הנכסים החדשים של דור המילניום – תיק השקעות מנוהל ופוליסת חיסכון

לכל סיבה יש תוצאה, תיק השקעות מנוהל, פוליסת חיסכון וכל מה שבאמצע


"דור שלם מאבד את החלום לדירה, אך לא מאבד את החלום לייצר ערך על ההון העצמי"

אם בעבר תיק השקעות מנוהל היה שייך לשכבת גיל מסוימת, כיום, תחום זה עובר מהפכה שקטה בעקבות מחירי הדיור שעולים בצורה חדה למול הקיפאון המתמשך בשכר. התוצאה, דור שלם מאבד את החלום לדירה, אך לא מאבד את החלום לייצר ערך על ההון העצמי. בשנים האחרונות, זוגות רבים בחרו להשקיע את ההון העצמי שלהם בתיק השקעות מנוהל ובפוליסת חיסכון, המשוואה פשוטה, ההון העצמי כיום לא מאפשר רכישת דירה באזורים רבים בארץ. דור המילניום שרגיל לרוץ במהירות ממקום למקום, דור שרוצה תוצאות כאן ועכשיו לא מוכן להישאר אדיש לכספים ששוכבים בחוסר מעש בחשבונות הבנק. חשוב לומר, לא לכל אדם יש את הכישורים המתאימים להשקיע את הכספים ולנהל אותם בעצמו. לאחרונה, יותר ויותר אנשים לומדים להיוועץ עם אנשי מקצוע ועם הגופים הפיננסים כדי לנהל את הכספים בצורה מקצועית. בנוסף לכך, דור המילניום לומד לחשוב בצורה אחרת על השקעות לטווח ארוך. מדובר בדור טכנולוגי שיודע לעשות השוואות, לקרוא וללמוד דרך האינטרנט ולהתעדכן במהירות בחדשות מכל העולם.

מהו תיק השקעות מנוהל?

"תיק השקעות מנוהל הוא שירות מקצועי אותו ניתן לקבל דרך מנהל השקעות ( בעל רישיון ) אשר מנהל תיק השקעות ישירות מחשבון הבנק שלכם"

הכסף שלכם שוכב בבנק ואתם מוטרדים האם זה המקום הטוב בעבורו? ובכן, הגעתם למקום הנכון. אחד האפיקים שהציבור הרחב מתחיל  להכיר הוא תיק השקעות מנוהל. ניהול תיק השקעות הוא מתן ייפוי כוח לבעל מקצוע אשר מנהל את הכספים בשוק ההון, דרך חשבון הבנק שלכם, באופן שוטף. הניהול מוגדר בהתאם לרמת חשיפה ספציפית ובהתאם למדיניות ההשקעה שלכם, בעת עריכת ההסכם אל מול מנהל התיקים לפני תחילת הניהול הישיר. תיק השקעות מנוהל הוא שירות מקצועי אותו ניתן לקבל דרך מנהל השקעות (בעל רישיון)  אשר מנהל את תיק ההשקעות ישירות מחשבון הבנק שלכם. למעשה, אתם כלקוחות מעניקים הרשאה בעבור מנהל התיק אשר עוקב באופן שוטף, ומנהל את תיק ההשקעות בהתאם למצב השוק המשתנה. ניהול תיק השקעות מאפשר לכם לקבל חשיפה לשוק ההון, באמצעות אלטרנטיבה מקצועית ומנוסה מאשר לנהל את הכספים באופן אישי במסחר עצמאי. מדובר ביתרון, וזאת בשל העובדה כי בעל מקצוע אשר מכיר את השוק מאפשר לכם לנהל את התיק ע"פ הגדרת החוק ובאופן אשר נעשה בשקיפות מלאה לכל אורך התהליך. הצורה הבסיסית ביותר לניהול תיק השקעות היא דרך קרן נאמנות, והרעיון הוא שבאמצעות הפיכת המוצר הזה למוצר נגיש ניתן ליצור אפשרות של זרימת הון לשוק ההון, בעבור כל אדם פרטי. משום כך, מדובר בהזדמנות נהדרת בעבורכם ליצור תיק אשר מותאם בדיוק לצרכים שלכם ולקבל שליטה מלאה על הנעשה, כל זאת כאמור ישירות מחשבון הבנק אשר רשום על שמכם.

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

רגע לפני שמתחילים להשקיע חשוב לבדוק מספר פרמטרים חשובים כדי לאפיין את התיק בצורה המיטבית

  • האם ההשקעה היא לטווח ארוך? בינוני? קצר?
  • מהו סכום ההשקעה אותו מקצים להשקעה?  מרבית בתי ההשקעות דורשים סכום מינימאלי לפתיחת תיק השקעות של כ- 300 אלף ש"ח
  • מהי מטרת ההשקעה ולמה הכסף מיועד בעתיד?
  • האם ללקוח קיימים נכסים מנוהלים נוספים מלבד תיק ההשקעות?

כמה תשלמו בעבור ניהול תיק השקעות (והאם זה בכלל משתלם?)

להבדיל מייעוץ בנקאי, השירות של תיק השקעות מנוהל הוא ע"פ שיקול דעתו של מנהל תיק ההשקעות ובהתאם למדיניות ההשקעה שלו. ככל שמנהל תיק ההשקעות מנוסה יותר, כך ניתן ליצור תיק השקעות אשר מנוהל כהלכה. ניהול תיקים באופן עקרוני מתחיל לרוב מסדר גודל של 300,000 ש"ח ומעלה. מאחר ומדובר במסחר בשוק ההון, תאלצו לשלם עמלות: עמלת קנייה ומכירה של ניירות ערך, דמי משמורת משתנים בהתאם לגודל התיק (בדרך כלל בין 0.5% לשנה ועד 2%), עמלת המרה למט"ח וכן עמלות אשר כרוכות באחזקה של ניירות ערך. חלק מהותי מתפקידו של מנהל תיק השקעות מנוסה הוא להגיע להסדר עם הבנק בו יש לכם תיק השקעות מנוהל, וזאת בכדי לקבל החזר בעבור חלק מהעמלות אשר נגבו בזמן ניהול התיק. זאת ועוד, בתיק השקעות מנוהל תצטרכו לשלם מס בגובה של 25% בעבור מכירה ברווח. לכן, מדובר בעלויות נוספות אותן יש לקחת בחשבון במידה ואתם בוחרים בנתיב זה. חשוב לזכור כי העמלות כמו גם דמי הניהול ייגבו גם אם הרווחתם או הפסדתם, ולכן חשוב מאוד שאתם כלקוחות תדעו בדיוק כמה אתם משלמים בעבור שווי העמלות וכן דמי הניהול השוטפים. במידה והחלטתם לנהל את התיק שלכם דרך קרנות נאמנות, לא תשלמו דמי ניהול נוספים אלא רק על הקרן ורק במידה ומנהל תיק ההשקעות יבצע קנייה ישירה של מניות או אג"ח תשלמו את דמי הניהול אשר משתנים כאמור בהתאם לגודל התיק.

תיק השקעות מנוהל

איך תדעו שהתיק אכן מתאים לכם?

בחירת אופן ניהול ההשקעות חייב להתבסס על אפיון הצרכים שלכם, והוא מוגדר מראש לפני תחילת הפעילות. לכן, בחירה של מנהל תיק השקעות היא הכרחית. ישנם שלושה פרמטרים מרכזיים לבחירה של מנהל תיק השקעות: השקעה בחשבון על שמכם בסניף הבנק, מנהל אשר ידע לשקף את המציאות בצורה הטובה ביותר וכן מנהל אשר הוא בעל ניסיון בתחום. ככל שמנהל תיק ההשקעות שלכם מנוסה יותר, כך תוכלו להבטיח כי התיק שלכם מתאים לכם. לסיכום, מדובר בשירות בתשלום אשר מאפשר לכם להעביר את האחריות למנהל מקצועי אשר יקבל החלטות במקומכם, בהתאם לפרופיל הסיכון המבוקש. בדרך כלל ניתן לנהל תיק השקעות באחד מבתי ההשקעות כמו למשל, אלטשולר שחם, ילין לפידות, מור בית השקעות, מגדל שוקי הון, מיטב דש, פסגות, IBI, אנליסט, הראל פיננסים והלמן אלדובי. כמו כן, ניתן לנהל תיק השקעות אצל יועץ השקעות באחד הבנקים  או אצל יועץ השקעות פרטי.

פוליסות חיסכון: מכשיר השקעה אטרקטיבי לכל כיס

פוליסת חיסכון היא מכשיר פיננסי אשר מתאים בעבור הציבור הרחב, והוא שונה באופן מהותי מאשר תיק השקעות מנוהל. ניתן להשקיע בסכומים נמוכים של אלפי שקלים, וזאת לעומת תיק השקעות מנוהל אשר דורש מלכתחילה השקעה של מאות אלפים. ניתן להפקיד סכום חד פעמי או הוראת קבע חודשית וזאת דרך נפלאה לחסוך, בהתאם ליכולת שלכם בכל זמן נתון. בעת משיכת הכספים, תידרשו לשלם מס רווחי הון רק בעבור המשיכה, ולא בעת מעבר בין המסלולים השונים של השקעת הכספים. מדובר במסלולים מגוונים אשר נבדלים האחד מהשני. חשוב לציין כי הנושא של דחיית המס אשר אותו תצטרכו לשלם רק בגין המשיכה המשיכה תיצור אפקט כלכלי משמעותי, וזאת לאור העובדה שכן סכום המס אותו צברנו ממשיך לצבור את הרווחים ולכן מדובר באפקט של ריבית דריבית. משום כך, מדובר במוצר פיננסי משמעותי אשר הולך וצובר תאוצה בענף החיסכון ארוך הטווח.

מה ההבדל בין פוליסת חיסכון לבין תיק השקעות מנוהל?

בשונה מתיק השקעות מנוהל, פוליסות חיסכון מפוקחות ע"י רשות שוק ההון. בנוסף, פוליסת החיסכון איננה מנוהלת מחשבון הבנק באופן ישיר ולכן נחסכות מכם העלויות של דמי הניהול בבנק. זאת ועוד, מאחר ומדובר בכספים אשר מנוהלים בבנק על שמכם, אין את הפיתוי למשוך את הכספים אשר נצברו באופן מיידי, אלא מומלץ לחכות ולצבור כמה שיותר כספים אותם תוכלו למשוך באופן חד פעמי (בתוספת תשלום מס). בנוסף לכך, אין דמי ניהול בכל הקשור לדמי שמירה ולכן מדובר במכשיר השקעה אטרקטיבי מאוד אשר מאפשר לכם כחוסכים לחסוך את העלויות הכרוכות בניהול תיק השקעות מנוהל, כפי שציינו קודם (מוזמנים לעלות מעלה ולהיזכר). הבדל נוסף וחשוב בין פוליסת חיסכון לתיק השקעות מנוהל הוא האפשרות של פוליסת חיסכון להחזיק מוצרים אלטרנטיביים מחוץ לבורסה. כיום, פוליסות חיסכון משקיעות בין 20% ל-30% בנכסים לא סחירים כגון: תשתיות לאומיות, נדל"ן, תשתיות אנרגיה, טכנולוגיה, אנרגיה ירוקה ועוד.

תיק השקעות

השוואה בין פוליסת חיסכון באופן קל ופשוט

לאדם המנהל תיק השקעות מנוהל ופוליסת חיסכון יש את האפשרות לבדוק בכל עת את התשואות האישיות של נכסיו הפיננסים. אך חשוב לומר, תשואות של תיקי השקעות אסור לפרסם וזאת ע"פ חוק. לכן, למשקיע הפרטי חסרים הכלים לבצע השוואה בין בתי ההשקעות השונים בתחום תיק השקעות מנוהל. בנוגע לפוליסת חיסכון  ניתן לערוך השוואה על בסיס תשואה מצטברת לפני דמי הניהול. כאמור, לאור העובדה כי מדובר במסלולי השקעות מגוונים השוני בין התשואות הוא משמעותי, ועל כן חשוב לקחת בחשבון כי הבחירה חייבת להתבצע באמצעות השוואה אותה ניתן לבצע באופן קל ופשוט דרך אתרים מתמחים.

הנכסים החדשים של דור המילניום – תיק השקעות מנוהל ופוליסת חיסכון

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין בכתבה זו בחלקה או במלואה, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בה מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן