תיירות לחלל: שנה הבאה חצי פנסיון על הירח?

תיירות חלל

מגפת הקורונה חיזקה את תחושת חוסר הוודאות ורבים מאיתנו מבינים שלא כדאי להשהות תכניות להפקת המרב מהחיים. מסעות, חופשות וטיולים הם בדיוק מסוג הדברים שרבים מאיתנו לא מעוניינים עוד לדחות, עד לא מכבר היעדים האפשריים היו כולם על כוכב הלכת שלנו אולם כל זה עומד להשתנות, לפחות עבור מי שיוכלו להרשות זאת לעצמם.

תיירות חלל אינה דבר חדש, בשנת 2001 טס תייר החלל הראשון בחללית רוסית אל תחנת החלל הבינלאומית בה שהה שבוע ימים לפני שעלה שוב על חללית רוסית שהחזירה אותו בשלום לכדור הארץ. תיירי חלל נוספים עשו מסעות דומים ולצדם החלו נמכרות טיסות בנות כמה שעות אל גבול החלל שם ניתן לחוש חוסר משקל. בעתיד יתווספו לשתי האפשרויות הללו גם גיחות למרחקים גדולים יותר אל תוך החלל, שהייה במלונות בחלל, הקפה של הירח ועוד.

חברות פרטיות אחריות לפיתוח המהיר של תיירות חלל

שיגור רכב חלל אל מחוץ לאטמוספירה, הקמת תחנה מאוישת החג כלוויין סביב כדור הארץ, שלא לדבר על הקפה של הירח או נחיתה ושהייה עליו, כולם פרויקטים שעד לא מכבר רק מדינות בעלות כלכלה חזקה במיוחד יכולים היו להרשות לעצמן. זו הסיבה שתיירי החלל הראשונים היו הרפתקנים בעלי ממון רב שהצליחו לרכוש לעצמם מקום במשלחות מטעם סוכנות החלל הרוסית או האמריקנית (NASA).
התקדמות טכנולוגית ותמורות במבנה הכלכלה העולמית מאפשרות כיום לחברות פרטיות להתחרות ביניהן על נתח בשוק תיירות החלל אשר לפי ההערכות צפוי להגיע לשווי של 3 מיליארד דולרים בשנה עד שנת 2030.

החברות המרכזיות הפועלות בתחום תיירות החלל כיום הן וירג'ין גלקטיק (של המיליארדר ריצ'רד ברננסון) , חברת רוקטפליין, בלו אוריג'ין (של ג'ף בזוס) וכמובן ספייס איקס של איילון מאסק הנחשבת למובילה בתחום והכריזה על כוונתה לאפשר לכמה תיירי חלל לשהות מספר ימים במסלול סביב כדור הארץ כבר בתחילת 2022.

מאה אלף דולרים לשהייה בת כמה דקות בחלל

בטווח הנראה לעין תיירות חלל שתכלול שהייה בת כמה ימים במסלול סביב כדור הארץ, ובוודאי ככל שמדובר במסע סביב הירח, תיוותר נחלתם של מי שיכולים לשלם עשרות מיליוני דולרים עבור החוויה. אולם בעתיד הקרוב, ייתכן שאפילו בתוך שנתיים בלבד, ניתן יהיה לרכוש בעבור כמאה אלף דולרים כרטיס טיסה אל הגבול העליון ביותר של האטמוספרה, מקום בו כבר אין חשים את כוח הכבידה, שהייה של כמה דקות בגובה זה וחזרה לנחיתה על כדור הארץ.

מלון יוקרה לארבעה אורחים

כפי שניתן לצפות מסוכנות חלל של המדינה הקפיטליסטית הגדולה בעולם ל-NASA אין כוונה להביט על תחום תיירות החלל מן הצד. אחת התוכניות היא הקמת תחנת חלל המאוישת דרך קבע בשני אנשי צוות וארבעה תיירי חללי. שמו של מלון היוקרה החללי, העתיד להיפתח בשנים הקרובות, הוא אורורה וזאת בשל המראה המרהיב של הזוהר הצפוני והדרומי ממנו יוכלו ליהנות מי שישלמו כ-10 מיליון דולרים עבור שהייה בת 12 יום בחלל. האורורה תקיף את כדור הארץ במסלול בגובה 320 קילומטרים ותשלים הקפה ב-90 דקות כך שבכל יממה ניתן יהיה לחזות ב-16 זריחות ושקיעות.

בשנת 2020 סך ההשקעות בפיתוחים הקשורים בתיירות חלל עמד על כ-3.5 מיליארד דולרים. הסכום צפוי להכפיל את עצמו פי כמה בשנים הקרובות ומהווה עדות לפוטנציאל המסחרי הגלום בהצעת חוויות של שהייה בחלל, החל מכאלה בנות כמה דקות, דרך אירוח בתחנת חלל המשמשת מלון יוקרה וכלה, בעתיד הרחוק יותר, במסעות אל הירח ואף מעבר לכך.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן