זה לא כזה "תיק" – 11 עובדות מרתקות על תיק השקעות מנוהל

תיק השקעות

תיק מנוהל – מהו?

תיק מנוהל הוא למעשה חשבון השקעות המאפשר לכם להשקיע בנכסים סחירים כגון מניות, אג"ח (איגרות חוב), חוזים, כתבי אופציה, מט"ח (מטבעות חוץ), תעודות סל ועוד.

והנה 11 עובדות שכדאי שתדעו על תיקי השקעות מנוהלים:

 • בישראל ישנם למעלה מ – 100,000 בעלי הון אשר מחזיקים בתיק מנוהל.
 • ניתן לפתוח תיק מנוהל באחת משתי הדרכים: או דרך הבנק או דרך בית השקעות מוביל (כגון אלטשולר שחם, אנליסט, מיטב דש, מגדל, אקסלנס, הלמן-אלדובי, אינפיניטי ועוד).
 • מי שאחראי על ניהול של תיקי השקעות הם מנהלי השקעות מנוסים אשר פועלים תחת רישיון של הרשות לניירות ערך. כמו כן, הם נעזרים ב"צבא" שלם של אנליסטים וחטיבות מחקר– על מנת לדעת לקבל החלטות מכריעות הנוגעות לניהול ההון שלכם.
 • בהמשך לעובדה הקודמת, במידה שאתם חפצים בכך (ובטוחים שאתם מסוגלים לעשות זאת), יש באפשרותכם לנהל עצמאית את תיק ההשקעות שלכם.
 • כדי לפתוח תיק מנוהל אתם צריכים הון פנוי של מינימום 300,000 שקלים (ולעיתים גם למעלה מכך).
 • להפתעת רבים, תיק מנוהל עשוי להיות השקעה כדאית יותר מהשקעות בנדל"ן. הסיבה העיקרית היא שהאחרונות מאופיינות בחוסר גמישות בטווח הקצר או הארוך. עם זאת, יש לסייג, כי השקעות נדל"ן (עם דגש על קרנות אלטרנטיביות) אינן נמצאות במתאם לשוק ההון וזה הופך אותן להשקעות סולידיות ממנו (רמת התנודתיות בהן היא נמוכה עד אפסית).
 • לעומת אפיקי השקעה כמו תוכניות חיסכון ופיקדונות בנקאיים, תיקים מנוהלים יכולים (פוטנציאלית) לייצר תשואה גבוהה יותר.
 • פיזור ההון על פני מספר אפיקי השקעה היא הדרך הנכונה להפחית מרמת הסיכון.
 • בכל תיק מנוהל, ללא יוצא מן הכלל, קיים תשלום מיוחד אשר נקרא דמי ניהול. הלכה למעשה, זוהי עמלת אחזקה הנגבית בבנקים ובבתי השקעות בעבור מתן השירות של ניהול התיק. על פי רוב, דמי הניהול נעים בין 0.6%-0.8% אך כל עשירית אחוז בודדת עלולה "לנגוס" בתשואה בהיקף של אלפי שקלים. על כן, יש להוסיף, כי אפשר לבוא חשבון בנוגע לדמי הניהול ולערוך משא ומתן מול הגוף שמנהל לכם את התיק.
 • גם אם אין לכם תיק מנוהל, אתם מושקעים בנכסים סחירים דרך קרן השתלמות, קרן פנסיה, קופת הגמל או ביטוח מנהלים (במאמר מוסגר נוסיף, כי מומלץ לבצע "בדק בית" בחסכונות הכלליים והפנסיוניים כדי לוודא שאתם נהנים מתנאים אופטימאליים ונמצאים בתוכניות שאכן מתאימות לכם).
 • לפני שאתם פותחים תיק מנוהל בפועל, חשוב שתעשו צ'ק אפ על 5 נקודות מרכזיות:
 1. מהם רמות הידע והניסיון של המוסד הפיננסי שעתיד לנהל את התיק?
 2. כמה דמי ניהול הוא דורש מכם?
 3. מהם מסלולי ההשקעה שמציעים לכם והאם הם מתאימים אל צרכיכם הכלכליים?
 4. עד כמה קיימת שקיפות בנוגע לקבלת מידע?
 5. מהם היקפי התשואות (וההפסדים) של המוסד הפיננסי ב-3 וב-5 שנים האחרונות?

ולסיום, נוסיף, כי אם אינכם בטוחים כיצד לבצע השוואה יסודית בין תיקים מנוהלים, אל תסתכנו בלעשות טעויות; פנו אל מתכנן פיננסי מקצועי – במיידי!

מתעניינים בפתיחת תיק מנוהל? רוצים ליהנות משירות השוואה מקצועי בין הצעות השקעה מגוונות? אז כל מה שעליכם לעשות הוא להשאיר פרטים למטה ואנו נדאג לקשר אתכם (ללא עלות) אל מתכנן פיננסי מנוסה!

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו  מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן