מדד ה-CAC הצרפתי על שולחן הניתוחים

מדד הקאק

שנת 2021 היתה שנה נהדרת למשקיעים, וגם משקיעים פסיביים שהשקיעו במדדים – הרוויחו תשואות דו ספרתיות. המדדים הבולטים למשקיעים מישראל היו מדדי הבורסה בתל אביב (כמו מדד תל אביב 125, מדד הנדל"ן, מדד הבנקים ועוד רבים), מדדי ארה"ב (כמו מדד הנאסד"ק, ה – S&P 500, הדאו ג'ונס ורבים אחרים כולל מדדים סקטוריאליים), ומדדים בולטים באירופה כמו הפוטסי הבריטי, הדאקס הגרמני ואחרים.

הפעם, אנחנו סוקרים את המדד הצרפתי הבולט, הוא ה – CAC 40. מתי נקבע הרכב המדד לראשונה? אילו מניות בולטות הוא מכיל, ומה היו הביצועים שלו בשנים האחרונות?

מדד הקאק הצרפתי מכיל 45% השקעות מחוץ לצרפת

מדד הקאק הצרפתי קרוי בצרפתית Cotation Assistée en Continu, או מדד ציטוט השערים הרציף, בתרגום חופשי לעברית. הוא מכיל 40 מניות מתוך 100 המניות הגדולות ביותר בבורסה של פריז, וערך הבסיס שלו נקבע ביום האחרון של שנת 1987. אחד המאפיינים המעניינים של מדד הקאק הצרפתי, הוא שהמדד מורכב ממניות מקומיות של חברות בשוק הצרפתי כמו גם ממניות שהן בבעלות של משקיעים זרים, ביניהם גרמנים, יפנים, בריטים ואמריקאים. מדד הקאק הצרפתי הוא המדד האירופאי המכיל את הרכיב הגבוה ביותר של חברות בבעלות משקיעים שאינם צרפתים.

בשנת 2000 התמזגה הבורסה של פריז עם הבורסה של אמסטרדם, בריסל בלגיה ופורטוגל, וארבעת הבורסות ביחד הקימו את הגוף המכונה יורונקסט, שמפעיל היום שש בורסות שונות ברחבי העולם עם פעילות כלכלית בשוק ההון הנאמדת בשווי שוק של כ – 30.5 טריליוני דולרים.

מדד הקאק הוא המדד החמישי בגודלו מבין המדדים הבולטים של אירופה, ובשל האופי הבין לאומי שלו, הוא נחשב אחד המדדים המצביעים באופן מובהק על "בריאות" הכלכלה האירופאית כולה.

אילו חברות מוכלות במדד הקאק הצרפתי?

כאמור, במדד מוכלות 40 מניות של החברות הגדולות ביותר, כיום שתיים מהן נסחרות בבורסה של אמסטרדם וכל השאר נסחרות בבורסה של פריז צרפת. הנה כמה דוגמאות לחברות שמניותיהם מוכלות במדד הקאק 40 הפריזאי:

 • חברת התעופה איירבאס
 • חברת שירותי המחשוב ATOS
 • חברת הצריכה, המזון והתרופות הצרפתית Carrefour
 • יצרנית מוצרי החלב הצרפתית דנונה
 • יצרנית המתכות התעשייתיות ArcelorMittal הנסחרת בבורסה של אמסטרדם
 • מותג האופנה הרמס
 • יצרנית מוצרי הקוסמטיקה לוריאל
 • יצרנית חלפי הרכב מישלן
 • חברת התקשורת אורנג'
 • יצרנית הרכב רנו
 • ועוד רבות

מה היו התשואות של מדד הקאק בתקופה האחרונה?

הרוב המכריע של המדדים הגדולים בעולם הציגו תשואות חיוביות גבוהות במהלך השנה האחרונה, אולם ניראה כי מדד הקאק 40 הוא בולט בתשואות גבוהות במיוחד בתקופות האחרונות. מייד נשווה את תשואות הקאק 40 לתשואות מדדים אחרים בעולם על פני 12 החודשים אחרונים אולם גם כאשר בודקים את תשואות המדד בתקופות שונות מגלים מדד אטרקטיבי במיוחד להשקעה:

 • בחודש האחרון הציג מדד הקאק תשואה של כמעט 2.5%
 • בששת החודשים האחרונים עומדת התשואה של מדד הקאק על כמעט 8.5%
 • ב – 12 החודשים האחרונים השיג מדד הקאק תשואה של כ – 25.6%
 • בחמש השנים האחרונות תשואת המדד עומדת על כ – 44.5%

בהשוואה למדדים בולטים אחרים בעולם על פני 12 החודשים האחרונים, השיג מדד הקאק תשואה של כ – 25.6%, ולעומתו השיגו מדד הדאקס הגרמני 13%, מדד הפוטסי הבריטי פחות מ – 10%, הדאו ג'ונס כ – 16%, מדד היורו סטוקס 50 השיג תשואה של כ – 17%, ה – S&P 500 האגדי והמדובר השיג ב – 12 החודשים האחרונים תשואה של קצת פחות מ – 23%.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פינטק

הצמיחה של תעשיית הפינטק

תעשיית הפינטק: צמיחה מטאורית בפרק זמן קצר טכנולוגיה פיננסית הוא מושג שעד לפני מספר שנים היה נחשב בגדר מדע בדיוני, אולם בשנים האחרונות ניתן לראות…

טסלה

טסלה – נסיעה מעולם אחר

טסלה: העתיד כבר כאן טסלה היא חברה אמריקאית שמתמקדת בייצור של רכב חשמלי, אבל לא רק. מייסד החברה איילון מאסק מקדם את הנסיעה הראשונה הפרטית…

סקירה שבועית

סקירת שווקים שבועית 27/09/2020

דבר הכותב – אהבת אדם ואהבת חינם את הסקירה הכלכלית שלי הפעם אתחיל באופן שונה, ברצוני לומר מספר מילים לציבור הקוראים העצום של SKN וכמובן…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן