שוויץ: ארץ החלב והכסף

תיק השקעות

כתב: נתנאל יני

כלכלת שוויץ היא אחת מהכלכלות המתקדמות והעשירות בעולם, המדיניות המוניטרית ארוכת הטווח שלה, יחד עם סודיות בנקאית הפכו אותה ליעד השקעה מועדף על ידי משקיעים מכל העולם. כלכלת שוויץ מדורגת במקומות הראשונים בעולם בחדשנות ופיתוח, היא נחשבת למדינה השלישית העשירה בעולם עם תוצר לנפש של מעל 70 אלף דולר לנפש. בישראל התוצר לנפש הוא כ-40 אלף דולר.

מה מושך כל כך הרבה משקיעים ויזמים לכלכלה השוויצרית?

נלך כמה שנים אחורה, כתוצאה מהמהפכה התעשייתית בתחילת המאה ה-19 סקטור החקלאות הצטמצם והסקטור התעשייתי החל לגדול ולהתרחב. כבר בתחילת המאה ה-20 הסקטור התעשייתי נהפך לדומיננטי ושוויץ נהפכה למדינה העשירה ביותר באירופה בפער ניכר על שאר המדינות ביבשת. כיום כלכלת שוויץ היא כלכלת שירותים, כ-73.7%, כ-25.6% תעשייה ורק 0.7% חקלאות.
שוויץ נחשבת ליצואנית שעונים מובילה בעולם, ייצוא שעוני היוקרה מוערך בכ-20 מיליארד דולר בשנה. בין החברות המובילות רולקס,  סווטש, פאטק פיליפ, ברייטלינג, אומגה, טג הויר ועוד. כ-55% מהשעונים השוויצרים מיוצאים ליבשת אסיה, כ-29% ליבשת אירופה, כ-14% ליבשת אמריקה, וכ-1% ליבשת אוקיאניה ואפריקה. בנוסף לכך, בשוויץ קיים מגזר בריאות, תרופות ומזון מהמתקדמים בעולם, בין החברות ניתן למנות את נסטלה, ואת חברות התרופות הגדולות נוברטיס ורוש.

שוויץ חברה באיגוד הסחר החופשי באירופה (EFTA) שהיא מקבילה לאיחוד האירופי, שוויץ לעומת שאר חברות האיגוד מבססת את קשרי הסחר שלה עם אירופה על הסכמים בילטרליים.
אחד הענפים המזוהים ביותר עם הכלכלה השוויצרית הוא סקטור הבנקאות והפיננסים, סקטור זה מהווה כ-13% מהתמ"ג השוויצרי ומעסיק כ-250 אלף עובדים, שווה ערך לכ-6% מכוח העבודה במדינה. שוויץ שמרה במשך שנים רבות על ניטרליות בשתי מלחמות עולם, אינה חברה באיחוד האירופי, ועד 2002 לא הייתה חברה באו"ם. על פי הערכות בנקים שוויצרים ניהלו כ-5 טריליון פרנקים שוויצרים עבור זרים.

חמשת הצעדים הכלכליים של השלטון המקומי

בתחילת שנות ה-2000 שוויץ ביצעה חמישה צעדים על מנת להאיץ את הכלכלה:

  1. גמישות בשוק העבודה והימנעות מפיטורים.
  2. הבנק השוויצרי הפחית את ערך המטבע ושינה את היחס בין הפרנק השוויצרי לאירו.
  3. הממשל עודד צריכה הפרטית על ידי העלאת שכר.
  4. עידוד השקעות והורדת מיסוי, כמו כן , העלאת מסגרת האשראי ללווים להקצות קרקעות זולות לצורכי בנייה.
  5. השקעות עתק ממשלתיות בחינוך ובתשתיות

צעדים אלו גרמו להאצת הכלכלה ולתוצאות שכללו תעסוקה מלאה, שוויון סוציאלי, צמיחה כלכלית, איכות סביבה גבוהה, מאזן חיובי בסחר הבינלאומי ויציבות מחירים.

אז איך עולם ההשקעות פועל בכלכלת שוויץ?

בבורסה השוויצרית קיימים ארבעה מדדים מרכזיים:

  1. ציריך 20 (SSMI) בשנה האחרונה עם תשואה חיובית של 13.97%
  2. Swiss All Share Cumulative Dividend (דבידנד מצטבר של המניות השוויצריות)
  3. Swiss Mid Price (SMIM) עם תשואה חיובית של 8.1%
  4. FTSE Switzerland (FTWICHEL)

המדד המרכזי הוא ציריך 20 שמרכיב חברות מרכזיות בבורסה השוויצרית העוסקות בסקטורים שמאפיינים מאוד את הכלכלה שלה מדובר בבנקים UBS, וקרדיט סוויס. בחרות הביטוח סוויס לייף הולדינג, ציריך אינשורנס גרופ, swiss re. בחברות הכימיה לונזה, סיקה ו-Givaudan. חברת התקשורת סוויס טלקטומינקיישן, חברת המזון נסטלה, חברת התרופות נוברטיס ועוד. לסיכום ניתן לומר, הכלכלה השוויצרית מספקת ביטחון רב למשקיעים, יציבות, ותשתית עסקים יוצאת מן הכלל.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן