדול בעולם, והוא משתרע על כ – 200,000 מטרים רבועים. החברה ניהלה מפעלים גם באונטריו קנדה, באוקדייל קליפורניה, ווירג'יניה ופנסילבניה, בממפיס טנסי, באילינוי ואפילו בגוודלחארה מקסיקו. אבל המפעל שבדרי פנסילבניה (עיירה המכונה הרשי) הוא המקום בו מתרחש הקסם. דרי פנסילבניה הפכה לעיירת תיירות עם חובבי שוקולד שמגיעים לבקר במפעל הקסום מכל רחבי העולם. בעיירה אפשר למצוא גם מלונות מפוארים, גני שעשועים, פארק שעשועים מפואר המכונה הרשיפארק ופארק מים, גן חיות וגן בוטני מפואר, ועוד. פנסי הרחוב ברחובות העיירה הרשי מעוצבים בצורת נשיקות השוקולד המפורסמות ורחובות העיירה נושאות שמות מתוקים על שם הממתקים המיוצרים במפעל.

בעיירה הרשי פועלים גם בית ספר ובית יתומים שהקים מילטון הרשי, שלא זכה להקים משפחה משל עצמו. מוסדות אלה היו היורשים של הרשי וכך הפכו למוסדות הלימוד העשירים ביותר בעולם.

הביקוש לשוקולד יורד

קל להבין את הקשר הקסום בין מפעל שמייצר שוקולד לבין שמחה, ילדותיות נאיבית ואושר טהור. אבל ביחד עם זיקוקי השמחה המפוזרים בנשיקות של הרשי, כדאי לדעת כי בעשור האחרון הביקוש לשוקולד יורד בכל רחבי העולם – והרשי, הייתה צריכה להמציא את עצמה מחדש. בשנת 2016 נבלם ממש ברגע האחרון מהלך של רכישת הרשי על ידי המתחרה הגדולה שלה מונדלז, מה שהוביל לצניחת מנייה הרשי ביותר מ – 10%. בשנת 2019 נכנסה הרשי כשותפה במיזם הכנת משקאות מפולי קקאו בבעלות רשת בתי הקפה של לנדוור, בנוסף בחנה החברה את האפשרות לדריסת רגל בשוק החטיפים המלוחים, שבניגוד לשוק השוקולדים דווקא הראה צמיחה שנתית מכובדת.

המניה אינה בין המניות המומלצות לקניה חזקה כיום על ידי אנליסטים בדרך כלל. היא משתתפת במדד ה – S&P 500 בלבד (במשקל של 2.27%). בשנה האחרונה, השיגה מניית הרשי למשקיעים שלה תשואה שלילית של כ – 4% ומתחילת שנת 2021 רשמה המניה ירידה של 2.7%.
הנתונים מעודכנים ל-26/1/21

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן