שוק ההון למתחילים – מה צריך לדעת?

שוק ההון למתחילים

מהו שוק ההון?

שוק ההון או 'הזירה הבורסאית' הוא מקום ה"משדך" בין קונים ומוכרים של ניירות ערך. עפ"י רוב, מדובר במשקיעים וחברות עסקיות אשר רוצות לגייס כסף במטרה להפוך למוצלחות יותר. איך הן עושות זאת? הן מנפיקות את נייר הערך הנפוץ ביותר בבורסה – המניה.

ברגע שחברה הופכת לציבורית בתהליך שנקרא הנפקה (Initial Public Offering או בקיצור I.P.O) היא למעשה מאפשרת לכם לרכוש מניות (Stocks) אשר מקנות לכם חלק בבעלות עליה. ככל שתהיינה לכם יותר מניות אז נתח הרווח הפוטנציאלי וכמוהו שיעור האחזקה והזכויות שלכם בחברה – יגדלו.

עם זאת, חשוב להבין כי שוק ההון (ושוק המניות בפרט) נוטה לתנודתיות רבה כך שאין דבר כזה "רווח מובטח" ממניות (או מכל ני"ע אחר). על כן, כל אדם שיאמר או ירמוז לכם אחרת – פשוט יטעה אתכם, וחבל.

סוג נפוץ נוסף של ניירות ערך נקרא איגרת חוב (אג"ח). איגרות חוב (Bonds) הן תעודות תשלום חוב המונפקת על ידן של חברות וממשלות ונמכרות לציבור המשקיעים כדי להלוות ממנו כספים. כאשר משקיע/ה רוכשים איגרת חוב, הם עושים זאת ביודעין ולפרק זמן ידוע אשר אחריו המטרה שלהם היא לראות תשואה מריבית.

2 דגשים חשובים על איגרות חוב:

  • עלות האג"ח – מחירן של איגרות החוב משפיע על הרווח הפוטנציאלי מהן: אג"ח שמחירן נמוך עשויות לייצר תשואה גבוהה ואילו אג"ח שמחירן גבוה עשויות לייצר תשואה נמוכה.
  • ריבית הרווח – בעולם האג"ח הריבית יכולה להתפרש בשני אופנים:
  • ככל שהמח"מ (משך חיים הממוצע של האג"ח) הוא ארוך, הריבית למשקיע תהיה גבוהה יותר אבל כך גם הסיכון בהשקעה.
  • ככל שהמח"מ (משך חיים ממוצע של האג"ח) הוא קצר, שיעור ריבית למשקיע תהיה נמוכה יותר וכך גם הסיכון בהשקעה.

הצצה מאחורי הקלעים – כך נראה יומם של משקיעים בשוק ההון

ברמה היומיומית, למסחר בשוק ההון יש 5 שלבים עיקריים:

השלב הראשון: טרום פתיחת המסחר

בשלב זה מוזרמות הוראות קניה ומכירה במטרה לקבוע את מחירי ניירות הערך שייסחרו לאורך היום.

השלב השני: מסחר הפתיחה

בשלב זה מתקיים מסחר רב צדדי אשר אחריו נקבע "שער פתיחה" עבור כל נייר ערך.

השלב השלישי: המסחר הרציף

שלב זה הוא המשמעותי ביותר ביום המסחר; מתקיימת בו פעילות שוטפת וסימולטנית (בו זמנית) של קניית ומכירת ניירות ערך לאורך היום כולו. בבורסה הישראלית, 'הבורסה לני"ע בתל אביב',  שעות פעילות המסחר הן בין 9:00 בבוקר ל- 17:35 בערב (מלבד יום א' אשר הפעילות המסחר בו היא עד שעה 16:00).

השלב הרביעי: טרום נעילת המסחר

בשלב זה מוזרמות הוראות קניה ומכירה ללא ביצוע עסקאות.

השלב החמישי והאחרון: מסחר הנעילה

בשלב זה מתקיים מסחר רב צדדי ונקבע מחיר לכל נייר ערך המהווה למעשה את שער 'מסחר הנעילה' . בהמשך מחושבים 'שערי נעילה' הנגזרים מפקודות הקניה והמכירה שהוזרמו בשלב הקודם. ככלל, ששער 'מסחר הנעילה' הוא אקראי ועשוי להשתנות כמדי יום ולהיות שונה מ'שערי הנעילה' הסופיים.

שוק ההון

שוק ההון למתחילים – איך מתחילים לסחור ב"רגל ימין"?

כדי להתחיל לסחור בצורה חכמה עדיף שתהיה לכם היכרות בסיסית עם יתרונות וחסרונות של מכשירי השקעה שונים: מניות, אג"ח, קרנות סל, קרנות נאמנות, אופציות, חוזים ועוד. מעבר לזה, אתם צריכים שתהיינה לכם מטרות ברורות ואסטרטגיית השקעות אשר תשתמש אתכם כקו מנחה.

  • "כיצד אני בוחר/ת נכסים להשקעה"?
  • "מתי אני נכנס/ת ויוצא/ת מעסקאות"?
  • "האם ללכת על מכשירים אקטיביים כמניות או פאסיביים כקרנות מחקות מדד"?
  • ועוד…

ברגע שאתם מוכנים לצאת לדרך, השלב הבא הוא לפתוח תיק השקעות. תיק השקעות הוא חשבון ניירות הערך אשר ניתן לנהל בנוחות דרך העו"ש וליהנות מניהול יסודי ומקצועי של מנהלי השקעות מבתי השקעות מובילים: אלטשולר שחם, ילין לפידות, מיטב דש, מור, פסגות, הראל פיננסים ובתי השקעות נוספים.

לפני כן, מומלץ להיוועץ עם מתכנן פיננסי אשר יערוך עבורכם השוואה מקיפה ומקצועית כדי למצוא את מסלול ניהול התיקים העונה במדויק על צורכיכם הכלכליים.

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן