ניהול השקעות: מדד STOXX600 והאם אירופה מתאוששת?

יורו

בישראל, מספר החולים בקורונה הולך ופוחת והמשק נפתח וחוזר למתכונת הפעילות של לפני ימי הקורונה – אבל מאירופה, ממשיכים להגיע דיווחים על מספרים גבוהים של נדבקים, חולים ומתים בנגיף שמשתולל בעולם מזה שנה. במדינות הבלקן ובמדינות מזרח אירופה, העומס על מחלקות הקורונה הוא בלתי אפשרי והווריאנט הבריטי משתולל. מפתיע לספר, אם כן, שהכלכלה האירופאית נמצאת בסימן התאוששות.

מדד סטוקס אירופה 600

חברת ההשקעות STOXX LTD הקימה בשנת 1998 מדד המכיל 600 מניות ממדינות בולטות באירופה, שהפך עם השנים למדד המסמן את המצב הכלכלי של שוק ההון באירופה. מדד סטוקס אירופה 600 אכן מכיל 600 מניות של 600 החברות הגדולות במשק האירופאי (מייד ניתן דוגמאות למוצרים המוכלים במדד), עם מניות מהמדינות הבאות:

אנגליה (בערך 21% מהרכב המדד)

גרמניה, צרפת, שווייץ (ביחד בערך 16% מהרכב המדד)

אוסטריה, איטליה, אירלנד, בלגיה, דנמרק, הולנד, לוקסמבורג, נורווגיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, שוודיה (ביחד בערך 63% הנותרים של הרכב המדד).

המדד הוא מדד כללי המכיל את הרכב המניות החזקות ביותר בשווקים המוכלים בו, אולם אפשר למצוא גם סקטורים במדד, בדומה למדדים גדולים אחרים כמו – S&P 500. כיום מקובל להתייחס ל – 19 סקטורים שונים במדד זה ביניהם סקטור רפואה, תעשייתי, בנקים, צריכה, טכנולוגיות, ביטוח, תקשורת, נדל"ן, ועוד.

המניות הבולטות במדד סטוקס אירופה 600 הן למשל:

SAP, אדידס, אורנג', איירבוס, אליאנס, אריקסון, באייר, דיימלר, הייניקן, וולוו, טסקו, יוניליוור, לוריאל, מישלן, נסטלה, סימנס, פיליפס, פרארי, ועוד ועוד.

מה עשה מדד סטוקס אירופה 600 מאז פרוץ מגיפת הקורונה?

מדד סטוקס אירופה הוא מדד ותיק שכמו מדדים רבים אחרים, נוטה להציג עליות איטיות, יציבות ובטוחות ומהווה בסיס איתן למוצרים מחקי מדד למשקיעים סולידיים לטווח ארוך. בפעם האחרונה שהמדד התמוטט, זה קרה בסביבות שנת 2008 כאשר ברקע משבר הסאב פריים שהתחיל בארה"ב וסחף במהרה את מדינות אירופה. אז, איבד המדד בתוך שמונה חודשים של ירידה מתמדת כ – 59% מערכו. מאז אפריל 2009, חזר להציג עליות קבועות והתנהל על מי מנוחות – עד פרוץ הקורונה.

בינואר החלו להגיע שמועות תמוהות בנוגע למחלה מסתורית שמחסלת סינים ברחוב במחוז וואהן. ובמהלך פברואר הנגיף החל להתפשט ברחבי העולם. ב – 21 לפברואר החל מדד הסטוקס אירופה לאבד גובה, ועד ה – 20 למרץ איבד כמעט 32% מערכו.

מאז ה – 20 למרץ, המדד הוא אמנם תנודתי אולם מתנהל בסימן עליה. מאז ה – 26 לפברואר, אנחנו רואים ירידה בתנודתיות של המדד, עם עליות רצופות. סה"כ, מאז ה – 20 למרץ 2020, עלה המדד ב – 50%, ובתחילת חודש אפריל השנה חזר לרמת המחירים של לפני ימי הקורונה, מה שאומר שמי שהשקיע במוצרים מחקי מדד לפני הקורונה, נמצא ממש מתחילת החודש ברווח ביחס למחירי המוצר לפני ימי הקורונה.

האם זה הזמן לחפש מניות שאיבדו הרבה מערכן?

יש רגע כזה, בסופו של כל משבר, בו השוק מתחיל להתאושש ומראה סימנים של זינוק מעלה. כל המשקיעים בעולם מחכים לרגע הזה, שאולי יגיע ואולי לא, בשווקי ההון במדינות השונות אחרי ימי הקורונה. באירופה, ניראה כי בחודשים האחרונים אנחנו רואים עלייה יציבה, גם של המדד האירופאי הכולל וגם של מדדים מקומיים מייצגים, כמו למשל מדד הדקס הגרמני שעלה החודש בכ – 3.8%. מעניין לציין, אגב, שהעלייה במדדי אירופה היא גבוהה יותר (במעט אמנם) מהעליה במדדים האמריקאים: מדד הדאו ג'ונס למשל עלה החודש רק בכ – 2.9%.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן