עולם ההשקעות של דיסני – ממיקי מאוס ועד קפטן אמריקה

דיסני

רקע – "אם אתה מסוגל לחלום זאת, אתה מסוגל לבצע זאת" וולט דיסני

החיים יכולים להיות  מסע גדול של חלומות ואכזבות, כל אדם רואה זאת בצורה אחרת, בצורה שונה ומעניינת.
וולט דיסני עשה את הבלתי ייאמן כאשר כתב את חלומותיו, הוא עשה את מה שהוא הכי אוהב, ולכן הצליח להתמיד שעות רבות על יצירותיו. הוא כתב את חייו בדרך יצירתית ומעניינת,  כמו שאף אחד אחר לא היה מסוגל לדמיין, דיסני לימד אותנו באמצעות מיקי מאוס שעכברים יכולים להיות מצחיקים, הוא לימד אותנו באמצעות דמבו שפילים יכולים לעוף, הוא ריגש אותנו עד דמעות במלך האריות כאשר סימבה איבד את אביו מופסה, והוא בעיקר לימד אותנו, "כל חלומותינו ניתנים להגשמה אם רק יהיה לנו האומץ לשאוף אליהם בהתמדה". כיום , דיסני זה לא עוד שם משפחה, מדובר בתאגיד בינלאומי, תאגיד אשר מחזיק בתיק הנכסים העסקי שלו פארקי שעשועים עצומים, חברות מדיה, חברות הפקה טלוויזיוניות, בתאגיד הספורט ESPN, בחנויות מוצרי צריכה, בתי מלון ובתי אירוח. וולט דיסני, שהאהבה ואומנות נפגשים, התוצאות העסקיות מדהימות.

מלחמת העולם הראשונה ודמויות מצוירות באמבולנס

דיסני למד בבית הספר התיכון מקינלי בשיקאגו, בתקופה זו צייר תמונות רבות בנושא פטריוטיות על מלחמת העולם הראשונה, בלילות היה לומד באקדמיה לאומנויות קורסים באיור כדי לשפר את כישוריו ולהתקדם.
בגיל 16 עזב את בית הספר, שקט, ביישן אבל נחוש להגשים את חלומותיו. בגיל 17 מצא את עצמו כנהג אמבולנס בשירות הצלב האדום על אדמת צרפת לאחר שהתעקש להצטרף לצבא ארצות הברית אך נענה בשלילה בשל גילו הצעיר. למרות המחזות הקשיים שחוו מדי יום ביומו, דיסני מצא נחמה בדמויות המצוירות.
באזור הקרבות, אזור שהמוות נכח בכל פינה הצליח דיסני בכישרון רב לתת חיים לדמויות המצוירות החדשות שלו, דמויות שישנו את העולם ואת חייו של וולט דיסני. הוא אמר פעם, "אני אוהב את מיקי מאוס יותר מכל אישה שאי פעם הכרתי". מיד לאחר שירותו הצבאי חזר דיסני לקנזס סיטי יחד עם אחיו רוי, הם התקבלו לעבודה בסטודיו לאמנות בשם פסמן – רובין. שנה לאחר מכן, בעקבות משבר כלכלי הוא פוטר מעבודתו בטענה: "הוא חסר דמיון".

החולמים הגדולים הם אלה שמתעלים מעל חלומותיהם

דיסני הצעיר החליט לקחת צעד קדימה בעולם העסקים, במקום שאחרים מגלים פחד דיסני מגלה אומץ, הוא פותח את העסק הראשון שלו. למרבה הצער, העסק לא משך לקוחות רבים והשוטפים היו נבהלו. דיסני לא הפסיק להאמין, נחוש בדעתו ובאמונה גדולה הוא התקבל לעבודה בחברת מודעות, שם הפיק סרטים קצרים באמצעות אנימציה. בזמן זה, דיסני פיתח את הטכניקה, בניסיון לשכנע את סוכנות המודעות לאמץ את הטכניקה של הפקת סרטונים קצרים ולהשקיע כספים, ניסיון שלא הצליח לצערו.

ההחלטה הגדולה ופשיטת רגל

דיסני קיבל החלטה אמיצה, הוא עזב את סוכנות המודעות והקים את העסק השני שלו, יחד עם מספר אנימטורים הם הצליחו לייצר סרטונים קצרים, אנימציות מאגדות מודרניות. תזרים המזומנים לא הספיק ולכן החליט דיסני לעבוד על פרויקט מיוחד, ילדה בשם אליס שחקרה ארץ פלאות, הפרויקט דרש מימון רב ולפני שהספיק לסיים אותו, החברה שלו פשטה רגל ודיסני נותר ללא כלום.

פרק חדש בחיים – אולפני האחים דיסני בחדר הקטן

בגיל 22 עם שני מיזמים כושלים האמין דיסני שיש דרך אחת להצליח, ללכת בעקבות החלום הגדול שלו, הוא ארז מזוודה ונסע להוליווד. יחד עם אחיו רוי, הם איחדו כוחות וניסו למכור את סדרת אליס בארץ הפלאות. בדלת הכניסה כתבו האחים, אולפני האחים דיסני, זאת הייתה זריקת האנרגיה שלהם, הסדרה של אליס התקבלה בצורה מצוינת על ידי הקהל והחברה החלה להתפתח, רגע לפני ההצלחה הגדולה שוב דיסני מצא את עצמו בצרות צרורות, חברת ענק גנבה ממנו את הזכויות על הסרטים, את העובדים ואת ההכנסות. דיסני בן ה-27  נשאר עם האנימטור הנאמן שלו וחסר כל.

עכבר המזל של וולט דיסני

במקום לעצור או להישבר, בכל פעם שניכשל, הוציא דיסני פנקס ושרטט בלהט רב עכבר, בהמשך שמו יהיה, מיקי, העכבר המפורסם בעולם. הוא הצליח להפוך אותו לדמות אופטימית, הרפתקנית ומלאת חיים, וזאת בזכות שילוב סאונד בסרטונים. ב-1928 מיקי מאוס הפך לסרט המצויר הראשון שהגיע לתאטרון קולון בניו יורק, ההצלחה הייתה גדולה והביקורות מהללות. דיסני לא הסכים ולא מכר את הזכויות של מיקי מעולם. מספר שנים לאחר מכן, דיסני המשיך לדחוף את האנימציה והחלומות לגבולות בלתי אפשריים, הוא הכריז על סרט אנימציה ראשון באורך מלא, שלגיה ושבעת הגמדים. הוא לקח מספר הלוואות ממוסדות בנקאים, ובילה שלוש שנים בסטודיו שלו בעבודה קשה, כולם אמרו לדיסני שההפקה הזאת תהרוס את אולפני דיסני, הפעם כולם טעו ובגדול. ההצלחה הגדולה לא עצרה, ודיסני מנקודה זאת והלאה הפכה לחברת ענק עם הפקות במאות מיליוני דולרים.

החלום הגדול ודיסני של היום

באחד מסופי השבוע, ישב וולט דיסני בגינת ביתו וחשב על מקום שבו הורים וילדים יוכלו ליהנות יחדיו, כך החל הרעיון של פארק שעשועים גדול. ב-1954 נפתח פארק השעשועים והחברה זכתה להצלחה רבה, הכרטיסים לפתיחה אזלו באופן מידי, דיסני הצליח להגשים את חלומותיו הפרועים ביותר, חברות האנימציה שלו פרחו והדמויות הפכו לאהובות בכל העולם, בסבלנות רבה דיסני הצליח לשנות את תעשיית הבידור העולמית בחזונו יוצא הדופן. ב-1966 נפטר וולט דיסני, גם מיקי מאוס הזיל דמעה, אך העולם הקסום שייצר דיסני לא עצר מעולם, ועד היום נחשבים האולפנים של דיסני למובילים והמתקדמים בעולם האנימציה. כיום, חברת וולט דיסני שווה כ-323 מיליארד דולר, לחברה יש הכנסות של כ-87 מיליארד דולר בשנה והיא מחזיקה תאגידים גדולים ומרכזים בתעשיות שונות כמו למשל, תאגיד הספורט ESPN עליו יש לה בעלות של כ-80%, דיסני פלוס אשר מתחרה בנטפליקס ובחרות סטרימינג אחרות עם כ-90 מיליון מינוים, ומעורבת בתעשיית המוסיקה, הבידור והתרבות, דיסני כמו שלא הכרתם מעולם.

שווי החברה מעודכן ל-11/1/20

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן