תכנון פיננסי הוליסטי: מה זה ולמה זה כל כך חשוב?

תכנון פיננסי, בין אם הוא מבוצע באופן עצמאי או בסיוע של יועץ פיננסי, יכול לעזור לבנות תכנית לפירעון חובות, לחיסכון, לביצוע השקעות ובניית הון. חשוב לדעת שישנן גישות שונות לתכנון פיננסי, תכנון פיננסי הוליסטי מבוסס על פיתוח אסטרטגיה מקיפה הלוקחת בחשבון את הערכים, המטרות וניסיון העבר שלכם ככל שהדבר נוגע לכסף, כל זאת בניגוד לתכנון פיננסי קונבנציונאלי המתמקד בשלב בודד, בצורך או מטרה מסוימת. אם להגדיר זאת בקיצור, תכנון פיננסי הוליסטי לוקח בחשבון את כל ההיבטים של החיים שלכם ומביא אותם לידי ביטוי בתכנית פיננסית סדורה לטווח קצר וארוך.

החיים כמסע

באופן כללי תכנון פיננסי מסייע לנו להשיג יעדים באמצעות נקיטת גישה רחבה לניהול עניינים כגון תקציב וחלוקה של הכנסות מול הוצאות, חיסכון והשקעה.

בתכנון פיננסי הוליסטי, ממש כמו בבריאות הוליסטית, המהלכים מבוצעים מתוך מבט רחב הלוקח בחשבון תמונה כוללת של החיים כמסע. הגישה לתכנון פיננסי הוליסטי היא של עבודה מלמעלה למטה, הכול מתחיל מזיהוי המטרות והגדרת הנקודה בה אנו נמצאים כרגע ביחס אליהן. לאחר שברורים היעדים והמיקום שלנו כיום ניתן לתכנן צעדים אופרטיביים שמטרתם קירוב מתמיד שלנו אל אותן מטרות שסומנו. אם נשווה זאת לגישה קונבנציונאלית לתכנון פיננסי הדגש יהיה פחות על כמה אנו יכולים להרשות לעצמנו להשקיע ואיזו תשואה אנו צפויים לקבל מהשקעה מסוימת, תשומת לב תוענק לפרטים שהם מעבר למספרים יבשים, כל זאת כדי לסייע לגבש אסטרטגיית ניהול כספים מלאה אשר בכוחה להוביל אותנו למקום אליו אנו שואפים להגיע.

תכנית כללית המכסה את מגוון האספקטים של החיים

תכנון פיננסי הוליסטי נועד לאפשר לנו ליצור תכנית מקיפה המתייחסת לשלל אספקטים בחיינו האישיים, כל זאת באופן המבטיח שכולם יוכלו להתקיים היטב יחדיו. תכנית פיננסית הוליסטית עשויה לכלול: אסטרטגיית השקעה לרבות תכנון מס, תכנון לפרישה כולל חיסכון פנסיוני, תכנון הטבות מביטוח לאומי במידה ומגיעות כאלה, צורכי חיסכון להבטחת הכנסה בתקופות מעבר, לימודים והכשרה מקצועית, תכנון סיעודי כולל ביטוח סיעודי במידת הצורך, תכנון סוף החיים כולל צוואה, הנחיות רפואיות ומתן ייפוי כוח, תכנון ביטוחי עם מוצרים כמו ביטוח בריאות משלים, ביטוח חיים, ביטוח מנהלים ועוד, תקצוב חיסכון למטרות וצרכים קצרי וארוכי טווח, תכנון עסקים, תכנון ירושות צפויות, תכנון לשינויים משמעותיים בחיים ביניהם חיוביים, כגון נישואין ולידת ילד, כמו גם שליליים, כגון גירושין או אבדן עבודה, ועוד.

תכנית פיננסית הוליסטית עשויה לכלול פירוט נרחב של כל אחד מן הנושאים שפורטו, הדגש הוא על ראיה כוללת של החיים והתאמת ההתנהלות הפיננסית למטרות שאנו מסמנים ככאלה שהן החשובות לנו ביותר. עיצוב התכנית יבוצע תוך שימת דגש על מה שאנו רוצים להשיג מבחינה כלכלית, אלו דברים נתפסים בעיננו כחשובים ולמה אנו מעוניינים לתת עדיפות. מתכננים פיננסיים הוליסטיים משתדלים לא להשאיר שום אבן על פיה, זאת בניגוד ליועצים פיננסיים קונבנציונאליים העשויים להתמקד במהלכי רכישה ומכירה של מוצרים פיננסיים מסוימים.

יתרונות תכנון פיננסי הוליסטי

היתרון העיקרי של הגישה ההוליסטית לתכנון פיננסי הוא שבכוחה להציב אותנו בעמדה טובה יותר להשגת המטרות שהכי חשובות לנו. בעת גיבוש התכנית תוענק תשומת לב לכל זווית בהתנהלות הפיננסית שלנו, כל זאת כדי לקבוע מה עובד היטב ומה לא ואז לבצע התאמות על פי הצורך. כך למשל אם מזהים שלא נעשית התקדמות מספקת בכל הקשור לחיסכון פנסיוני התכנית הפיננסית ההוליסטית תכלול צעדים לתיקון המצב. תכנית פיננסית הוליסטית מבטיחה שלא תהיינה הזדמנויות שאנו מחמיצים או טעויות שאנו מבצעים והיא ערובה לכך שאנו מנהלים את כספינו באופן המיטיב עמנו ביותר.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

איילון מאסק

איילון מאסק – יזם מעולם אחר

כשהוא נושק לגיל 50 ועם הון עצמי של 185 מיליארד דולר איילון מאסק לא נותן לאף אחד לעצור אותו בדרך להגשמת חלומות – כולל להגיע…

השקעה בשוק ההון או דירה להשקעה?

השקעה בשוק ההון או דירה להשקעה?

#המשווה – צרכנות חכמה דבר המשווה לאורך שנים רבות לקוחות רבים שואלים את השאלה הכי ישראלית שיש, הבטחתי לעצמי שיום אחד אשב ואכתוב על כך,…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן