האם יש קשר בין מעבר כספים לאלטרנטיב ונדידת הציפורים הגדולה?

דן דוברי

כתב: דן דוברי

הכספים עוברים למקום שנותן תשואה גדולה, הציפורים עפות למקום חם יותר, ליבשת רחוקה

עולם ההשקעות עובר אבולוציה פיננסית, מדובר במודל השקעות חדש. בעולם האלטרנטיבי קיימות הזדמנויות גדולות לכל משקיע, במשך 40 שנות השקעה יצא לי לראות כספים נודדים ממקום קר וחסר תשואות למקום חדש וחם, משקיעים תמיד מחפשים את הדבר הגדול הבא.  בדיוק כמו בטבע, בדיוק כמו נדידת הציפורים שעפות בעקבות החום. כיום, נדידת הכספים הגדולה ביותר היא מהשוק המסורתי לשוק האלטרנטיבי. אם לפני קצת יותר מעשור התחום האלטרנטיבי הסתכם בכ-2.5 טריליון דולר ובעיקר על ידי המשקיעים המוסדיים, תוך מספר שנים בודדות סך ההשקעות בשוק האלטרנטיבי גדל כמעט פי 10 וכיום מסתכם בכ- 21 טריליון דולר.

סיבה ותוצאה: הנדל"ן נמצא בעולם האלטרנטיבי, עולם מפוזר ומגוון יותר

ב-2008 משקיעים רבים "ברחו" משוק ההון בעקבות משבר האשראי, השוק התנהל בעצבנות רבה, לפעמים כמו רכבת הרים ולפעמים כמו סירה במים שקטים, כספים רבים עברו משוק ההון לעולם הנדל"ן למגורים בארץ. דירות זולות, תשואות טובות וריביות נמוכות תדלקו גל עליות שנמשך כעשור וייצר סביבת נדל"ן חדשה בארץ. כיום, ההשקעה בנדל"ן בארץ הופכת לפחות כדאית ממספר סיבות:

  1. מחירי הנכסים –  זינקו בצורה חדה בשנים האחרונות ומשקיעים רבים מאמינים כי העליות המשמעותיות מאחורינו.
  2. תשואה – היא הדבר החשוב ביותר לכל משקיע, תשואת השכירות הממוצעת ירדה ל-3% ברוטו. תשואה זו היא לפני הוצאות תיווך, לפני תיקונים ותקלות בנכס ובהתחשב שהנכס מושכר ב-100% מהזמן.
  3. מס רכישה – לאחרונה ירד מס הרכישה מ-8% לכ-5%, בראייה עסקית עמוקה מדובר בהפסד כספי משמעותי למשקיע, כבר מנקודת ההתחלה המשקיע מפסיד שנתיים וחצי מהרווח.
דן דוברי

דן דוברי

אתם בוודאי שואלים כיצד ניתן להשקיע בנדל"ן בצורה אלטרנטיבית?

אחד היתרונות המשמעותיים והגדולים בהשקעה אלטרנטיבית היא האפשרות לפזר ולמגוון את תיק הנכסים. למשל, ניתן להשקיע בפרויקט דיור סוציאלי עם חוזה מול ממשלת אנגליה. מה כל כך מיוחד בתחום ולמה זה כל כך מעניין משקיעים רבים? כיום, כ-15 מיליון בני אדם זקוקים לשירות של דיור סוציאלי, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באנגליה, בעוד שלושה עשורים 25% מאוכלוסיית אנגליה תהיה שייכת לאוכלוסיית הגיל השלישי. אסור לנו לשכוח כי תוחלת החיים במדינות המערב ממשיכה לגדול באופן משמעותי ולכן הביקוש לדיור סוציאלי עשוי לגדול בצורה משמעותית בטווח הקרוב ואף להכפיל את עצמו.

המשקיעים הגדולים בעולם נמצאים כאן, ואתם?

בשנים האחרונות המגמה האלטרנטיבית מאד ברורה, יש נדידת כספים גדולה שמחפשת את הדבר החם הבא. עבור הגופים הפיננסים הגדולים בארץ שוק ההון המקומי הפך להיות זירת מסחר קטנה והם יצאו למסע אלטרנטיבי של השקעות בשלל תחומים כמו למשל: אנרגיה מתחדשת, תשתיות, תחום הטכנולוגיה ועוד. הגופים הפיננסים משקיעים כיום בין 20-40% מסך תיק ההשקעות בהשקעות אלטרנטיביות, חברות ציבוריות גדולות שמנהלות כספי נוסטרו ותיקי השקעות ואפילו אוניברסיטאות מובילות בעולם שנמצאות בשיעור השקעה של כ-70% אלטרנטיבי מסך תיק ההשקעות. היתרון הגדול בהשקעה אלטרנטיבית מלבד הפיזור והמגוון הוא המתאם הנמוך לשוק ההון, במשברים האחרונים נוכחנו לדעת שתיק ההשקעות שלנו משלם מחיר יקר בגלל טעויות של אחרים, בשיא משבר הקורונה משקיעים רבים "זרקו" סחורה במסחר ומחירי ני"ע מסוימים ירדו שלא בצדק וכנגד מצבה הפיננסי של החברה. בעת משבר בשווקים הפיננסים ובעולם ההשקעות העולם האלטרנטיבי הוכיח פעם אחר פעם שהוא עוגן של ספינה במים סוערים.

השקעות נדלן אלטרנטיביות

מגמה עולמית וסיכום כתבה

עולם ההשקעות האלטרנטיביות ממשיך להתקדם, סביבת הריביות הנמוכה, התנודתיות בשווקים הפיננסים והרצון של המשקיעים לפזר ימשיכו להיות רוח גבית חזקה מאד. המגמה האלטרנטיבית היא לא דעה אישית אלה מחקרית. כבר לפני 20 שנה לערך, פרופ' בכיר מאוניברסיטת Yale  בארה"ב קיבל החלטה של יציאה חלקית מהשווקים. הסיבה, אנחנו לא צריכים את הכספים שלנו נזילים, כאשר אנחנו מתכננים את העתיד שלנו בגיל צעיר לטווח של כ-30 ואפילו 40 שנה קדימה השאלה אם אני יכול לקנות בבוקר ולמכור בערב פחות רלוונטית עבורי, אנחנו צריך לחפש לייצר ערך לטווח הארוך. היום ניתן להיכנס להשקעות באלטרנטיביות בסכומים של 100 אלף דולר, חשוב לציין שהשקעות אלה לא נזילות כמו השקעות בבורסה וטווח הזמן משתנה מהשקעה להשקעה, זה יכול להיות מספר שנים בודדות ואף יותר בפרויקטים מורכבים.

אם אתם מנהלים השקעות, אם אתם רוצים לפזר את ההשקעות למספר נכסים נוספים אני מזמין אתכם להשאיר פרטים ויחד נדבר שפה אלטרנטיבית חדשה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעה ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר.

המהפכה הגדולה של תיקון 190

מחזיקים בתיק השקעות מנוהל? המהפכה הגדולה של תיקון 190 מהו תיקון 190, למי הוא עשוי להתאים ואיך תחסכו בעזרתו סכום נכבד מכספיכם? בחודש מאי 2012…

סקטור הפיננסים

סקטור הפיננסים – עדיין מעניין?

כתבה: דניאל לאור סקטור הפיננסים נחשב עדיין לסקטור ותיק ומיושן. עם זאת, בשנים האחרונות הוא הופך למעניין יותר בשל שיפורים טכנולוגיים שהופכים את המוסדות הפיננסים…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן