סקירת שווקים שבועית – סגר שלישי או ממשיכים כרגיל?

סקירת שווקים שבועית

ישראל: קיפאון פוליטי, עלייה בתחלואה ומיליוני החיסונים שבדרך

עם הפנים קדימה יום המסחר בבורסה בת"א ננעל בשבוע האחרון בצבע ירוק ובעליות שערים, וזאת בניגוד למגמת המסחר השלילית שראינו במהלך רוב השבוע. הקיפאון הפוליטי במדינה וההחלטה לפזר את הכנסת יחד עם עלייה בנתוני התחלואה והחשש בשוק מסגר והגבלות נוספות, הן הסיבות המרכזיות לירידות השערים שראינו בשבוע שעבר. כאשר החשש מסגר נוסף הוביל לירידות שערים בעיקר במניות הנדל"ן, הבנקים והאנרגיה (דלק, גז וכדומה) שהיו אלו שמשכו את הבורסה בת"א למטה. מנגד, צפינו כיצד לקראת סוף שבוע המסחר "נרגעה" הבורסה בת"א מהחדשות המקומיות, וחזרה להציג עליות שערים וזאת בעקבות מגמת המסחר והאווירה החיובית בוול סטריט ובשווקי אירופה שמשכו את הבורסה בת"א למעלה.

נראה כי בתקופה הקרובה המשקיעים בארץ ימשיכו לבצע הערכות של החדשות בטווח הקצר בכל הקשור למצב הפוליטי בארץ ולעלייה בתחלואה והשלכותיה האפשריות על המשק, אל מול הטווח הרחוק בו משרד הבריאות ממשיך לחתום על הסכמים עם ענקיות התרופות לרכישת מיליוני חיסונים נוספים לקורונה ומפיח תקווה והבנה שהקורונה היא בת חלוף. אפילו סוכנות דירוג העושר העולמית מודיס' פרסמה בסקירה הכללית השנתית שלה כי יש לה אמונה רבה בכלכלה הישראלית וכי למרות המצב הפוליטי הלא יציב, פוטנציאל הצמיחה של השוק המקומי הוא שתומך בחוזקה הכלכלי, וחשוב שהמשקיעים יבינו זאת בטווח הארוך.

לסיכום, נקווה כי שבוע המסחר הקרוב יניב לנו מגמה חיובית יותר מהשבוע הקודם, נראה כי ידיעות פוליטיות משמעותיות ועלייה נוספת בנתוני התחלואה יוכלו עדיין לייצר אווירה שלילית במגמת המסחר בבורסה בת"א אך המצב החיובי בשווקי העולם והעליות המרשימות שנרשמו בוול סטריט בכל התקופה האחרונה יחד עם המניות הדואליות שחוזרות עם פערי מסחר חיוביים דווקא ימשכו את הבורסה המקומית למעלה.

ארה"ב: החיסון וחבילת הסיוע קרובים מאי פעם   

דמי כיס לחג המולד עוד שבוע מצוין נרשם בוול סטריט בשבוע שעבר כאשר יום המסחר האחרון אף סיפק לנו נעילה שוברת שיאים בכל אחד משלושת המדדים המובילים (דאו ג'ונס, נאסדאק,500 S&P) .

בוול סטריט ממשיכים את המגמה החיובית שנרשמה במהלך חודש נובמבר, כאשר בכל שבוע ממשיכות להגיע ידיעות נוספות לפיהן ענקיות התרופות מתקדמות צעד נוסף אל עבר אישור סופי והפצה של החיסונים שלהן לקורונה שממשיכות להעניק רוח חיובית מאוד לשוק ולמשקיעים. בנוסף לכך השבוע הגיעה ידיעה נוספת לפיה הדמוקרטים והרפובליקנים חזרו למשא ומתן בכל הנוגע לחבילת הסיוע הממשלתית לשוק האמריקאי, כאשר כעת ע"פ הדיווחים עומדת על השולחן חבילת סיוע ענקית בגובה של כ-908 מיליארד דולר!

אולם לקראת סוף השבוע פורסמו בארה"ב נתוני התעסוקה של חודש נובמבר שהציגו נתונים מאכזבים לפיהם לשוק האמריקאי נוספו כ-245,000 משרות חדשות אל מול צפי של כ-500,000 משרות חדשות, אך חשוב לזכור כי מדובר בחודש בו הוטלו סגרים והגבלות במדינות רבות ברחבי ארה"ב.

לסיכום נראה כי קיימת אופטימיות רבה בקרב המשקיעים בארה"ב, המצב הפוליטי ממשיך להתייצב, החיסון נראה קרוב מאי פעם והמשקיעים מאמינים כי נתוני התעסוקה המאכזבים של חודש נובמבר דווקא יאיצו בחברי הקונגרס לאשר את חבילת הסיוע הממשלתית מוקדם ככל האפשר.

ע"פ נתוני הנעילה ביום המסחר האחרון בוול סטריט וחוזי המסחר העתידיים, יחד עם מצב הרוח החיובי בארה"ב מסתמן כי גם שבוע המסחר הקרוב ייפתח במגמת מסחר חיובית ונקווה שכך יישאר.

אירופה:  הבריטים הולכים קדימה הגרמנים אחורה

האימפריה הבריטית בעוד השווקים המרכזיים באירופה רשמו שבוע רגוע יחסית עם מגמה חיובית קלה, דווקא הבורסה בבריטניה רשמה שבוע מצוין עם עלייה של כמעט 3%. בעוד ברחבי אירופה ממשיכים להילחם בהתפשטות הנגיף ואפילו מובילת האיחוד, גרמניה, הודיעה על הגבלות נוספות על המשק בעקבות עלייה חדה במספר המתים והנדבקים במדינה, בממלכה הבריטית נראה שמתחילים לראות את האור שבקצה המנהרה.

אמנם אופי ופרטי הסכם היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופאי (שהוא בעל השפעה כלכלית גדולה) עדיין לוטה בערפל, אך בממלכה החליטו לאשר את החיסון של חברת פייזר לקורונה ונערכת להכין באופן מלא את מרכזי החיסונים שלה עד לאמצע דצמבר.

לסיכום, מעבר למגמת המסחר בארה"ב שתשפיע על השווקים באירופה, נראה כי גם השבוע נתוני התחלואה וההגבלות בעיקר במדינות המפתח (גרמניה, צרפת, בריטניה)ברחבי אירופה יהיו אחד מגורמי ההשפעה המרכזיים על מגמת המסחר כאשר עיניים רבות יהיו נשואות על עבר התקדמותה של בריטניה אל עבר הפצת החיסון, שבמידה ויצליח ייצר אווירת אופטימיות אדירה באירופה כולה. בנוסף לכך נמשיך לעקוב אחר הפרטים בנוגע להסכם היציאה של בריטניה מהאיחוד, שעדיין לא ברור מה יהיה אופיו של הסכם זה.

אסיה: המתיחות בין סין וארה"ב חוזרת לתפוס כותרות  

הרשימה השחורה את הכותרות הראשיות באסיה בשבוע האחרון תפסו בעיקר הידיעות בנוגע למתיחות העולה בין סין לארה"ב, כאשר בשבוע שעבר מכניסה ארה"ב 4 חברות ענק סיניות נוספות אל הרשימה השחורה שלה. לטענת האמריקאים חברות אלו אוספות מידע רגיש על לקוחות ואזרחים ומעבירות אותו אל גורמי צבא וממשל סינים. 4 חברות אלו מצטרפות אל 31 חברות סיניות נוספות ברשימה.

מה תהיה תגובתם של הסינים ? האם טענות האמריקאים יגררו מדינות נוספות להטיל הגבלות על חברות סיניות והאם כל זה ייפגע בהתאוששות אותה רושמת סין בתקופה האחרונה?

נראה שמשהו מעניין קורה בין ארה"ב לסין והוא בעל חשיבות והשפעה רבה יותר על השווקים העולמיים מכפי הנראה לעין ברגע זה, ואולי הגיעה זמנה של הודו להיכנס על הווקום שנוצר?

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו' 04.12.2020:

סקירת שווקים שבועית

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר.

שקל מול דולר ואירו

השקל מול הדולר והאירו

בישראל מספר החולים בוירוס הקורונה הולך ויורד, עם מבצע החיסונים המקיף כבר יותר מ – 50% מהאוכלוסייה מעל גיל 16 בישראל. בעולם, לעומת זאת, שרים…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן