תיק השקעות: מדד הפוטסי מאפשר חשיפה ל-81% משוק ההון הבריטי האם זה בא לידי ביטוי בתשואות?

תיק השקעות

מדד ה –  FTSE 100 הוא המדד הגדול של הבורסה לניירות ערך בלונדון. הוא מכיל 81% מכלל שווי ההון בבורסה וביחד עם זאת, הוא נחשב למדד שאינו מייצג נאמנה את תנועות ההון בבורסה של המדינה. ביצועיו חלשים בשנים האחרונות, מתחילת השנה המדד עלה ב-8.67%, ובהסתכלות של שנה לאחור מדד הפוטסי 100 זינק ב-20.3%.

מדד הפוטסי 100, או בשמו המלא והמדוייק מדד ה – FTSE – The Financial Times Stock Exchange 100 Index, הוא המדד הבריטי המוביל של הבורסה לניירות ערך בלונדון. הפוטסי 100 מכיל את 100 החברות הנסחרות הגדולות ביותר בבורסה של לונדון, וגם כ – 81% מכלל שווי הבורסה. השנתיים האחרונות היו לא פשוטות עבור הממלכה המאוחדת. מעבר לבחירה, שהתקבלה במשאל עם שיש שיכנו אותו לא פחות מאשר תמוה, להיפרד משאר מדינות האיחוד האירופי בתהליך ברקזיט שעד כה בעיקר עשה רע למדינה, אנחנו יודעים גם שרצף של בחירות אומללות הפכו את בריטניה לאחת המדינות ששילמו את המחירים הכבדים ביותר, מבחינה כלכלית וחברתית, בשל התפשטות נגיף הקורונה. יצאנו לבדוק מה עשה המדד המוביל של הבורסה של לונדון לאחרונה.

מדד פוטסי, עד כמה הוא מייצג את התמורות בכלכלת בריטניה?

אחת הטענות הנשמעות כנגד מדדים לעיתים קרובות, היא שהם לא מדדים שמייצגים היטב את הבורסה. על מנת לייצר מדד ייצוגי, חשוב להכיל בו שיעור נכבד מהחברות הנסחרות הגדולות של הבורסה, בפיזור טוב. ככלל אצבע, ככל שישנן יותר חברות המשתתפות במדד ושיעורי ההשתתפות שלהן ריאליים ביחס לשווי השוק שלהן המדד יהיה אמין יותר ביחס לבורסה ולסקטורים שהוא מייצג.

מדד פוטסי 100 מייצג שיעור ניכר מכלל שווי ההון של הבורסה לניירות ערך בלונדון, ובכל זאת הוא נחשב מהמדדים בעלי אינדיקציה חלשה ביחס לכלכלת בריטניה והתנודות בבורסה של המדינה. איך ייתכן שמדד ייצוגי כל כך הוא בעל מתאם חלש כל כך לתנודות הבורסה שהוא מייצג? זה קורה במקרה הזה מפני שמרבית המניות המוכלות במדד הן מניות של חברות שפועלות בזירות בין לאומיות. על כן, מדד שנחשב מייצג יותר ביחס לכלכלה הבריטית הוא דווקא מדד הפוטסי 250, שיש לו שיעור נמוך משמעותית של חברות בין לאומיות ושיעור גבוה יותר של חברות שעיקר פעילותן בתוך המדינה. המדד מפורסם, אגב, בשיתוף פעולה של הבורסה לניירות ערך של לונדון ומגזין הפייננשיאל טיימס של אנגליה.

החברות והסקטורים החזקים במדד האנגלי

כאמור, מדד פוטסי 100 כולל את 100 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה לניירות ערך בלונדון. הנה כמה מהחברות הבולטות המוכלות במדד:

 • בנק לוידס
 • חברת התקשורת וודאפון
 • יצרנית המנועים רולס רויס
 • חברת הצריכה טסקו
 • חברת התעופה איזיג'ט
 • יצרנית המזון יוניליבר
 • חברת הנדל"ן פינקס גרופ הולדינגס
 • ענקית הטכנולוגיה אייואסט
 • חברת המכשור והציוד הרפואי אסטרהזינקה
 • מותג העל בתחום האופנה ברברי
 • חברת הקרוזים קרניבל
 • קוקה קולה

ועוד רבות. ניתן לראות כי המדד מכיל ייצוג של סקטורים רבים, של מגוון חברות פעילות ברחבי הממלכה המאוחדת.

מדד פוטסי רחוק מלהיות המדד שעיני כולם נשואות אליו

בין שווקי ההון של אירופה, שוק ההון האנגלי הוא אולי זה שעבר את הטלטלות המשמעותיות ביותר במהלך השנתיים האחרונות. לצד השפעות הברקזיט שסגרו את השוק האנגלי אל מול שוק המדינות החברות באיחוד האירופי, הזן הבריטי של הנגיף גרם לבידוד של המדינה וכניסה מאוחרת מידי לסגר הפכה אותו פחות יעיל, והרבה יותר יקר. אלה אולי חלק מהסיבות שהפכו את מדד פוטסי 100 לאחד המדדים הכי פחות מרשימים מבחינת רווחים, לפי בחינה של תקופות שונות.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דוגקוין

מה הסיפור של דוג'קוין?

בשנת 2013 הושק "מטבע הכלבלב", ה – Dogecoin כסאטירה על שוק הקריפטו שאז, כמו היום אולי, קשה להבין את הלוגיקה שמאחוריו. מה שהתחיל כבדיחה צינית…

הפחתת עמלות בתיק השקעות מנוהל ריף

לחסוך בכל שנה בדמי הניהול

האם גם אתם משלמים פי 5 עמלות לבנקים? השוואה מקיפה בין כל הגופים ליווי מקצועי לאורך כל התהליך מתכננים פיננסים מקצועים שירות בהתאמה אישית בדיקה…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן