איילון מאסק – יזם מעולם אחר

איילון מאסק

כשהוא נושק לגיל 50 ועם הון עצמי של 185 מיליארד דולר איילון מאסק לא נותן לאף אחד לעצור אותו בדרך להגשמת חלומות – כולל להגיע לירח ולהפוך את העולם לדיגיטלי. כיצד הפך הנער מדרום אפריקה לאיש העסקים המסקרן בעולם? ובכן, מוטיבציה, נחישות והרבה מאוד דמיון.

איילון מאסק: חייזר, ומולטי מיליונר

אומנם איילון מאסק נולד בכדור הארץ או יותר נכון בדרום אפריקה, אולם ראשו ונפשו מרחפים הרחק הרחק מכאן, עד למאדים. באחד הראיונות שלו אמר מאסק כי "מה שאני מנסה לעשות זה לגרום להגעה למאדים להיראות פשוטה ואפשרית" והוא ממש לא צחק. מאסק בדרכו הייחודית הצליח לעשות את הבלתי ייאמן ולסלול את דרכו לצמרת עשירי עולם דרך מיזמים חדשניים ששינו את העולם, והפכו את מאסק לאחת הדמויות המסקרנות אך גם שנויות במחלוקת, בלשון המעטה. לאחרונה הגיע מאסק לראש רשימת עשירי תבל, ולא בטוח שהוא שאף להיות בה בכלל. למעשה, לא מדובר באיש עסקים קלאסי אלא מדובר באדם שהגבול בינו לבין חזונו פשוט לא קיים, ובעבור רבים נדמה כי הדרך שלו לפסגה הייתה שונה ויצירתית במיוחד ביחס לעשירי תבל כמו ג'ף בזוס וביל גייטס. מאסק בעצמו צוטט כאומר כי אין לו תוכנית אסטרטגית ברורה, והוא פועל בדרך כלל ע"פ האינטואיציה שלו. ואם נסתכל על שרשרת ההצלחות שלו עד שהגיע למקום הראשון – האינטואיציות שלו בהחלט עובדות. עם זאת, מדובר באיש עסקים שנוי במחלוקת שברבות השנים נאלץ למתן את התנהגותו בעקבות ציוצים בטוויטר שהובילו לירידה בערך המניות של החברות שלו לצד התנהלות אישית שלא פעם נראתה תמוהה ולא מחוברת למציאות. מאסק הוא אדם צבעוני, מבריק ובעל מוטיבציה – והוא לא נותן לשום דבר לעצור אותו בדרך.

הון של 185 מיליארד דולר

הוא גדל בדרום אפריקה ונחשב כנער מופנם וביישן שלא הצליח להשתלב בבית הספר. כשהיה צעיר הוריו התגרשו ומאסק החליט לגור עם אבא שלו, שהיה בעצמו יזם, אותו הוא כינה בהמשך "איש נוראי". בילדותו התעניין מאסק מאוד בתחום התכנות ולימד את עצמו בגיל 12 בלבד כיצד לתכנת. בגיל 14 פיתח את המשחק הראשון שלו – חללית מרחפת. צחוק הגורל, אותה חללית תהפוך אותו בהמשך לאחד מאנשי העסקים המהפכניים של המאה ה 21. אבל רגע לפני, מאסק החליט לעזוב את דרום אפריקה בעודו בן 17 בלבד, ולעזוב לקנדה לטובת הגשמת החלום. הוא השלים שני תארים בכלכלה ובפיזיקה. בשנת 94 עבר לארה"ב והתמחה בעמק הסיליקון אצל שתי חברות סטרטאפ ובמקביל נרשם ללימודי דוקטורט באוניברסיטת סטנדפורד. אולם, הוא נשר מהלימודים בתוך מספר ימים לטובת הקמת המיזם הראשון שלו עם אחיו – Zip2, אותו מכרו בהמשך תמורת 307 מיליון דולר. מאסק החזיק ב 7% מהמניות ולכן קיבל לכיסו 22 מיליון דולר, אותם מינף לטובת הפרויקט הגדול הבא – paypal. ניתן בהחלט לומר כי מאסק נחשב לחלוץ בתחום הדיגיטלי מאחר והבין בשלב מוקדם כי הציבור מעוניין להפחית את התלות במערכת הבנקאות המסורתית, ועל כן הקים את פלטפורמה בשם x com אשר בהמשך התמזגה עם paypal. מאסק כיהן כמנכ"ל החברה עד שהודח בשנת 2010, אולם מאסק נותר עם נתח המניות הגדול ביותר והצליח להגדיל את הונו לאחר המכירה של החברה לאייבי, תמורת חצי מיליארד דולר. גם זה לא עצר את מאסק והוא הקים ברבות  השנים מיזמים שונים כולל טסלה שנחשבת ליצרנית הרכב החשמלית הגדולה והמצליחה בעולם, אולם הבייבי שלו היה מאז ומתמיד חלום הילדות שלו – ליישב את מאדים.

שום דבר לא יעצור אותו בדרך להגשמת החלום

Spacex נחשב לפרויקט הגדול והשאפתני ביותר של איילון מאסק שבתחילה נדמה כגחמה אולם היום מדובר בהשקעה אלטרנטיבית שנחשבת לחוד החנית  ופורצת דרך בתחומי הטכנולוגיה, החלל והמדע. מאז נוסדה החברה בשנת 2002 היא פיתחה משגרים, חללית ועוד. מאסק מתכנן להוציא בעוד כשנתיים לכל היותר את הטיסה הפרטית הראשונה למאדים, ובמקביל החברה שלו עוסקת בפיתוח של הטיל החזק ביותר בעולם – סטארשיפ. מעבר לכך, לאחרונה הכריז כי חברת טסלה תשקיע 1.5 מיליארד דולר בביטוקיין – ובהתאם לכך השער היציג של המטבע הווירטואלי הגיע לשיא של כל הזמנים. כפי שציינו, מאסק מהווה איש עסקים צבעוני ומרתק שלא נותן לאף אחד לעצור אותו, ובהתאם לכך מעורר השראה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן