כלכלת גרמניה לאחר עידן מרקל, לאן?

כלכלה

הכלכלה הגרמנית פוסט קורונה: אתגרים עצומים

אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה נחשבת לאחת הנשים החזקות ביותר בעולם. בזמן כהונתה רבת השנים זכתה בשלל תארים כולל כמנהיגה הזרה האהובה ביותר בעולם. בישראל היא זוכה לאחוזי תמיכה גבוהים ועד לאחרונה גם בגרמניה, אולם כעת וממש לפני שהיא עוזבת את התפקיד בו החזיקה ב- 16 השנים האחרונות ביד רמה ניצבת מולדתה תחת אתגרים כלכליים עצומים. גרמניה כידוע היא הכלכלה הגדולה והחזקה ביותר באירופה, עם תוצר לנפש ממוצע של  51,860 דולר לנפש.  ביחס למדינות המערב, גרמניה ממוקמת במקום החמישי מבחינת התוצר הגולמי, אולם בעקבות נגיף הקורונה וההתנהלות שבעיניי רבים הייתה חסרת אחריות גרמניה ניצבת כעת בפני אתגרים גדולים מבחינה כלכלית, הן בשל שיעור האבטלה הגבוה (וזאת ביחס לעובדה כי שיעור האבטלה במדינה נחשב עד לפני שנת 2020 לנמוך במיוחד ועמד על 4.7% בלבד). ברבעון האחרון הכלכלה הגרמנית התכווצה ב-1.7% ולכן גרמניה בדומה למדינות אירופה סובלת מהאטה שעלולה להוביל למשבר כלכלי שלא נראה כמותו מזה שנים רבות. מעבר למשבר הכלכלי, לאחרונה הקנצלרית מתמודדת עם ביקורת מקיר לקיר לאור ההתנהלות בזמן המשבר מבחינה מנהיגותית. מערכת החיסונים במדינה אינה פועלת כשורה ולמעשה כבר עכשיו עולים קולות נגד הממשלה בעקבות אי תשלום לספקים בעבור מסכות בגובה של לא פחות מ 600 מיליון יורו. סגירת מקומות התעסוקה לצד כישלון התוכניות הממשלתיות בדמות סיוע כספי הובילו לתשלומי ענק של ממשלת גרמניה – ועל כן אנליסטים סבורים כי הכלכלה הגרמנית עתידה לשפר את מעמדה רק בעוד מספר שנים, במידה ולא ינקטו צעדים משמעותיים.

מהן הסיבות למשבר הכלכלי בשווקים בגרמניה?

המגזר שנפגע בצורה הקשה ביותר במשבר הקורונה הוא המגזר התעשייתי, עליו מבוססת כ-25% מהכלכלה הגרמנית. גרמניה כידוע מתבססת על כוח ייצור גבוה – בייחוד בענף הרכב. בעקבות הסגר הכלכלי והירידה במכירות הרכבים כמו גם העובדה כי רוב הצרכנים מבקשים לבצע רכישה של רכב אקולוגי פגמו קשות בתעשיית הרכב הגרמנית המבוססת בעיקר על רכבי יוקרה נמצאת במגמה קריסה, וזאת בנוסף לתחרות ההולכת וגוברת מצד סין שהפכה לאחת מיצרניות הרכב המובילות בעולם. למרות שישנם קולות רבים שטוענים כי מרקל הצליחה לחזק את מעמדה של הכלכלה הגרמנית, ניתן בהחלט לומר כי בדרך נעשו טעויות – כפי שנציג כעת.

הטעויות של מרקל

ע"פ אנליסטים המתמחים בכלכלה הגרמנית, הטעות הראשונה של מרקל בזמן כהונתה הייתה חוסר היכולת לקדם את גרמניה מבחינת ענף ההייטק. מדינות קטנות בהרבה כמו ישראל נמצאות במגמת צמיחה ורואות בענף ההייטק כמנוע צמיחה אדיר, לעומת גרמניה שנמצאת הרחק מאחור ועדיין מתבססת על תהליכי ייצוא. על כן, ישנו סימן שאלה לגבי היכולת של הכלכלה הגרמנית להתאושש, וזאת בשל העזיבה הדרמטית של אשת הברזל שהצליחה לשלוט במשך 16 שנים – וכעת נמצאת במאבק להחזיר עטרה ליושנה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן