ניהול תיק השקעות – מה ניתן ללמוד מהמודל בצ'ילה?

תיק השקעות והמודל הצ'יליאני

בעקבות המשבר הכלכלי בשנת 2008 החלו  מדינות רבות בעולם כמו גם בישראל לסגל את המודל הצי'ילאני שמבוסס על ניהול תיק השקעות במגוון מסלולים, בהתאם לרמת סיכון המותאמת לגיל. האם המודל אכן עובד?

ניהול תיק השקעות בהתאם לגיל: האם זה נכון גם לכם?

הפחתת הריבית בשנים האחרונות לצד משבר הכלכלי בשנת 2008 הובילו מדינות בעולם לבצע חשיבה מחודשת לגבי נתיבי ההשקעה של הציבור, בייחוד בכל הקשור לפנסיות. למעשה, אחד המודלים המובילים להתמודדות עם גאות ושפל בשוק ההון הוא המודל בצ'ילה, וזאת בשל היותו מודל המבוסס על מסלולים תלויי גיל הנבדלים האחד מן השני ברמת הסיכון, מתוך רצון לספק לציבור המבוגר יותר תשואות יציבות עם רמת סיכון נמוך, ככל שמתקרבים לגיל הפרישה. מדובר במודל כלכלי ליברלי שהחל בצ'ילה עוד בשנות ה 70, כחלק ממגמה של צ'ילה לספק לציבור החוסכים אפשרות חופשית לבחור במסלולי השקעה שונים, כאשר הסיכון נקבע דרך סימון באותיות. כך לדוגמה, נשים וגברים מעל גיל 35 ועד גיל 55 הוגדרו עם רמת סיכון C, ואילו בני 51 ומעלה משויכים באופן אוטומטי לרמת סיכון D. מאחר ולמודל הייתה השפעה אדירה על כלכלת צ'ילה, החלו מדינות רבות בעולם כולל ישראל לסגל חלק מהמדיניות של ניהול תיק השקעות, בשל מסלולי הסיכון השונים וכן האפשרות לשנות את מסלולי ההשקעה בהתאם לגיל ועם רמת סיכון משתנה. למעשה, המודל בצ'ילה מבוסס על ניהול תיק השקעות שמבוסס על יציאה מנקודת הנחה כי בגילאים צעירים עדיף להשקיע ברמות סיכון גבוהות וככל שמתבגרים – להקטין את הסיכון, כך שבעת היציאה לפנסיה ניתן יהיה למשוך את החסכונות מבלי לחשוש מפגיעה בעקבות בחירה במסלול סיכון גבוה.

מודל מוצלח? תלוי את מי שואלים  

במהלך השנים זכה המודל בצ'ילה לביקורות בשל היותו מודל שמגביל את הזכאות לפנסיה בעיקר בעבור עצמאיים אך גם בשל הגמישות הרבה בין מעבר במסלולים שבמסגרתה החוסכים נדרשים לשלם בעבור דמי המעבר. יתרה מכך, רבים סבורים כי מעבר למסלול מותאמי גיל אינו בהכרח נכון, ולא פעם גם חוסכים צעירים מעדיפים דווקא לבחור במסלול סיכון נמוך, ואילו המבוגרים מוכנים לסכן יותר בכדי להגשים מטרות פיננסיות לאחר גיל היציאה לפנסיה. עם זאת, חשוב לציין כי המודל הזה מבוסס על חשיבה שנועדה לייצר רשת ביטחון בעבור ציבור החוסכים, ועל כן ניתן ללמוד מהמודל כי ההתייחסות לגיל היא משמעותית, אך לא חד משמעית.

ניהול תיק השקעות באופן דינאמי – גם אתם יכולים!

כמשקיעים שמסתכלים לטווח הרחוק ומבינים כי לקראת גיל היציאה לפנסיה צריך לבצע חישוב מסלול מחדש, תוכלו לאמץ את המודל הצי'לאני אך עם התאמה אישית, וזאת דרך בדיקה והשוואה בין מסלולים לצד חשיבה אסטרטגית אותה נדרש לבצע באמצעות מתכנן פיננסי. דרך השירות של מתכנן פיננסי ניתן לבצע את הפעולה של השוואה ובדיקה ללא עלות, ובהתאם לכך ליצור מסלול חיסכון מותאם אישי בהתאם לאופי שלכם, רמות הסיכון והצרכים הכלכליים הגלומים בניהול תיק השקעות מבוסס ומגוון.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן