השוואה – תיק השקעות מנוהל או תיק עצמאי?

המשווה תיק השקעות

#המשווה – צרכנות חכמה

ניהול תיקי השקעות – רקע

אז מהו "האליבי הפיננסי" אשר הניע מאות אלפי ישראלים לקבל את אותה החלטה ולנהל תיק השקעות? ובכן, הסעיף הדומיננטי הוא המהלך של סטנלי פישר (נגיד בנק ישראל לשעבר) אשר החליט ב- 2008 על הורדה דרמטית של גובה הריבית והעובדה שעד לימינו, גם ב-2021, היא מוסיפה להיות בשיעור אפסי מה שמקשה לייצר רווחיות מתוכניות חיסכון מסורתיות. ומכאן הדרך לפתיחת תיק השקעות הייתה (ועודנה) סלולה: במקום שהכסף ישכב בעו"ש מבלי להשיג תמורה, רבבות ישראלים גילו כי השקעות יגרמו לו לעבוד בשבילם ולייצר פוטנציאלית, רווחיות טובה יותר (הרבה יותר!).

ועל מה אנחנו מדברים בעצם? אנחנו מדברים על 'פורטפליו השקעות' אשר מורכב מנכסים סחירים כגון מניות אג"ח (איגרות חוב), מט"ח (מטבע חוץ), קרנות נאמנות, קרנות סל, חוזים, אופציות ועוד. כמו כן, בשנים האחרונות אנו רואים עלייה בהשקעות בנכסים שאינם סחירים כגון נדל"ן, תשתיות, קרנות גידור, ביוטכנולוגיה, אנרגיה מתחדשת, טכנולוגיות מזון, מוצרים מובנים, הלוואות חברתיות ועוד. נכסים כגון אלו מוגדרים כהשקעות אלטרנטיביות והיתרונות המרכזיים שלהם הם חוסר קורלציה עם שוק ההון והזדמנות לייצר פיזור הוני נרחב מה שתורם בהפחתה של רמת הסיכון הכוללת.

וכעת, נעבור אל הדיון המרכזי: תיק השקעות מנוהל או תיק עצמאי?

תיק עצמאי – מה זה אומר ומה חשוב לדעת?

ניהול עצמאי של תיק השקעות
פתיחה וניהול של חשבון השקעות אשר מורכב מנכסים כמו אלה שהזכרנו קודם: מניות, אג"ח, מט"ח, קרנות סל ועוד ו/או נדל"ן, תשתיות, אנרגיה מתחדשת, קרנות גידור, ביוטכנולוגיה וכו'.

כשמו הוא, כמובן, כל הניהול נמצא באחריותכם ואתם אלו שצריכים לעשות את שיקולי וצעדי ההשקעה: ביצוע אלוקציה, גיבוש אסטרטגיה, ביצוע בקרה ומעקב, הגדרת נקודות "כניסה" ו- "יציאה" וכמובן קבלת הכרעות (בכל רגע נתון) כמו מתי לקנות או למכור ני"ע או מתי ובמה הכי נכון להשקיע (או להפסיק להשקיע…)

מה נותן לכם ניהול תיק עצמאי בפועל?

  • אפשרות להשקיע מכל מקום ובכל זמן – ללא תלות בגורם מתווך.
  • יכולת להגיב באופן מיידי למצבי שוק משתנים.
  • הימנעות מתשלום של 'דמי ניהול' כיוון שאתם אלו שמנהלים את התיק.

לצד הנאמר, ניהול עצמאי מחייב למידה והיכרות עם השווקים המקומיים והגלובליים וכמובן מצריך להשקיע זמן אשר לא תמיד עומד לרשותנו.

תיק השקעות מנוהל – מה זה אומר ומה חשוב לדעת?

בדומה לתיק עצמאי, תיק השקעות מנוהל הוא חשבון השקעות אישי. אך בניגוד אליו, הוא מנוהל בבתי השקעות מובילים (כמו אלטשולר שחם, מיטב דש, הלמן-אלדובי, מור, פסגות, אקסלנס ונוספים) כאשר מי שאחראי לכך הם מנהלי השקעות מקצועיים אשר חיים ונושמים את השווקים 24/7. אותם מנהלי השקעות, אגב, הם אנשים הפועלים תחת רישיון הרשות לניירות ערך שהוסמכו לבצע ניהול השקעות עבור בעלי הון פרטיים וגופים מוסדיים גדולים.

מה נותן לכם ניהול תיק השקעות מנוהל בפועל?

  • מנהל/ת ההשקעות דואגים לכם מ- א' ועד ת'; החל מאפיון מקצועי אשר מסייע לקבוע איזה סוג משקיע אתם ("חובבי סיכון" או "שמרנים"), דרך התאמת אסטרטגיית השקעות המתאימה במדויק אל הצרכים והיעדים הכלכליים שלכם ועד ביצוע החלטות השקעה שוטפות של הוספה או גריעה של ני"ע מהתיק (באישורכם כמובן). מבחינה זו, אינכם צריכים "תואר רביעי בכלכלה" כל ידע או ניסיון קודמים בעולם ההשקעות.
  • בתיקים מנוהלים משתמשים באלגוריתמים, שהן תוכנות אשר מקבלות החלטות אוטומטיות ומנטרלות בכך את 'מרכיב הרגש' ממשוואת ההשקעה. מבחינה זו, הן מאפשרות לפעול באופן ריאלי עפ"י מגמות בולטות בשווקים.
  • מנהלי השקעות אינם פועלים לבד; מאחוריהם ניצב מערך שלם של חטיבות מחקר פיננסיות אשר בוחנות, עוקבות ומעלות המלצות מקצועיות הנוגעות ישירות אל תיק ההשקעות שלכם.
  • תיק מנוהל בבית השקעות יעניק לכם פריבילגיה שאינה קיימת בכל מוסד פיננסי: אפשרות להעביר הוראות מסחר אל חדר מסחר ייעודי אשר יכול להיות זמין לכם גם עד 23:00.

שורה תחתונה – תיק עצמאי או תיק השקעות מנוהל?

ניהול תיק השקעות הוא לא עניין של מה בכך. לבחור לנהל אותו באופן עצמאי זו אחריות כבדה עם השלכות רבות. מנגד, תיק מנוהל בבית השקעות יאפשר לכם לישון היטב בלילה בזמן שידיים מנוסות מנהלות עבורכם את הכסף ודואגות כי הוא ישרת אתכם בצורה מיטבית. אז מה עדיף? אתם כבר יודעים את התשובה…

לניתוח והשוואה מקצועית (ללא עלות!) בין תיקים מנוהלים של בתי ההשקעות המובילים בישראל, השאירו פרטים.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן