למה כלכלת דרום קוריאה כל כך מוצלחת?

דרום קוריאה

כאשר מסתכלים על דרום קוריאה אפשר לראות מן המשותף עם מדינת ישראל, מדינה צעירה שנוסדה ב-1948, אויב שנמצא ממש על קו הגבול, ומדינה ללא אוצרות טבע כלל. אך כלכלת דרום קוריאה היא כלכלה מפותחת מאד, היא בעלת התוצר הרביעי בגודלו באסיה, והכלכלה העשירית בגודלה בעולם. דרום קוריאה היא חברה ב-G20 והיא נכללת בקבוצת המדינות בעלות הפוטנציאל למלא תפקיד דומיננטי בכלכלה העולמית. מה הופך את דרום קוריאה לכל כך מוצלחת? מערכת חינוך מתקדמת, אוכלוסייה ממושמעת ובעלת מוטיבציה גדולה מאד, ומערכת כלכלית מהמתקדמות שיש, חשוב לציין, המדינה הפכה בזכות תעשייה מתקדמת וטכנולוגיה פורצת דרך לאחת היצואניות החזקות בעולם.

דרום קוריאה וצפון קוריאה

מצד אחד מדינה דמוקרטית, ומצד שני מדינה טוטליטרית המנוהלת על ידי שושלת קים, כאשר רוצים לדעת את ההבדל הגדול בין קומוניזם לקפיטליזם, מספיק להעיף מבט אל עבר צפון ודרום קוריאה. בשנים 1950 עד 1953 התחרשה מלחמת קוריאה, שבצד הצפוני נתמכה על ידי סין וברית המועצות, ובצד הדרומי נתמכה על ידי ארצות הברית, בריטניה, קנדה, צרפת, אוסטרליה, האומות המאוחדות ועוד. זאת הייתה מלחמה נוראית שגבתה את חייהם של כ-2,500,000 בני אדם, מרביתם אזרחים. בתום המלחמה קוריאה חולקה לצפון ודרום, כאשר הגבול היה קו הרוחב 38. מאז אותה מלחמה, דרום קוריאה התפתחה בצורה בלתי רגילה, היא מתחזקת את אחת הכלכלות המתקדמות בעולם, לעומת צפון קוריאה שנשארה הרבה מאחור. על פי הערכות, כ-70% מאוכלוסיית צפון קוריאה חיים מתחת לקו העוני. רק לסבר את האוזן, התוצר המקומי של דרום קוריאה גדול בפי 54 מהתוצר של צפון קוריאה.

דרום קוריאה 2

 הסוד הכלכלי ונוסחת הקפיטליזם

כלכלת דרום קוריאה נפתחה יותר ויותר למערב, היא עברה רפורמות כלכליות שסייעו למדינה לצמוח בצורה בלתי רגילה. ראשית, הפרטת מערכת הבנקאות, פיתוח התעשייה ופיתוח סקטור הטכנולוגיה שהפך לשם דבר במדינה. כיום, טכנולוגיה, אלקטרוניקה ורכבים הם מנוע הצמיחה הכלכלי.
תחום מוצרי החשמל הוא ענף חשוב מאד, במהלך שנות ה-80 של המאה הקודמת, חברות דרום קוראניות כמו סמסונג, LG ו-SK הובילו את צמיחתה של דרום קוריאה, כ-17.1% מהיצוא של המדינה היה מוליכים למחצה שיוצרו על ידי סמסונג אלקטרוניקה ועל ידי SK Hynix. בנוסף לכך, למדינה קיימת תעשיית רכב מפותחת מאד, והמדינה הפכה להיות אחת מיצרניות הרכב הגדולות בעולם עם חברת יונדאי וקיה. תחום נוסף שנחשב לעוגן חשוב בכלכלה הדרום קוריאנית הוא בנייה, 60% מהפרויקטים של חברות בנייה קוריאניות היו ומחוץ לגבולות המדינה. לקינוח, פלאי הטכנולוגיה עוזרים למדינה לפתח ציוד צבאי מתקדם ביותר, התעשייה הביטחונית של המדינה כוללת ייצור טילים מתקדמים, רובים, ספינות, רכבי צבאים מתקדמים, מטוסים, מסוקים תקיפה ועוד.

הבורסה הדרום קוראנית

מדד מחירי המניות של קוריאה נקרא KOSPI, הוא מדד מוביל הכולל את החברות הסחירות והגדולות ביותר במשק. במדד נסחרות חברת יונדאי, קיה, סמסונג, Naver, LG, SK Hynix ועוד. כיצד לשלב את הכלכלה הדרום קוראנית בתיק ההשקעות שלכם? מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע בתחום הפיננסים וההשקעות, כמו למשל, יועץ השקעות, מנהל השקעות ומתכנן פיננסי.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן