למה תעשיית החלל כל כך מעניינת ואיך זה קשור לחברות הטכנולוגיה?

תעשיית החלל

ב – 20 לפברואר השנה (2021) נחתה הגשושית פרסווירנס (perseverance – בעברית התמדה) במאדים. הגשושית הגיעה לשם עקב מאמצי חקר החלל של נאס"א – אבל דווקא במשחק לכיבוש החלל, שניראה כאילו הוא מתנהל במהירות על ככל שהזמן עובר, אפשר למצוא כמה שחקנים שהם לחלוטין מהשוק הציבורי. חשוב לציין, כי תעשיית החלל משפיעה לא רק על מאמצי האדם לכבוש גם כוכבים חדשים, מחוץ לכדור הארץ. תעשיית החלל מביאה שינויים אדירים גם להתנהלות שלנו כאן, וכמובן שבהקשר זה נזכיר את הניווט הלווייני, הוא ה – GPS שרובנו משתמשים בו על בסיס קבוע, באפליקציות הניווט. מזעור רכיבים טכנולוגיים, התייעלות, וכמובן חברות ציבוריות כמו ספייס איקס של אילון מאסק או בלו אוריג'ין של בזוס – הופכים את המירוץ לחלל לאינטרס של כולנו, עם אתגרים ומשימות לפיצוח, וגם עם עליית שערי המניות של חברות בתעשיית החלל בעשרות אחוזים. האם זה הזמן להשקיע במירוץ למאדים?

סבבי הגיוסים של אילון מאסק

בפברואר השנה, לצד נחיתת הגשושית של נאס"א על המאדים, עלה ערך החברה ספייס איקס של מאסק במעל 60% לשווי אגדי של 74 מיליארדי דולרים. החברה נמצאת בפתחו של סבב גיוסים נוסף, ואנחנו מזכירים כי מאסק פרסם לא אחת כי בכוונתו להתחיל בטיסות מסחריות לירח – במהלך שנת 2021 (כלומר, ממש בקרוב). רק בנובמבר 2020, הפכה ספייס איקס לחברה הציבורית הראשונה המורשה לשגר אנשים לחלל, לאחר סיבוב מוצלח של החללית פלקון 9, עם צוות של אסטרונאוטים, אל החלל ובחזרה.

אז אמנם, ספייס איקס היא חברה פרטית שאינה מונפקת, אולם סבבי הגיוסים של מאסק בהחלט מאפשרים לקרנות משקיעים לקחת חלק בהצלחה, שאפילו בנאס"א חוגגים אותה.

תיירות החלל של וירג'ין גלקטיק

עוד חברה ציבורית שעוסקת בפיתוח מה שנקרא "תיירות חלל" היא חברת וירג'ין גלקטיק של המיליארדר ריצ'רד ברנסון. המחיר המוערך לכרטיס בטיסת החלל התיירותית עומד כעת על 250,000 דולרים – לא פשוט, אבל בהחלט אפשרי, לעשירים בלבד נכון להיום. כאלף תיירים פוטנציאליים כבר הביעו עניין ברכישת כרטיס טיסה לגובה של כמעט 100 קילומטרים מעל כדור הארץ, 600 מתוכם ממש ביצעו את ההרשמה הנדרשת לרכישת הכרטיסים. ממש בתחילת 2021, החברה עומדת בפני השלמת מספר מבחני טיסות מאוישות לחלל, בטרם תוכל למכור כרטיסי טיסה אל החלל. מה קורה עם מניית החברה בעקבות התקדמותה בפיתוח החללית שתיקח תיירים לביקור קצת בחלל? שווי המנייה שעמד בספטמבר 2020 על 17.5 דולרים בערך, הגיע לשווי של 59.5 דולרים בפברואר 2021.

תעודות סל על חברות החלל

לא רק חברות ענק של מיליארדרים ומפורסמים עוסקות בהילוך מהיר בפיתוח רכיבי חלל. גם חברות פרטיות וחברות סטארט אפ עוסקות בחקר ופיתוח של החלל, בפיתוח תקשורת לוויינים, בפיתוח רכיבים וטכנולוגיות מהירים, זולים, אמינים ויעילים יותר להפעלת לוויינים, חלליות, ולשיגורים – גם כאלה ציבוריים לתעשיית תיירות החלל. נכון להיום, מדובר בשוק ששווה טריליוני דולרים, עם חברות ענק, תעשיות ביטחוניות וחברות הממומנות על ידי קרנות מחקר ממשלתיים שנמצאים במשחק – כמו גם שפע ל חברות קטנות וחברות סטארט אפ, שרוצות להיות שם בהתרחשויות הגדולות הצפויות לאנושות, כפי הנראה, ממש בשנים הקרובות.

לאור ההצלחה, העניין, והגיוסים הגדולים לחברות החלל, הגישה לאחרונה ענקית ההשקעות בארה"ב ARK בקשה לרשות לניירות ערך לייסוד תעודת סל המתמחה בחדשנות חלל ובחקר החלל. ARK היא מחברות ההשקעה הגדולות במדינה והיא מנהלת מספר רב של קרנות סל פופולאריות. בקרן הסל שתעסוק בחקר החלל, לפחות 80% מתמהיל ההשקעה יממן פיתוח טכנולוגיות שישרתו את בני האדם במהלך שהותם מחוץ לגבולות כדור הארץ.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן