כלכלת אינדונזיה: הכלכלה השביעית בגודלה בעולם יוצאת למסלול צמיחה מחודש?

כלכלה

הכלכלה הגדולה ביותר בדרום מזרח אסיה הצליחה להפתיע את האנליסטים עם צמיחה בשיעור של 6%, לאינדונזיה מערכת כלכלית מגוונת הכוללת את חופש הפרט אך בשילוב תכנון כלכלי ריכוזי של הממשלה המקומית. כמו כן, אינדונזיה חברה בברית הכלכלית באזור אסיה – פאסיפיק APEC ובאיגוד האומות בדרום מזרח אסיה ASEAN, כלכלת אינדונזיה לאן?

אינדונזיה: מעצמה כלכלית הנמצאת במגמת תעופה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה בשבוע שעבר נתונים שהצליחו להדהים גם את האנליסטים האופטימיים ביותר. הכלכלה הגדולה ביותר בדרום מזרח אסיה ואחת הכלכלות החשובות ביותר בשווקים המתעוררים מצליחה לצמוח בכל שנה מאז תחילת המילניום ב-4.7% בממוצע. כיום, צומחת כלכלת המדינה ב-6% על פי תחזיות האנליסטים, ובקצב המהיר ביותר מאז המשבר הכלכלי בשנת 2008. למעשה, הפרסום הצליח להכות גלים לא מעט בשל תחזיות של מעל ל 23 אנליסטים בכירים כי התוצר יעלה ב -4%  בלבד. את הצמיחה שלה ניתן לזקוף לא מעט לזכות רפורמות חשובות עליהן חתמה לטובת יצירת הקלות ליזמים – כחלק מתחרות עליה הכריז הנשיא מתוך מטרה להתחרות בשכנותיה וייאטנם ותאילנד לטובת משיכת משקיעים.

מהם מנועי הצמיחה של אינדונזיה?

הצמיחה המחודשת של אינדונזיה מתרחשת על רקע מספר גורמים. ראשית, הצריכה והפעילות של התעשייה היו חזקים מאוד, בייחוד ברבעון השני של השנה. המכירות הקמעונאיות זינקו ובהתאם לכך גרמו להתאוששות מואצת של התעשייה, כאשר הצריכה הפרטית עלתה ב 5.93%, לא מעט בשל התנהלות ממשלתית מבוקרת שהתרחשה בזמן תקופת הקורונה. בנוסף, גם בתחום של הייבוא והייצור רשמו עליות מרשימות, צמיחה של כ- 31.78% בייצוא ואילו צמיחה של כ -31.22% בייבוא. חשוב להבין כי הכלכלה האינדונזית מאופיינת בבעלות ממשלתית על חברות מרכזיות רבות, אולם מעבר לכך היא גם אחראית על הפקת נפט במזרח. נוסף לכך, בשנים האחרונות התגלו במדינה מרבצים של גז טבעי אותם מתכננת הממשלה לנצל לטובת חיזוק הכלכלה שעקפה מעצמות כמו מקסיקו וספרד, וכרגע מדורגת במקום השביעי בדירוג הכלכלות הגדולות בעולם. מדובר בכלכלה בעלת פוטנציאל אדיר בעבור משקיעים וזאת בשל כלכלה צומחת שמתמקדת בהגדלת ייצוא – בעיקר בשל ביקוש גובר של סחורות למדינות כמו סינגפור, ארה"ב וסין.
חלק משמעותי מהצמיחה במדינה רשום לזכות הממשלה אשר הגדילה את ההוצאה והגרעון בכמעט 10% כדי לתמוך במשק, בתעשייה ובחקלאות. כמו גם עידוד לקדם השקעות זרות בשטחי המדינה במגוון פרויקטים אשר עשויים לתמוך בשוק התעסוקה ולקדם את הידע במדינה באמצעות חברות טכנולוגיות מתקדמות.

גם באינדונזיה לא הכל וורוד 

עם זאת, אין לשכוח כי אינדונזיה עדיין מתמודדת עם נגיף הקורונה אשר גבה את חייהם של מעל ל 100,000 בני אדם. בנוסף, ע"פ הנתונים אותה פרסמה הממשלה נדבקו במדינה כ 3.5 מיליון בני אדם מתוך כ 270.6 מיליון תושבים. על כן, הממשלה מבצעת צעדים נרחבים לטובת טיפול טוב יותר במגפה, ולטובת המשך הצמיחה. חשוב להבין כי בעקבות משבר הקורונה חוותה הכלכלה הגדולה ביותר בדרום מזרח אסיה מכה קשה מבחינת הצמיחה כאשר בפרוץ מגפת הקורונה כלכלת המדינה התכווצה בכ-5.3%.
לסיכום אפשר לומר כי כלכלת המדינה תהיה תלויה בטווח הקצר ביכולת של הממשלה להתמודד עם משבר הקורונה שפרץ מחדש ועשוי לגרום להאטה כלכלית, כמו כן, ראשי המדינה מבינים כי הם חייבים לפתח תעשייה מתקדמת וטכנולוגיה שיהוו מנוע צמיחה חשוב אשר יפחית את התלות בסחורות ודלקים במיוחד.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן