חמישה סוגי סחורות לגיוון תיק ההשקעות

זהב

שוק הסחורות לא מפסיק לנסוק כלפי מעלה, כמעט באופן גורף כל סוגי הסחורות מאמירים במחיריהם בששת החודשים האחרונים. הנפט כבר מאמיר, רק שנה לאחר שמחירו נקבע על המחיר הנמוך ביותר של העשור האחרון. מחירי סחורות נוספים כמו מתכות, גרעינים, ומוצרי אנרגיה אחרים, עולים.

מי שמחפשים אפיקים נוספים להשקעות אלטרנטיביות לגיוון תיק ההשקעות בתקופה תנודתית במיוחד, מגיעים במוקדם או במאוחר לשקול השקעה בסחורות. כתבנו לא אחת שאנחנו מאמינים בגיוון וגידור תיק ההשקעות באמצעות השקעות אלטרנטיביות, וזה הזמן לבחון את שוק הסחורות, על חמשת הסקטורים הבולטים שבו והאפשרויות להשקעה בהם.

למה מחירי שוק הסחורות עולים ועד מתי זה יימשך?

כלכלנים ואנליסטים מתבוננים על מחירי הסחורות המאמירים לאורך המחצית הראשונה של שנת 2021, ועל פי זאת קובעים כי האינפלציה בדרך אלינו. מחירי הסחורות קובעים במידה רבה את מחירי מוצרי הקצה, למשל: כשהחיטה מתייקרת, גם מוצרי הלחם והמאפים לצרכן יתייקרו. כשמוצרי האנרגיה מתייקרים, הדלק מתייקר וכל המוצרים המשונעים ממקום למקום מתייקרים ביחד איתו.

הייסוף למחירי הסחורות נובע, בין השאר, מהשינויים העולמיים בתקופת הקורונה. לצד הקושי בשינוע המעיט בייבוא, המלחמות וחוסר השקט עם ספקיות הנפט המרכזיות, ראינו גם פלח שוק נרחב של עובדים לא מקצועיים שהעדיפו להישאר בבית ולאסוף תשלומי סיוע ודמי אבטלה על פני לשמור על מקום העבודה שלהם. הנושא יצר מחסור בכוח אדם לא מיומן שהשווקים שסבלו ממנו במיוחד הם שווקי הסחורות הנדרשים לכוח אדם כזה. מכיוון שניראה שהעולם מתגלגל אל תוך תהליך של אינפלציה, גם אם שיעורי ההתייקרות ייבלמו – ניראה כי העלייה במחירים תימשך בעתיד הקרוב.

הסקטורים המובילים של סחורות שניתן להשקיע בהם

כמו בתחומים אחרים בשוק ההון, גם בשוק הסחורות מקובל לחלק את המוצרים לסקטורים, ובשוק הסחורות מקובלת חלוקה לחמישה סקטורים שונים:

#1 – סקטור האנרגיה: בסקטור זה אנחנו מוצאים סחורות כמו גז, נפט, ופחם. זהו הסקטור המפותח והגדול ביותר בין הסקטורים השונים של שוק הסחורות להשקעה.

#2 – הסחורות הרכות: מדובר בעיקר במוצרי מאכל כמו שמני מאכל, קקאו וקפה, סוכר וכדומה

#3 – סקטור המתכות: גם כאן מדובר בסקטור בעל שיעורי השקעות מובילים, והוא מכיל מוצרים כמו זהב, עופרת, נחושת, כסף, פלטינה ועוד. סקטור זה ניתן לחלק לשניים: סקטור המתכות היקרות וסקטור המתכות התעשייתיות.

#4 – סקטור הגרעינים והתבואה: כאן נמצא את פולי הסויה שמחירם האמיר במיוחד השנה, את החיטה, האורז, ועוד.

#5 – סקטור הבשר, בעיקר בשר חזיר, אם כי גם בשר עוף ובשר בקר הם מוצרים להשקעה שאפשר להזכיר.

ההשקעה בסחורות מתבצעת בדרך כלל על פי סקטורים או במוצרים בודדים, כמו למשל: תעודת סל סחורות חקלאיות מבית קסם, תעודת הסל פסגות סחורות, או ספציפיות יותר: פסגות תל אביב נפט וגז, תכלית סל Gold Price, ועוד.

איך משקיעים בסחורות?

השקעה בסחורות ניתן לבצע באופן ישיר, כמו למשל על ידי רכישה פיזית של זהב. ניתן גם להשקיע בסחורות בדרך של השקעה אלטרנטיבית, למשל באמצעות השקעה ישירה בארגונים או בחברות סטארט אפ שעוסקים בתחום. פלטפורמות ייחודיות מאפשרות השקעה בחוזים עתידיים על סחורות (מי שקונה "חוזה עתידי" על סחורה רכש אותה על מנת למכור אותה, מבלי שהסחורה תחליף ידיים הלכה למעשה) למשקיעים פרטיים, בהשקעה ללא חשיפה ישירה, נזכיר את האפשרות להשקיע בתעודות סל שעוקבות אחר מחיר סחורה מסוימת או סקטור מסוים של סחורות. בתחום ההשקעה בסחורות, מקובלת ההשקעה גם בפוזיציית "שורט" (בה המכירה מתבצעת לפני הקנייה, במקרים של הערכה שמחיר הסחורה יירד ולא יעלה) כמו גם על השקעה ממונפת, למומחים בלבד, בפלטפורמות השקעה מסוימות.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן