רקע

הכל התחיל מרעיון לא צפוי במוחו הקודח של איש אחד, או אולי קבוצה של אנשים, שנהוג לכנות אותם סאטושי נאקאמוטו. עד היום לא ידוע מי בדיוק לוחץ על הכפתור – אבל מה שאפשר לדעת בוודאות הוא, שהעולם השתנה לנצח, כשמטבע הקריפטו הראשון (שהוא הביטקוין, כמובן), הוצג לעולם. מטבעות קריפטו הם משהו חדש לגמרי, מצירוף הביטים הראשון ועד האחרון. הם לא תלויים בלגליזציה, תקנות מקומיות או חוקים (אם כי תיאלצו לשלם מס על רווחי הון, כמובן); הם לא שייכים לאף אחד ולא מנוהלים על ידי אף גוף רגולטורי, מדינה או בנק מרכזי באף מדינה; והם מנהלים מנגנוני אבטחה חדישים שמאפשרים לבעליהם להיות בטוחים הכסף שלא מונח על קרן הצבי. היום, שוק הקריפטו מגלגל כמעט 300 מיליארדי שקלים, עם עסקאות יומיות בביטקוין בלבד בשווי של 6 מיליארד שקלים. אנחנו כאן כדי לספר לכם – מה זה בכלל קריפטו, מה יש לשוק הזה להציע לכם והאם כדאי לשקול השקעות בקריפטו?

מתחילים ממש בהתחלה – מהם מטבעות קריפטו?

מטבעות קריפטוגרפים, מטבעות דיגיטליים או מטבעות מבוזרים, הם מטבעות טכנולוגיים, והם נוצרים במרחב המקוון בלבד (אם כי לאחר שנוצרו ניתן לפעמים להשתמש בהם גם מחוץ למחשב). בניגוד ל”מטבעות פיאט”, שהם המטבעות ה”רגילים” (כמו שקל חדש, דולר אמריקאי, יין יפני וכולי) המנוהלים בדרך כלל על ידי מערכת הבנקאות בכל מדינה ומייצגים רכוש חומרי (כמו זהב במרתפי הבנק המרכזי של המדינה), מטבעות קריפטו אינם עומדים כנגד נכסים מוחשיים – אלא הם רצף בינארי של סימנים שניתן להשיג באופן וירטואלי, על ידי “כרייה” ופענוח אלגוריתמים; על ידי קיום עסקאות מקוונות או על ידי עסקאות חליפין בשערי מטבעות שונים.מה שמאפיין במיוחד את עולם המטבעות הדיגיטליים הוא התנודתיות בערך המטבעות, ולכן, בדרך כלל מדובר בשוק שמתאים לבעלי לב חזק. זהו שוק השקעה שאפשר בהחלט לייצר בו רווחים גבוהים (רק על מנת לסבר את האוזן: מי שהחזיק מטבעות ביטקוין בין השנים 2012-2020 נהנה מתשואה קצת גבוהה מהממוצע, של מעל 193,000%).

ההיסטוריה של הקריפטו, ב – 11 שורות

בחודש נובמבר 2008, כאמור, הוצג לעולם המטבע הקריפטוגרפי הראשון, הוא הביטקוין. העסקה הראשונה במטבע בוצעה בתחילת שנת 2009. באוקטובר 2009 נקבע בפעם הראשונה שער החליפין של הביטקוין – באותה הכרזה מרגשת, דולר אחד היה שווה 2,300 ביטקוין בערך, או במילים אחרות: כל ביטקוין שווה בערך 0.0005 דולרים. במאי 2010 נרכשו בפלורידה שתי פיצות בתמורה ל – 10,000 ביטקוין. זו הייתה עסקת הביטקוין הראשונה מחוץ לעולם המקוון. במונחים של היום, כל אחת משתי הפיצות החשובות הללו נמכרה תמורת 30 מיליון דולר. בסביבות שנת 2011 התחילו לצוץ מתחרים לביטקוין, שעד אז “שלט בכתר”. מטבעות דיגיטליים כמו הלייטקוין, סוויפטקוין, ואחרים – מתחילים לצוץ. עם כל אחד מהם עולים סימני שאלה רבים, ורק חלק מהם הופכים קבועים ברשימת המטבעות הדיגיטליים, שמכילה היום קצת פחות מ – 7,000 סוגים שונים של מטבעות.

מטבע דיגיטלי

עניין של אבטחה

קשה (וגם מתאים למאמר אחר לגמרי) להסביר עד כמה חשוב מנגנון מעולה של אבטחה להצלחתו של מטבע דיגיטלי. ביחד עם זאת, חשוב לדעת שכל המטבעות הדיגיטליים שהצליחו ונשארו לספר על זה – משתמשים במנגנוני אבטחה משוכללים. הרוב המכריע של המטבעות הדיגיטליים משתמשים בטכנולוגיית הבלוקצ’יין שהגיעה עם הביטקוין. בטכנולוגיה זו לכל מטבע זיהוי ייחודי ובלוקצ’יין משלו, בבלוקצ’יין ניתן למצוא תיאור של כל העסקאות שהמטבע עבר מיום שנכרה. על מנת לייצר רישום בבלוקצ’יין יש להצטייד במספר מזהים ייחודיים שמבטיחים שרק עסקה “כשרה” במטבע תירשם בארכיון העסקאות שלו.

מה יש למטבעות הדיגיטליים להציע למשקיע הממוצע?

באופן כללי, שוק המט”ח הוא מהפעילים בשווקים להשקעות, ושוק ההשקעות במטבעות קריפטו הוא סוער ומלא חיים במיוחד. עם מעל 265 מיליארד דולרים מושקעים במטבעות קריפטוגרפיים, מעל 40 מיליון משקיעים במטבעות אלה מסביב לעולם, ואלפי עסקאות בכל יום – מדובר בשוק השקעות שחשוב להכיר. הנה כמה עובדות מעניינות על עסקאות במטבעות קריפטו:

 • נכון לרבעון השלישי של 2020, המטבע השכיח ביותר לעסקאות קריפטו הוא האת’ריום, ולא הביטקוין.
 • באת’ריום מבוצעות מעל מליון עסקאות רכישה / מכירה בכל יום
 • בפער גדול מאחור, הביטקוין עם כ – 300,000 עסקאות בכל יום
 • המטבעות הפופולאריים אחרי הביטקוין: הלייטקוין, דאש, ביטקוין קאש, ומונרו.

קשה להדגיש זאת מספיק: שוק המטבעות הדיגיטליים הוא שוק תנודתי, הפכפך ומהיר, שמי שבוחר להשקיע בו בוחר ב”חתונה קתולית” עם תיק הנכסים שלו. נתח נכבד מהמשקיעים במטבעות דיגיטליים מעדיפים לבצע עסקאות יומיות תוך ניצול התנודתיות הקבועה במחירי המטבעות, רכישה ומכירה מהירים. בשוק ההשקעות במטבעות דיגיטליים מקובל לנצל את אפשרויות המינוף על מנת להגדיל רווחים שנמדדים בפיפסים (תנודה של מאית הסנט בשער המטבע, כך שמאה פיפסים שווים סנט אחד).

הארנק הדיגיטלי שלכם

בוודאי כבר הבנתם, שאם תרכשו ביטקוין, את’ריום או לייטקוין – לא תקבלו מטבעות שתוכלו להכניס לארנק הפיזי שלכם. במקום זאת, תוכלו להפעיל ארנק דיגיטלי, באמצעותו תוכלו לשמור מטבע דיגיטלי מסוג אחד או כמה מטבעות דיגיטליים (תלוי בארנק שלכם) לשימוש עתידי וגם לביצוע עסקאות חליפין במטבעות קריפטוגרפיים. ארנק דיגיטלי יכול להיות מאוחסן פיזית על המחשב שלכם (או בכונן נייד), או שהוא יכול להיות מאוחסן בענן (שזה, כפי הניראה, עדיף מהרבה בחינות). אתרים רבים שמאפשרים מסחר במטבעות קריפטוגרפיים מאפשרים למשתמשים לנהל את המטבעות הדיגיטליים שלהם בארנק מטעמם, למשל הארנק הדיגיטלי של ענקית המסחר CoinBase.

במטבעות קריפטוגרפיים

חמישה טיפים למי שעושים את צעדיהם הראשונים בהשקעות במטבעות קריפטוגרפיים

אין ספק, שתחום ההשקעות במטבעות קריפטוגרפיים הוא שווה בחינה. הוא מתאים במיוחד, כפי שכבר הזכרנו, למי שיש להם זמן לנהל את ההשקעות שלהם באופן אקטיבי אולם תמצאו גם מטבעות וירטואליים שהם פחות תנודתיים ומתאימים להשקעות של יותר מיום יומיים. הנה חמשת הטיפים שלנו למשקיעים המתחילים בשוק הקריפטו:

#1 – קבעו אסטרטגיית השקעה

כמו בכל תחום השקעות, ובמיוחד כשמדובר בשווקים ספקולטיביים, אנחנו ממליצים לקבוע אסטרטגיה מראש, למשל לאופן ההשקעה, לשיעורי הסיכון שאתם מוכנים לקחת ולנקודות יציאה במקרה של הפסד.

#2 – בחרו אתר טוב להשקעות במטבעות קריפטו

אתר טוב להשקעות יהיה אתר שמכיל סוגים רבים של מטבעות ומאפשר מסחר בצמדים מגוונים; אתר בעל עמלות מסחר נמוכות יחסית; אתר בעל ממשק ידידותי למתחילים ואם אפשר גם כלים מתקדמים שיעשו לכם את החיים קלים, ככל שתהפכו בקיאים יותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. אתרים כאלה לדוגמה יש בשפע, והחזקים ביותר יהיו קוינבייס (CoinBase), ג’מיני (Gemini), בייננס (Binance), קראקן (Kraken), ויש עוד.

#3 – הימנעו ממינוף

משקיעים רבים גילו, בדרך הקלה או בדרך הקשה, שלימודים עולים כסף. הקפידו ששלבי הלימוד הראשוניים שלכם יעלו מעט, והימנעו ממינוף עסקאות ליתר ביטחון.

#4 – התוודעו לכלים אוטומטיים לניהול המסחר

מערכות רבות לניהול עסקאות במטבעות קריפטוגרפיים מאפשרים לסוחרים להשתמש בכלים אוטומטיים להגדלת התשואה, כמו למשל קבלת התראות על שינויים בשערי חליפין ואפילו ביצוע אוטומטי של עסקאות באמצעות קביעת שער יעד לכל עסקה. ככל שתתנסו ותצברו ניסיון במערכת הניהול של האתר שבחרתם, תוכלו להפעיל יותר כלים חכמים להגדלת התשואה.

#5 – אל תשכחו לנהל את המיסוי על העסקאות שלכם

זה אולי לא בארץ, זה אולי לא מאוד “בנקאי” – אבל גם עסקאות קריפטו נדרשות לתשלומי מס על הרווחים, וחשוב שתדאגו גם להיבטים האלה של הפעילות שלכם, באופן עצמאי ועל פי החוקים בישראל.

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות ואין האמור בו מהווה ייעוץ ו/או המלצה להשקיע בתחום כזה או אחר.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  בוקר כלכלי 12.4.24: נעילה מעורבת בוול-סטריט וצפי לפתיחה חיובית, באירופה השווקים סגרו בירידות, במזרח הרחוק נרשמת מגמה מעורבת הבוקר, הנפט עולה, המתכות היקרות ממשיכות לטפס, השקל מתחזק והבורסה בת”א סגרה את השבוע בירידות בולטות
  • ליאור מור
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 1 ימים

  בוקר כלכלי 12.4.24: נעילה מעורבת בוול-סטריט וצפי לפתיחה חיובית, באירופה השווקים סגרו בירידות, במזרח הרחוק נרשמת מגמה מעורבת הבוקר, הנפט עולה, המתכות היקרות ממשיכות לטפס, השקל מתחזק והבורסה בת”א סגרה את השבוע בירידות בולטות בוקר כלכלי 12.4.24: נעילה מעורבת בוול-סטריט וצפי לפתיחה חיובית, באירופה השווקים סגרו בירידות, במזרח הרחוק נרשמת מגמה מעורבת הבוקר, הנפט עולה, המתכות היקרות ממשיכות לטפס, השקל מתחזק והבורסה בת”א סגרה את השבוע בירידות בולטות

  ארצות הברית יום המסחר האחרון לשבוע זה יפתח בארה"ב בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה חיובית של

  • לפני 1 ימים
  • 7 דק’ קריאה

  ארצות הברית יום המסחר האחרון לשבוע זה יפתח בארה"ב בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה חיובית של

  בוקר כלכלי 11.4.24: וול-סטריט הגיבה בירידות לנתוני מדד המחירים לצרכן, אירופה ננעלה במגמה מעורבת לקראת החלטת הריבית היום, במזרח הרחוק השווקים נסחרים בשעה זו במגמה מעורבת, הנפט עולה, הזהב מתחזק, בקריפטו עליות מתונות והבורסה בת”א תיפתח אחרי יומיים של ירידות
  • רוני מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 2 ימים

  בוקר כלכלי 11.4.24: וול-סטריט הגיבה בירידות לנתוני מדד המחירים לצרכן, אירופה ננעלה במגמה מעורבת לקראת החלטת הריבית היום, במזרח הרחוק השווקים נסחרים בשעה זו במגמה מעורבת, הנפט עולה, הזהב מתחזק, בקריפטו עליות מתונות והבורסה בת”א תיפתח אחרי יומיים של ירידות בוקר כלכלי 11.4.24: וול-סטריט הגיבה בירידות לנתוני מדד המחירים לצרכן, אירופה ננעלה במגמה מעורבת לקראת החלטת הריבית היום, במזרח הרחוק השווקים נסחרים בשעה זו במגמה מעורבת, הנפט עולה, הזהב מתחזק, בקריפטו עליות מתונות והבורסה בת”א תיפתח אחרי יומיים של ירידות

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה יציבה עם נטייה לעליות קלות. אתמול

  • לפני 2 ימים
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה יציבה עם נטייה לעליות קלות. אתמול

  בוקר כלכלי 10.4.24: צפי לפתיחה חיובית בארה”ב, סגירה שלילית באירופה, השווקים במזרח נסחרים הבוקר במגמה מעורבת, הנפט עולה לאחר שנחלש אתמול, השקל נחלש והבורסה בת”א תיפתח הבוקר לאחר סגירה שלילית
  • ליאור מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 3 ימים

  בוקר כלכלי 10.4.24: צפי לפתיחה חיובית בארה”ב, סגירה שלילית באירופה, השווקים במזרח נסחרים הבוקר במגמה מעורבת, הנפט עולה לאחר שנחלש אתמול, השקל נחלש והבורסה בת”א תיפתח הבוקר לאחר סגירה שלילית בוקר כלכלי 10.4.24: צפי לפתיחה חיובית בארה”ב, סגירה שלילית באירופה, השווקים במזרח נסחרים הבוקר במגמה מעורבת, הנפט עולה לאחר שנחלש אתמול, השקל נחלש והבורסה בת”א תיפתח הבוקר לאחר סגירה שלילית

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח אחר הצהריים והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה חיובית בשיעור של עד 0.11%. אתמול

  • לפני 3 ימים
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח אחר הצהריים והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה חיובית בשיעור של עד 0.11%. אתמול

  בוקר כלכלי 9.4.24: צפי לעליות קלות בוול-סטריט, אירופה ננעלה במגמה חיובית, השווקים במזרח נסחרים בעליות שערים, הנפט מתחזק, הזהב ממשיך לטפס, האת’ריום זינק ביממה האחרונה והבורסה בת”א תיפתח לאחר הותרת הריבית על כנה
  • ליאור מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 4 ימים

  בוקר כלכלי 9.4.24: צפי לעליות קלות בוול-סטריט, אירופה ננעלה במגמה חיובית, השווקים במזרח נסחרים בעליות שערים, הנפט מתחזק, הזהב ממשיך לטפס, האת’ריום זינק ביממה האחרונה והבורסה בת”א תיפתח לאחר הותרת הריבית על כנה בוקר כלכלי 9.4.24: צפי לעליות קלות בוול-סטריט, אירופה ננעלה במגמה חיובית, השווקים במזרח נסחרים בעליות שערים, הנפט מתחזק, הזהב ממשיך לטפס, האת’ריום זינק ביממה האחרונה והבורסה בת”א תיפתח לאחר הותרת הריבית על כנה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה יציבה עם נטייה לעליות שערים. אתמול

  • לפני 4 ימים
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה יציבה עם נטייה לעליות שערים. אתמול