סקירת שווקים שבועית 08/11/2020

סקירת שווקים שבועית

ישראל: ממתינים לעדכונים מארה"ב ומקווים להקלות נוספות על המשק

  • ירידה בתחלואה עלייה בבורסה עליות שערים וצבע ירוק הם בעיקר מה שסיפק לנו שבוע המסחר האחרון בבורסה בת"א. כמו כלל הבורסות המובילות ברחבי העולם, גם מגמת המסחר בבורסה בת"א הושפעה בשבוע שעבר כמעט באופן מוחלט מעליות השערים וממגמת המסחר החיובית בוול סטריט ובמדדים המובילים בארה"ב. בשבוע האחרון היינו עדים שוב לניתוק הקיים בין המצב הכלכלי והפוליטי במדינה אל מגמות המסחר שמציגה הבורסה בת"א, כאשר גם חוסר היציבות הפוליטית בארץ (שעלולה להוביל לבחירות נוספות) וגם פרסום הנתונים על גירעון תקציבי של כ-10.1%, לא עצרו את עליות השערים ואת האווירה החיובית בבורסה. את השבוע הקרוב נקווה לפתוח עם מגמת מסחר חיובית בבורסה בת"א, כאשר הירידה וההתייצבות בנתוני התחלואה יחד עם ההקלות הנוספות על המשק ופתיחת חנויות הרחוב, מייצרות אווירת מסחר חיובית מבית. אולם כפי שאנחנו כבר יודעים נצטרך להיות קשובים לעדכונים אשר מגיעים מארה"ב (שנעלה את יום המסחר האחרון שלה במגמה מעורבת), שם מחכים המשקיעים בקוצר רוח להתפתחויות ולתוצאות הסופיות של מערכת הבחירות. בשורה התחתונה ההקלות על המשק, המשך של ירידה בנתוני התחלואה וחדשות טובות מהשוק וממערכת הבחירות בארה"ב, יהפכו גם את שבוע המסחר הקרוב לירוק ויהיו הגורמים המשמעותיים ביותר שישפיעו על הבורסה בת"א.

ארה"ב: בחירות! בחירות! בחירות! וקצת קורונה  

  • זה שעולה אם בשבוע שעבר קראנו לשבוע המסחר "הגרוע ביותר בוול סטריט מאז חודש מרץ", אז אני שמח לבשר שהשבוע האחרון זכה לכותרת "השבוע הטוב ביותר בוול סטריט מאז חודש אפריל". ללא ספק שבוע עמוס, מעניין ומאוד חיובי עבר על השוק בארה"ב כאשר המדדים המובילים (דאו ג'ונס, S&P500, נאסד"ק) רשמו עלייה שבועית ממוצעת של למעלה מ- 7%. אני מבין שכבר נתקלתם במאות כתבות מפורטות, מקיפות ומסובכות על הבחירות וההשפעה שלהן, ככה שאין טעם שגם פה זה יהיה אותו הדבר, אז אני אסכם לנו את הכל בצורה פשוטה וברורה. העליות החדות שראינו בארה"ב בשבוע האחרון מגיעות בעיקר בעקבות תוצאות הבחירות במדינה, בעוד שמסתמן כי הנשיא הבא הוא ג'ו ביידן הדמוקרטי, נראה כי דווקא הרוב בסנאט יהיה בשליטת הרפובליקנים. מצב זה יקשה ואף ימנע מהמפלגה הדמוקרטית ומהנשיא חקיקות חדשות, העלאות מיסים והקשחה של הרגולציה בשוק ממנה חששו חברות רבות ומשקיעים רבים בשוק ההון. בנוסף לכך, הבנק הפדרלי (הבנק המרכזי בארה"ב) הודיע כי ישאיר את הריבית במשק אפסית, ובכך מייצר מצב כי גם בתקופה הקרובה אנשים רבים יעדיפו להשקיע את כספם דווקא דרך שוק ההון ולא דרך אפיקי החיסכון הבנקאיים. דבר שמסוגל להכניס כספים נוספים לשוק ולהוביל לעליות שערים נוספות. גם דו"ח התעסוקה לחודש אוקטובר שהתפרסם בשבוע האחרון בארה"ב, ייצר אווירה חיובית בשווקים, כאשר הנתונים העולים מהדו"ח מצביעים על עלייה במספר המשרות החדשות במשק האמריקאי ועל ירידה בנתוני האבטלה. נתון טוב יותר ממה שצפו בשוק, אשר מעיד על ההתאוששות שחווה הכלכלה האמריקאית.
  • וזה שיורד למרות שבוע המסחר החיובי שראינו בארה"ב, דווקא יום המסחר האחרון בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת . כאשר הקורונה דפקה בדלת והזכירה לאמריקאים שלמרות פסטיבל הבחירות היא עדיין כאן, עם מספר שיא של למעלה מ-120,000 נדבקים חדשים במדינה. בנוסף לכך נראה כי המגמה המעורבת ביום המסחר האחרון מגיעה לאחר שמשקיעים רבים לקחו הפסקה קלה מהראלי (מצב בו מתבצעת תנועת מחיר חדה כלפי מעלה) בוול סטריט ומיתנו את השוק, על מנת לחכות לתוצאות הסופיות של הבחירות.

לסיכום, נראה כי צפויה לנו מגמה מעורבת בפתיחת המסחר בשבוע הבא (ע"פ החוזים העתידיים), כאשר בארה"ב יחכו לתוצאות הסופיות של הבחירות, ונראה כי ייקחו מספר ימים עד שהתמונה הפוליטית הסופית תתבהר וזאת כי ככל הנראה דונלד טראמפ עוד ימשיך לנסות להילחם על תוצאות הבחירות לנשיאות. מסתמן שעיקר ההשפעה על השוק בזמן הקרוב, תהיה ככל הנראה מההחלטות אותן עתידה לקבל המערכת הפוליטית החדשה (חבילת סיוע, הסכמי מסחר ועוד) במדינה וכן מספר הנדבקים בקורונה שממשיך לעלות ולשבור שיאים חדשים.

אירופה: מחכים לנשיא הדמוקרטי וממשיכים להילחם בקורונה

  • שבוע ירוק ביבשת אדומה  למרות הנעילה המעורבת של יום המסחר האחרון, גם הבורסות באירופה רשמו מגמה שבועית חיובית מאוד. כמו כל שאר הבורסות בעולם, עליות השערים שנרשמו בוול סטריט, השפיעו באופן ישיר על המגמה החיובית שנרשמה באירופה. בנוסף לכך, נראה כי דווקא הניצחון המסתמן של ג'ו ביידן נתן דחיפה חיובית נוספת לבורסות האירופאיות, בתקווה שגישתו של הנשיא החדש אל היבשת והאיחוד האירופאי יהיו פחות עויינים מבחינה פוליטית וכלכלית לעומת גישתו של דונלד טראמפ ויובילו ליחסי מסחר וכלכלה טובים יותר שיכולו לתת דחיפה אדירה למדינות רבות באיחוד. לעומת זאת, הנעילה המעורבת ביום המסחר האחרון הזכירה לנו שוב את המצב בו נמצאות מדינות רבות ביבשת אירופה כמו: צרפת, הולנד, גרמניה, איטליה ואנגליה שהטילו הגבלות חדשות על המסחר, הכלכלה והתנועה וזאת על מנת למנוע את התפשטות הקורונה שממשיכה לשבור שיאי תחלואה ברחבי היבשת. נראה כי בשבוע הקרוב מצב השווקים באירופה יושפע בעיקר ממצב התחלואה ביבשת ובהגבלות או בהקלות שמצב זה יוליד, בנוסף לכך נקווה ששבוע חיובי בארה"ב יצליח למשוך את השוק האירופאי למעלה וכמובן נקווה לשמוע הצהרות חיוביות מהבית הלבן בנוגע לחידוש מערכת היחסים בין ארה"ב לאיחוד.

אסיה: חזרתה של הכלכלה הסינית

  • CHINA TOWN כבר ראינו בעבר כי הבורסות השונות באסיה לאו דוווקא הולכות יחדיו באותה המגמה כמו באירופה. אמנם השבוע גם הבורסות באסיה ננעלו במגמות חיוביות ונראה כי כאשר המצב בארה"ב כל כך טוב כולם נהנים ומרוויחים מכך. אולם, השבוע תפסה את הכותרות שוב פעם המעצמה הסינית שממשיכה להראות התאוששות כלכלית מדהימה ומציגה זינוק של 11.4% בייצוא, לעומת צפי של 9.3% בחודש שעבר. הקפיצה המדהימה בייצוא הסיני מגיעה בעיקר בעקבות הביקוש הרב ברחבי העולם למוצרים הרפואיים אשר מיוצרים בסין. בנוסף לכך נראה כי בחירתו של ביידן לנשיאות, מפיחה תקווה אצל הסינים לסיומה של מלחמת הסחר ,העויונות וההגבלות אותן הוביל דונלד טראמפ כנגד סין.

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו' 06.11.2020:

סקירת שווקים

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן