ת"א 125 על שולחן הניתוחים – החברות המובילות בצל המשבר הבריאותי והכלכלי

החברות המובילות בצל המשבר

" נתונים כלכלים רבים ממשיכים לזרום כמו נחלים ואנחנו כמו אדם צמא רוצים לשתות חדשות טובות ולהאמין שמחר יהיה טוב יותר מאתמול".

שנת 2020 תיזכר כשנת הקורנה, לרגע מסוים היה נדמה שהעולם מצא משהו משותף לכולם, מצאנו משהו שמאחד אותנו. פתאום, כולנו צריכים להתמודד עם אויב משותף. בארץ, כמו בעולם, משבר הקורונה הצליח בתחילה לאחד ומיד לאחר מכן יצר ריחוק גדול בעקבות מגבלות בריאותיות. דבר זה הוביל את המשק הישראלי לאחת התקופות המאתגרות בהיסטוריה הכלכלית שלו. כיום, עם למעלה מ-800,000 מובטלים וגם על זה הדעות חלוקות. ישראל נמצאת במשבר בריאותי מתגלגל עם למעלה מ-3000 חולי קורונה חדשים בכל יום, וברקע, סגר נוסף מאיים להופיע ולפגוע בפעילות הכלכלית שמנסה בכוחות אחרונים להתאושש מהסגר הקודם. נתונים כלכלים רבים ממשיכים לזרום כמו נחלים ואנחנו כמו אדם צמא רוצים לשתות חדשות טובות ולהאמין שמחר יהיה טוב יותר מאתמול. נתונים רבים מובילים את בנק ישראל להותיר את הריבית במשק ללא שינוי בשלב זה וכרגע מחליטים בכירי הבנק לא לבצע צעדים דרמטיים כדי לשמור כלים נוספים לפעולה להמשך המשבר ובמידת הצורך. הפגיעה הכלכלית גורמת לכלכלה להתכווץ, ברבעון הראשון התכווצה הכלכלה הישראלית ב-6.8% וברבעון השני ב-28.7%, כאשר התחזיות מדברות על התכווצות של כ-6% בתוצר של המדינות המפותחות. התקופה הקרובה תמשיך להיות מאופיינת באי ודאות גבוהה שברקע משבר הקורונה, הבחירות בארה"ב ומלחמת הסחר. כל אלה הם רק קצה הקרחון בעולם שהולך ומתחמם, בעולם דינמי ובעולם שמצליח להפתיע כל יום מחדש.

המדדים המובילים בעולם

תא 125  – טבע, דלק קבוצה, שופרסל, גזית גלוב ופתאל.

כל המגזרים מתמודדים עם המשבר באופן כזה או אחר, טכנולוגיה ופיתוח עסקי הופכים את החברות למובילות בענף.

את שנת 2020 רבים מאיתנו לא נרצה לזכור, כל אחד מסיבותיו האישיות, אבל יש מספר חברות ואנשי עסקים שירצו לשכוח את השנה ואף למחוק אותה מהזיכרון. מגזר האנרגיה שספג מכה כואבת וגרם ליצחק תשובה וקבוצת דלק  לאבד מתחילת השנה כ-90% מערכה הכלכלי של החברה בגלל מחירי הנפט שצללו בצורה חדה. כדי לעמוד בהתחייבויות ולהרגיע את ציבור המשקיעים, יצא בעלי החברה יצחק תשובה למסע מימוש נכסים בהיקף של 2.5 מיליארד ₪ שכרגע מצליח להחזיק את החברה עם הראש מעל המים.  במגזר התיירות, קבוצת פתאל שמשבר הקורונה פגע בפעילות התיירות שלה בארץ ובעולם הצליח לחתוך כ-65% מערכה של החברה. לפני חודש יצאה החברה בגיוס כספים בהנפקת זכויות של כ-100 מיליון ₪. מאז דיווחה החבה שכ-90% מבית המלון באירופה חזרו לפעילות אך מנגד עומד סגר חגי תשרי שאם ויצא לפועל יגרום לנזק רב ולפגיעה משמעותית בהתנהלות השוטפת. מגזר הנדל"ן המסחרי הרגיש את משבר הקורונה כמשקולות על הכתפיים, חברת גזית גלוב  אשר מנהלת מרכזים מסחרים וקניונים במספר מדינות כמו ברזיל, ארצות הברית, ישראל ובאירופה איבדה מתחילת השנה כ- 60% מערכה. מאז החברה ביצעה רכישה עצמית של אגרות החוב שלה בהיקף של כ-750 מיליון ₪. התוכנית של החברה לעמוד בהתחייבויותיה היא הקטנת הדיבידנד ומכירת נכסים בסכום של כעד מיליארד ₪. במגזר הבריאות נמצאת המניה של העם "טבע". המנכ"ל קראל שולץ מצליח עד עכשיו לשמור את הספינה במצב יציב למרות הסערות הגדולות מסביב, האתגר הגדול שטבע תצטרך להתמודד יהיה תביעה חדשה בגין תשלומים לא חוקיים על הקופקסון ויכולת לשרת את בעלי החוב בטווח הבינוני, ולכן תהליך התייעלות נוסף עומד על הפרק עם קיצוץ של מאות משרות ותקנים. במגזר הקמעונאות שופרסל בראשות איציק אברכהן הצליחה להפוך למרוויחה הגדולה. בשנה האחרונה מחיר המניה עלה בכ-19.5% לצד גידול של עשרות אחוזים ברווח הנקי. מאז הגיע אברכהן לרשת בשנת 2012  החל תהליך התייעלות וצמיחה שבא לידי ביטוי בדוחות החברה. שופרסל צמחה בזכות ראייה ניהולית לטווח ארוך, שילוב טכנולוגי בפעילות השוטפת, שילוב תחום האונליין שנחשב למפותח ביותר בענף הקמעונאות, רכישה אסטרטגית של רשת הפארם B לפני שנתיים וחצי ומוצרים בייצור עצמי.

לאלטרנטיבות השקעה נוספות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות קרנות גידור ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי לביצוע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן