ברוכה הבאה 2022: כל מה שחשוב לדעת לקראת תחילת שנת המס החדשה

2022

עם תחילת חודש ינואר של 2022, אנחנו נפרדים לשלום משנת 2021 ומכל הטבות המס שמביאה איתה סוף השנה האזרחית. כל שכיר ועצמאי מקבלים לקראת סוף השנה כמות גדלה והולכת של פרסומים ומידע בנוגע להשקעות וחסכונות, שיאפשרו לנו לנצל הטבות מס או במילים אחרות, לחסוך כספים שהמדינה מעניקה לנו. הבעיה היא, שכאשר המידע מגיע בשבועות האחרונים של השנה לא תמיד יש בידינו את הכספים הפנויים שיאפשרו לנו לנצל באופן מיטבי את האפשרויות לחסוך וליהנות מהטבות מס – אם נדאג לחסכונות בהתאם לאפשרויות לחסוך מס לאורך כל השנה, נגיע לסוף שנת 2022 כשניצלנו את מלוא הטבות המס והאפשרויות לחסוך. הנה כמה טיפים לתחילת שנה ברגל ימים מבחינת יתרונות המיסוי הייחודיים של מוצרי החיסכון לטווח בינוני וארוך בארץ.

#1 – עד כמה החיסכון הפנסיוני שלכם יעיל?

לאחרונה הודיעה רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון על הפחתה בדמי הניהול המרביים המשולמים מהצבירה בקרנות הפנסיה, מ – 0.5% ל – 0.3%. האם אתם יודעים אם הפחתה זו היא רלוונטית עבור החיסכון הפנסיוני שלכם? ואם כן, האם ההפחתה מיושמת? דמי הניהול של קרן הפנסיה שלכם נגבים בשיעורים שונים מההפקדה החודשית ומהצבירה הכוללת בקרן. ככל שקרן הפנסיה שלכם וותיקה יותר, שנצבר בה סכום גבוה יותר או שההפקדות החודשיות הן גבוהות יותר – כך חשוב יותר שתחסכו במסגרת יעילה מבחינת גובה דמי הניהול שאתם משלמים. עוד אלמנט שחשוב לנהל בתשומת לב בחיסכון הפנסיוני שלכם הוא ההיבט הביטוחי שקרן הפנסיה שלכם כוללת. לא אחת, ביטוח ריסק למשל הכלול בקרן הפנסיה הוא ביטוח כפול שאתם לא מעוניינים בו.

#2 – מה ההבדל בין קופת גמל וקופת גמל להשקעה?

החל משנת 2008 קופות גמל לא מאפשרות יותר משיכת חד פעמית של כל סכום החיסכון שנצבר בהן, אלא רק משיכה בקצבה חודשית ממועד הפרישה לגמלאות. כך, למעשה, הפכה קופת הגמל לעוד מוצר לחיסכון לפנסיה. האלטרנטיבה לחיסכון גמיש יותר מחכה לכם בקופות גמל להשקעה: מוצר יעיל מאוד, בדמי ניהול לא גבוהים, המאפשר גם שמירה על נזילות הכסף. הסכום המרבי להשקעה בקופת גמל כזו הוא 70,913 ₪ נכון לסוף שנת 2021, מוצר חיסכון דומה המאפשר השקעה לפי תמהילים שונים וברמות סיכון שונות הוא פוליסת חיסכון, שם אין הגבלה על הסכום המרבי להשקעה אולם בדרך כלל דמי הניהול הם גבוהים יותר.

#3 – כמה כסף כדאי להפריש למוצר חיסכון פנסיוני בסוף השנה?

מוצרי חיסכון שנחשבים פנסיוניים בישראל מעניקים פטור מתשלום מסים על ההפקדה בשיעור של עד 4.5% מההכנסה השנתית. אם כן, עסק שהכניס במהלך שנת 2021 סך של 200,000 ₪ יוכל לחסוך 9,000 ₪ בסוף השנה כאשר סכום זה ינוכה מהברוטו לתשלום מס עבור העסק ולא יופחתו ממנו מיסים. במילים אחרות, לפי גובה ההכנסה ושיעור המס השולי המשולם, מדובר בסכומים של בין 30% ל – 60% מגובה ההפקדה, שאם לא יופקדו לחיסכון ישולמו לטובת מיסים.

ניתן להפקיד סכומים אלה לכל אפיק חיסכון פנסיוני שמעניק את אותן הטבות מס, כמו קופת גמל, קרן פנסיה או קרן השתלמות. חשוב לדעת, כי קרן השתלמות היא מוצר החיסכון היחיד המעניק הטבות מס ומאפשר חיסכון לטווחים קצרים יותר – ניתן למשוך את כספי ההפקדה בקרן השתלמות גם לאחר שש שנים ואין צורך להמתין לפרישה.

מעבר לסכום המרבי המקנה הטבות מס, ניתן לחסוך סכומים שלא יזכו בהטבות מס אולם בדרך כלל מדובר בצעד שהוא פחות רווחי כלכלית.

ברור שאת הסכום המדויק שיקנה הטבות מס ניתן לחשב רק לקראת סוף השנה, אולם בהחלט אפשר לבצע הפקדות חודשיות לקופת גמל או לקרן השתלמות על מנת לצמצם את הסכום שיעיל יהיה להפקיד בסוף השנה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן