דואט בעולם ההשקעות

טנגו בעולם ההשקעות

השוואה בין תיק השקעות סחיר ותיק השקעות לא סחיר

כתבו: אור שושן ורוני מור

משקיעים רבים בעולם לומדים לרקוד לצלילי הקפיטליזם, לפעמים זאת מנגינה שקטה ורגועה ולפעמים צלילים רועמים, כך מתנהל עולם ההשקעות היום. צריך לדעת להתנהל ברחבת הריקודים בדיוק כמו שצריך להתנהל בזירת המסחר וההשקעות. בשנים האחרונות לומד ציבור המשקיעים לשלב בין תיק השקעות סחיר ותיק השקעות לא סחיר, בין השקעות במניות טכנולוגיה לבין השקעות בדיור סוציאלי באנגליה, בין השקעות בסקטור התעשייה לבין השקעות באנרגיה מתחדשת ותשתיות. רגע לפני החג הזמינה מערכת SKN את אור שושן ורוני מור (מתכננים פיננסים בכירים) לדבר השקעות, האם אנחנו צריכים תיק השקעות סחיר, תיק השקעות אלטרנטיבי או שניתן לשלב בין כולם?

אור שושן – תיק השקעות סחיר

"שוק ההון יכול להיות יער שופע פירות או מדבר מלא סכנות, תלוי באיזה דרך המשקיע בוחר ללכת"

במשך שנים רבות  שוק ההון ידע לתגמל משקיעים על עבודה קשה, על התמדה ועל סבלנות. תיק השקעות מנוהל הוא אחד המוצרים הפופולאריים בעולם ההשקעות. בעשור האחרון מוצר זה חזר לקדמת הבמה היות וציבור המשקיעים חיפש אלטרנטיבת השקעה לפיקדונות שהציעו ריבית אפסית, ריבית נמוכה שיצרה שחיקה גדולה בכסף גדול שנמצא בפיקדונות הבנקאיים, מדובר על סכום שמוערך בכ-900 מיליארד ₪. ככל שהריבית ירדה כספים רבים חיפשו אלטרנטיבה חדשה כדי לייצר ערך לכסף, תיק השקעות היה שם וידע לתת מענה הולם בעשור האחרון. שוק ההון יכול להיות יער שופע פירות או מדבר מלא סכנות, תלוי באיזה דרך בוחר המשקיע ללכת. בעולם ההשקעות צריך לדעת להסתכל לטווח ארוך וצריך ללכת עם בולמי זעזועים כי לפעמים משקיעים גורמים לשוק להתנהג בצורה לא רציונאלית. כלכלה שואפת לצמוח, תעשיות חדשות פורצות דרך ודוחקות תעשיות ישנות, לעולם לא נותר חלל ריק.  אני בעד השקעות אלטרנטיביות, לדעתי פיזור השקעות הוא דבר חשוב ויש פרויקטים שהופכים להשקעה מצוינת, אבל שוק המשקיעים הישראלי צריך זמן לעכל את הבשורה החדשה, השקעות אלטרנטיביות לא מתאימות לכל משקיע, המשקיע הישראלי נמצא בהשקעות בממוצע פחות משנה בזמן שהשקעות אלטרנטיביות מצריכות סבלנות ומספר שנים, כמובן שזה משתנה מהשקעה אחת להשקעה אחרת.

רוני מור – תיק השקעות לא סחיר

"הטכנולוגיה והגלובליזציה יצרו לנו מציאות חדשה, האנושות תדע לקחת את זה מכאן והלאה"

בשנים האחרונות משקיעים למדו לפזר את ההשקעות שלהם. בעקבות הפיזור, כספים רבים הושקעו בפרויקטים שונים דרך קרנות אלטרנטיביות, דבר זה גרם לצמיחה וגידול בהיקף הגיוסים. במשך עשור וחצי צמח היקף ההשקעות במגוון הפרויקטים האלטרנטיביים בפי 10.5 לסכום שמוערך בעשרות טריליוני שקלים בכל בעולם. עולם ההשקעות האלטרנטיביות לא צריך להחליף את עולם ההשקעות הסחירות, אלה עולמות שיכולים לצעוד יחד, תיק השקעות סחיר ותיק השקעות לא סחיר. בתקופה האחרונה, השקעות אלטרנטיביות הצליחו להוכיח פעם אחר פעם שיש להם את היכולת לייצר תשואות, השקעות אלטרנטיביות הוכיחו שיש להם את היכולת לספק פיזור השקעות במגוון פרויקטים ובתחום זה יש את היכולת לצמצם את התנודתיות בתיק ההשקעות בזכות מתאם נמוך לשוק ההון. כיום, שוק הנדל"ן למגורים בארץ נמצא אחרי גל עליות מאד חזק, שוק הנדל"ן המסחרי והמשרדים נמצאים בהצפה גדולה במיוחד באזור המרכז. לכן, משקיעים פונים לפרויקטים בעלי גיוון ופיזור גדול יותר כמו למשל: השקעה בדיור סוציאלי באנגליה או ביזמות נדל"ן שמפזרת את ההשקעה למספר פרויקטים וכך פוחת הסיכון. בנוסף לכך, קיימים פרויקטים רבים בתחום האנרגיה המתחדשת, בתחום הטכנולוגיה, בתחום התשתיות ועוד. הטכנולוגיה והגלובליזציה יצרו לנו מציאות חדשה, האנושות תדע לקחת את זה מכאן והלאה. כבר היום ניתן לראות את הגופים הפיננסים המוסדיים מגדילים אחזקות אלטרנטיביות לשיעור של בין 20-40%, אוניברסיטאות גדולות בארה"ב נמצאות באחזקה אלטרנטיבית של כ-70%. אני לא חושבת שהשקעות אלטרנטיביות צריכות לבוא על חשבון השקעות סחירות, אני חושבת שמשקיעים צריכים לדעת להיוועץ עם מתכנן פיננסי כדי שישלב בין מספר נכסים סחירים ולא סחירים.

סיכום – השקעות סחירות או השקעות לא סחירות?

אור שושן: עולם ההשקעות כל כך מגוון, יש נושאים במדינה שאנחנו חלוקים אך בנושא ההשקעות אנחנו בקונצנזוס ברור, יש קריאה חדה וברורה לפזר השקעות בנכסים סחירים ובנכסים לא סחירים. במהלך השנים האחרונות משקיעים למדו שפיזור השקעות מפחית סיכון, פיזור השקעות מפחית תנודתיות וכמובן שעולם ההשקעות הוא לא רק מניות והוא לא רק נדל"ן, הוא שילוב. בתקופות שפל משקיעים מסתכלים על שוק ההון כאל מצורע, אסור לשכוח ששוק ההון יודע לתגמל על התמדה, על עבודת שטח ומחקר ובעיקר על סבלנות.

רוני מור: אני בהחלט מסכימה שצריך לדעת לגוון בהשקעות , השקעות מגוונות יודעות לתת צבע אחר לתיק ההשקעות וכמובן להוריד את רמת הסיכון. אני חושבת שמשקיעים צריכים להרגיש בנוח עם ההשקעות שלהם, כאשר משקיע לא ישן טוב בלילה בגלל השקעה כזאת או אחרת הוא נמצא במקום שלא מתאים עבורו. השקעות אלטרנטיביות יכולות להיות תוספת משמעותית לתיק הנכסים של המשקיעים, במשך שנים רבות תחום זה היה שייך לגופים הפיננסים והמוסדיים. כיום, משקיעים פרטיים החלו להשקיע ואני מאמינה שהמגמה הזאת תמשיך גם בשנים הבאות.

 

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן